Skip to main content

Použijte akvarelové pastelky a proměníte kresbu v malbu. Poradíme vám jak

Akvarelové pastelky jsou stále víc oblíbené. Obrázek, který s nimi nakreslíte, opravdu stojí za to. Dokážete s nimi totiž proměnit kresbu v romantickou akvarelovou malbu. Za nás doporučujeme umělecké akvarelové pastelky Albrecht Dürer značky Faber-Castell. Tuto německou značku provází vysoká kvalita materiálu i dlouholeté zkušenosti. Pastelky Albrecht Dürer jsou oceňovány pro své výjimečné vlastnosti mnoha umělci po celém světě. Nyní mají tyto pastelky velkého bratra. Nese název Albrecht Dürer Magnus. Pastelky mají šíři 5,3 mm, zářivé barvy a úpravu proti lámání.

 

 

Albrecht Dürer Magnus jsou pastelky ideální pro velkoplošné kresby a rychlé plošné kreslení. Objemný tvar pastelky je šetrný k zápěstí. Kreslení i malování s těmito pastelkami vás neunaví.

Díky použití vysoce kvalitních pigmentů má Albrecht Dürer Magnus zvláštní vlastnosti:

  • Nepřekonatelná světlostálost zajišťuje, že všechny barvy zůstávají syté a živé.
  • Vznikají tak umělecká díla, která skutečně vydrží.
  • Pastelky jsou vyrobeny bez použití kyselin.

Pro akvarelové práce jsou pastelky Albrecht Dürer vynikající . Docílíte jedinečných akvarelových efektů dodávajících výkresu dynamický a malebný charakter. Dělají dokonale plynulé barevné přechody mezi suchými a mokrými oblastmi. Pouze několika tahy štětcem na velkých i malých plochách rozvinou svou jedinečnou škálu barev ve formě akvarelu.

 

 

V závislosti na množství použité vody se liší intenzita barev – od zářivých barev po pastelové odstíny. Jestliže chcete intenzitu barev zvýšit, tak lze nanést barvu na samostatný papír, přetřít ji vodou a nanést na požadovanou část již nakreslené kresby.

 

 

Mokré techniky

Neomezené možnosti akvarelových pastelek

Voda nechá barvy ještě víc zářit.

Přemalováním akvarelové pastelky mokrým štětcem přeměníte pigment pastelky na papíře na akvarelovou malbu.

Když kreslíte pastelkou na mokrý papír, tak opět získáte spoustu barevných variací. Záleží na tom, jak je papír vlhký. Nejlépe uděláte, když vyzkoušíte různé vlhkosti papíru a různě intenzivní tahy pastelkou.

Zajímavé a jedinečné efekty smíšených barevných odstínů lze dosáhnout postříkáním kresby vodou ve spreji.

Nástroje

Pastelky Albrecht Dürer Magnus jsou vhodné pro zajímavé techniky

Pomocí smirkového papíru nebo nožem nastrouháte tuhu pastelky na jemný prášek. Pak vezmete vlhký štětec namočený ve vodě a pokapete vodou prášek z pastelek. Díky promíchání prášku z pastelky vzniknou rozmanité odstíny barev.

Tip: Při práci s vodou doporučujeme použít akvarelový papíru, aby se papír nezvlnil.

 

Suché techniky a akvarelové pastelky

Čáry a plochy

Akvarelovými pastelkami také dokážete nakreslit široké spektrum různých linek.

Šrafování

Jemné linie vytvoříte držením pastelky ve svislé poloze. Tato pozice pastelky je ideální pro křížení, šrafování a přesné linie, např. pro kreslení. Sklon pastelky udává sílu čar. Čím je sklon větší, tím je síla čáry silnější.

Stínování

Držte tužku v co nejmenším úhlu nad papírem a lehkým tlakem (stínováním) vytváříte rovnoměrnou vrstvu barvy.

Změnou tlaku na pastelce docílíte různých odstínů barvy. Albrecht Dürer Magnus je navržen tak, aby vydržel i extrémní tlak. Vzniknou tak intenzivně vystínované oblasti.

 

Akvarelové pastelky a barevné odstíny

Řada barevných odstínů vzniká překrýváním barevných tónů.

Lze vytvořit smíšené barvy v závislosti na pořadí, ve kterém jsou barvy vrstveny. Například překrytí žluté na modrou bude mít jiný barevný efekt než překrytí modré barvy žlutou.

Nástroje

Nástroje lze používat kreativně.

Guma je skvělá nejen na opravu chyb, ale lze ji použít i kreativně. Po nanesení barvy na papír vytvoříte pomocí gumy bílé mezery nebo méně intenzivní oblasti.

Když nožem lehce nakrájíte tuhu na výkres a papírovým stěračem ji rozetřete, vytvoříte skvělé efekty stínování.

Působivá umělecká díla vzniknou i použitím další výtvarných potřeb. K akvarelovým pastelkám se hodí tenký umělecký popisovač, kterým můžete nakreslit základní kresbu a tu domalovat akvarelovými pastelkami. Vznikne tak obrázek, který působí jako barevná grafika.

Akvarelové pastelky Albrecht Dürer můžete koupit v sadách v praktických plechových či dřevěných kazetách nebo i jednotlivě.

Tip: Ke kreslení akvarelovými pastelkami se hodí i umělecké papíry na mokré výtvarné techniky.

Tip: Máte ve svém okolí modeláře nebo sami stavíte modely? Přečtěte si zkušenost jednoho z modelářů, který s akvarelovými pastelkami tvoří realistické modely >>

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.