Skip to main content
fixativ

Fixativ – návod na použití

Určitě už se vám stalo, že jste měli krásný obrázek namalovaný křídou, uhlem nebo pastelem, který se po dotyku rozmazával a špinil vám ostatní obrázky. Co s takovým obrázkem dělat? Určitě ho nevyhazujte! Existuje totiž pomocník, který obrázek zafixuje. Fixativ.

Co je fixativ?

Fixativ je roztok (tekutý nebo sprej), který zajistí, aby se pastely, křídy, uhel a podobné materiály nerozmazávaly. Nejen, že se po jeho aplikaci obrázek nebude rozmazávat, ale UV filtr, který fixativ obsahuje, zajišťuje světlostálost barev. To znamená, že vám obrázek časem nevybledne.

Fixativ - rozdíl

Na co se používá?

Používá se na všechny umělecké techniky, u kterých hrozí, že se kresby rozmažou – např. tužky, pastelky, prašné pastely, křídy, uhel ( přírodní i umělý), tuhy, sépie, rudky. Pokud budete kresbu fixovat, nepoužívejte propisku, fixy nebo popisovače. A to ani na popis. Tyto psací potřeby se vám buď rozpijí, nebo změní barvu.

Použitý fixativu na barevné kresběpoužitý fixativu na kresbě s domem

Jak se používá?

Fixativ ve spreji Koh-i-noorFixativ ve spreji nastříkáte na hotovou kresbu ze vzdálenosti cca 20 – 30 cm. Fixativ má extra jemný rozprašovač, díky kterému nevznikají skvrny. Jemná mlhovina dokonale fixuje kresbu, nemění odstíny barev.

Kresbu fixujte ve větrané místnosti a snažte se moc nenadechovat. Fixativ se propije, proto pod kresbu dejte jako podložku čistí papír nebo karton. Noviny by vám kresbu zničily. Je lepší kresbu zafixovat větší vrstvou – pokud se vám papír vrstvou fixativu rozmočí, nechte ho uschnout. Na výsledek by to nemělo mít vliv, ba naopak.

Fixovat můžete i po částech. Abyste si nerozmazali již hotovou část kresby, můžete ji zafixovat a pokračovat dál v tvorbě. Kreslit na zafixovanou část lze, ale musíte počítat s tím, že zafixovanou část už nebudete moci gumovat. Proto si raději zakryjte místo, které zafixované mít nechcete. Fixovat můžete i v několika vrstvách. V tomto případě platí: čím více, tím lépe.

Na plátně pokresleném prašnými pastely by měl uschnout do cca 10 minut. Je primárně určený na savé materiály. Když se použije na papír, tak uschne téměř okamžitě. Když se aplikuje právě na úplně nesavé podklady (jako je malířské plátno), tak zasychá déle.

Pro náš účel jsme použili fixativ od značky Koh-i-noor.

Tip: Doporučujeme nejprve fixativ vyzkoušet na nějakém malém kousku (jiném vzorku), abyste viděli, jak bude s daným materiálem reagovat.

 

 

41 thoughts to “Fixativ – návod na použití”

  1. Dobrý den Adélo, přiznávám, že tuto kombinaci bohužel vyzkoušenou nemám 🙁

 1. Dobrý den, mohu se zeptat jestli lze použít fixativ na plátno? A malba je klasickými křídami a část jsou olejové barvy.. Neposkodi fixativ olejové barvy??
  Děkuji

  1. Dobrý den, oboje by neměl být problém. Vždy ale raději doporučuji nejprve vyzkoušet na nějakém malém kousku (jiném vzorku), abyste viděla jak bude ten který fixativ s daným materiálem reagovat. Hezký den

  2. Dobrý den, slouží také pro fixaci výtvorů a nekreslenych obrázků např. z kukuřice nebo přírodních materiálů? Sháním něco k fixaci,aby dětem vydržely.Dik Petr

   1. Dobrý den, Petře,
    ano lze je tímto fixativem zafixovat. Přírodní materiály musí být naprosto suché, aby nedocházelo pod fixací k plesnivění. Ať se vám tvoření daří, Romana, Školní svět

 2. Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat, zda existuje něco, čím by se dal zafixovat podpis fixem na bavlněném tričku.
  Děkuji za radu.
  Lukáš

  1. Dobrý den Lukáši, jestli to není přímo fix na textil, tak je to docela potíž 🙁 Jedině zažehlit, nebo zkusit přes nápis dát průhlednou zažehlovací folii a prát ručně… Jana, Activáček.cz

 3. Dobry den,prosim mam dotaz- na Mdf desku jsem nanesla akrylovou barvu a na tu malovala pastelem – cim mohu obraz zafixovat? diky Viki

  1. Dobrý den Viki, váš dotaz je hodně specifický. Doporučovala bych vám obrátit se přímo na úzce specializovaný obchod s výtvarnými potřebami, kde vám doporučí nejvhodnější způsob fixace pro vaše dílo. Jana

  1. Dobrý den Lenko, na to není fixativ určený. Doporučovala bych použít spíš nějaký druh bezbarvého nátěru/laku. Hezký den, Jana

 4. Dobrý den,
  vlastním fixativ a sama ho používám hlavně na kresbu tužkou a uhlem. Potřebovala bych ale vědět, zda-li není problém ho použít na kresbu uměleckými pastelkami (polycolorkami). Bylo mi řečeno, že na zafixování pastelek stačí i slabší lak na vlasy. Jde mi o to, zda-li mi náhodou fixativ nepoškodí mou kresbu, pokud je dělaná jen pastelkami.
  Děkuji předem za odpověď 🙂

  1. Dobrý den Eliško,
   na klasické pastelky by měl jít fixativ použít. Doporučuji ale vždy před použitím na celé dílo vyzkoušet, jak bude kresba na daném papíru s fixativem reagovat. Ideálně na jiném kousku papíru nebo na „menší neviditelné části“ obrázku.

 5. Dobrý den, mám obraz od akad. malíře, ale zřejmě nebyl „zafixován“ a „práší“ se z něho barva. J možné použít fixativ ? Obraz je pravděpodobně akvarel.

  1. Dobrý den Květo,
   doporučuji raději pokud možno, tak konzultovat přímo s malířem. Věřím, že by vám poradil nejvhodnější metodu zafixování s ohledem na použitý druh barev a techniky.

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud si nakreslím obrázek uhlem a posprejuji ho a následně po zaschnutí budu pokračovat v kreslení suchým pastelem… Budu moct kreslit na posprejovanou vrstvu? A popřípadě, mohla bych další vrstvu např. tužky (neposprejovanou) vygumovat?

  1. Dobrý den Terko,
   fixativ se používá až k zafixování finálního obrázku. Nepředpokládá se tedy, že by se na postříkanou vrstvu znovu kreslilo. K druhé části otázky – pokud budete kreslit další vrstvu tužkou, nebudete mít obrázek zafixovaný, pak postupujete standardně s gumou a dalšími technikami kreslení tak, jak jste zvyklá.

  1. Dobrý den Matěji,
   kvalitní fixativ má malbu ochránit před rozmazáním nebo setřením. Zatím jsem se nesetkala s tím, že by vrstva popraskala.
   Hezký den,
   Jana

   1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máte zkušenost s použitím fixativu na dřevo. Potřebuji zafixovat kresbu tužkou na dřevěném podkladu a bojím se, aby se dřevo nepoškodilo. Děkuji za radu.

    1. Dobrý den, Lucie, máme bohaté zkušenosti s použitím fixativu na papír. Ale ne se dřevem. A výrobce doporučuje použití právě jen na papír. Jedině to vyzkoušejte na kousku dřeva. Uvidíte, zda fixativ splní svůj účel a dřevo nepoškodí. Romana, Školní svět

   2. Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat za jak dlouho fixativ uschne na plátně s malbou prasnymi pastelami?

    1. Dobrý den, Eliško, fixativ by měl uschnout na plátně pokresleném prašnými pastely do cca 10 minut. Tento fixativ je primárně určený na savé materiály. Tj. když se použije na papír, tak uschne téměř okamžitě. Když se fixativ aplikuje právě na úplně nesavé podklady (jako je malířské plátno), tak zasychá déle. Romana, Školní svět

 7. „Fixativ se propije, proto pod kresbu dejte jako podložku čistí papír nebo karton. “

  Čistý, tvrdé y.

  Děkuji <3

 8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je fixativ vhodný i na lepenkový podklad. Použila jsem ho na kresbu suchým pastelem, kde byly především světlé barvy, celá kresba se mi mírně smazala, světlé odstíny ztmavly a jemné stínování prakticky zmizelo. Pokud není fixativ ve spreji na tento povrch vhodný, můžete mi prosím poradit, jaký jiný druh fixativu by byl k zafixování vhodnější? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den Pavlo,
   vždy je dobré fixativ nejprve vyzkoušet na nějakém kousku, abyste přesně věděla, jak bude kresba na podkladu reagovat na fixativ i jeho použité množství. Předejdete tak nechtěnému zničení obrázku. Doporučila bych použít fixativ „pro umělce“, popř. z lahvičky a s fixírkou. Seženete je v úzce specializovaných potřebách pro výtvarníky a věřím, že vám tam poradí, který z jejich nabídky bude pro vaše tvoření nejvhodnější. Hezký den, Jana

 9. Dobry den, ako by som dokazal predist vyblednutiu centrofixu na fotopapiery. Chcel som pouzit fixativ ale v clanku pisete ze to znehodnoti. Dakujem vopred.

 10. Dobrý den,
  aby vám přírodniny déle vydržely a uchovaly si barvu doporučili bychom použít spíše bezbarvý lak ve spreji nebo popř. lak na vlasy. Fixativ je pro toto použití nevhodný. Hezký den a užijte si tvoření.

 11. Dobry den,
  chtela jsem se zeptat jak zabranit vyblednuti listu? Delam prirodni dekorace a rada bych aby si listy zachovaly svoji barvu. Je mozne take pouzit fixativ? Dekuji za odpoved 🙂

 12. Dobrý den,
  fixativ je roztok na lihové bázi a je primárně určený pro fixaci kresby na papíru. Obávám se, že na zeď nebude fungovat stejným způsobem, na svislém částečně nepropustném povrchu se kresba poničí. Hezký den.

 13. Dobrý den,
  lze použít fixativ se stejným účinkem i na zeď? Obrázek bude na zdi namalovaný tužkou, uhlem. Na jakou plochu by mohlo cca vystačit 400 ml balení? Děkuji

 14. Dobrý den,
  fixativ má zábranit rozmazávání a špinění, primárně určený na obrázky namalované uhlem, pastely nebo křídami. Lze použít i na tempery, bude mít stejnou funkci.

 15. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda fixativ jde použít na temperové barvy na plátně. Děkuji.

  1. Dobrý den,
   co vím, tak fixativ se používá hlavně na tzv. suchou kresbu – křídy, tuha, uhel a podobné, které se mohou snadno rozmazat. V životě bych neslyšela, že by akryl, tempera, nebo olejová barva potřebovala něco jako fixativ 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *