Skip to main content
návod na výrobu draka

Návod na výrobu draka

Blíží se nám podzim, a to je ideální čas na přípravu draka. Vyrobeného draka můžete hned za vhodných podmínek vyzkoušet. Draka lze vyrobit jak velkého na pouštění nebo malého na podzimní dekoraci, princip je ale stejný.

 

Co budete potřebovat?

 

Postup na konstrukci

Nachystejte si 2 laťky – kratší a delší – velikost volte podle požadované velikosti draka. Na obou koncích každé laťky si udělejte zářezy pro provázek. Laťky spojte provázkem (hřebíčkem). Spoj by měl být ve 2/3 delší laťky a v polovině kratší laťky.

křížek z latěk na draka

Potom natáhněte provázek po obvodu konstrukce – tím celou konstrukci zpevníte.

kostra draka

Hotovou konstrukci položte na hedvábný papír a obkreslete na něj obrys draka, tak aby byl cca o 2 cm z každé strany větší. Poté obrys draka vystřihněte a u každého rohu vystřihněte malé „véčko“.

kresba draka na papíře

Kreslení na draka

Ještě než budete přidělávat papír na konstrukci, ozdobte ho podle svých představ. Na hedvábný papír můžete normálně kreslit či malovat – jen dejte pozor, protože papír je tenký, aby se vám neprotrhl. Ke zdobení používejte syté barvy, abyste draka v té výšce viděli :-).

Konstrukci draka přiložte na papír – na tu čistou stranu. Přebývající část papíru přehněte přes provázek a přilepte lepidlem.

vystřižený drak z papíru

Po zaschnutí lepidla otočte draka pomalovanou stranou k sobě a připravte si 2 provázky – opět jeden delší a druhý kratší – provázky musí přesahovat délku dřevěných latěk. Kratší provázek přivažte k oběma koncům kratší laťky (po lícové straně) a totéž udělejte i s delším provázkem.

Jednou rukou chyťte oba provázky – najdete tak bod, ve kterém se překrývají. V tomto bodě provázky spojte a přidělejte k němu vodicí provázek namotaný na cívce (může být i kousek klacíku – pozor na ostré konce).

Dračí ocas

V této fázi drakovi chybí akorát ocas. Ten vyrobíte z provázku a krepového papíru, mašliček nebo proužků látky. Ocas nesmí být moc těžký, měl by být zhruba dvaapůlkrát delší než drak a připevňuje se k jeho dolní části.

V komentářích můžete najít užitečné rady, jak draka dostat na oblohu : ).

Při pouštění draka pozor!

Protože drak je křehký, nemusí vydržet silný vítr a hlavně déšť. Nepouštějte ho v blízkosti drátů elektrického vedení!

letící drakJak vyrobit draka - létící drak

Máte rádi létání? Tak to musíte dělat vlaštovky. Přečtěte si náš článek 5 druhů vlaštovek >>

A co ještě s dětmi na podzim podnikat? Můžete malovat na okna, dělat halloweenskou lucernu nebo kouzelného svítícího ducha.

 

32 thoughts to “Návod na výrobu draka”

 1. My jsme dělali draky doma jako děti pořád i hvězdy. A to vyvažování a ta sranda a společné dílo spolu s rodiči a potom to pouštění s tátou. Nikdy na ty chvilky nezapomenu. A jak se dělá drak jsem předvedla už svému vnukovi. Jdem ho vyzkoušet. Alena

 2. Kratší provázek přivažte k oběma koncům kratší laťky (po lícové straně draka) a totéž udělejte i s delším provázkem.

  Jednou rukou chyťte oba provázky – najdete tak bod, ve kterém se překrývají.

  Já to prostě nechápu tohle.

  1. Když se díváte drakovi do očí, tak kratší provázek připevněte k oběma koncům kratší tyčky a ten delší provázek zase k oběma koncům delší tyčky. Tam, kde se vám (zhruba na nose draka) provázky protnou, tak tam přivážete celé klubko na pouštění.

  2. Vem provázek asi o 1 třetinu delší než svislá tyčka draka. Přivaž ho na horní a druhý konec na spodní konec této tyčky. Tomu se říká váha. Uchop váhu ( ten provázek) asi v jedné třetině od shora a projdi se s drakem jako bys ho pouštěl. Když jde nad hlavu (stoupá) našel jsi závěs váhy správně. v tom místě udělej očko (stačí dubová smyčka). Tam připojíš vlečnou šňůru. Když nestoupá – posuň závěs nahoru, když letí dopředu a plandá mu zadní část váhy- posuň závěs dolů. Deltoid není bez ocasu stabilní. Tak při tom bude asi trochu tancovat, ale to nevadí. Pokud se točí pořád na stejnou stranu musíš zatížit protilehlé ucho (někdy stačí střapec) . Ocas udělej alespoň 5x delší než je hlava draka. V nejstarších návodech je 7 až 8x delší. Při slabším větru ho zkrátit můžeš vždy.

  1. Dobrý den, podle návodu stačí mít dvě tyčky, delší a kratší. Důležitější než délka je „bod protnutí“ v polovině kratší tyčky a v první třetině delší.

 3. Nám se podařilo…dvě děti dva draci super…akorát sehnat kříž nebo smrkové laťky nemožné…takže to jediná improvizace dlouhé brčka…je to duté lehké…

  1. Doporučuji pecka modelář ve Zlatnické 4, na Praze 1, seženete tam smrkové tyčky, i potah který se dá na draka použít. A dokonce prodávají i lanko na pouštění draka. Případně objednat přes internet mají i e-shop.
   Já už mám draka hotového zbývá jen vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *