Skip to main content

Jaké jsou nejlepší pastelky pro modeláře? Akvarelové pastelky Faber-Castell

 

Patříte mezi obdivovatele modelářství nebo se tomuto krásnému koníčku sami věnujete? Pak si jistě dokážete představit, jak složité je najít ten správný nástroj pro dotažení modelů do nejmenších detailů.

O své zkušenosti se s námi podělil modelář pan Edwin Rochowanski, držitel řady modelářských ocenění z domácích i mezinárodních soutěží. Právě na ladění detailů používá umělecké akvarelové pastelky Albrecht Dürer od německé značky Faber-Castell. Výhodou těchto pastelek jsou jejich výrazné barvy. Díky tomu, že mají vysoce kvalitní pigmenty, zaručují i odolnost proti vyblednutí.

Jak nakreslit škrábanec na autě nebo drobné nápisy?

 

 model Tatry s akvarelovými pastelkami

akvarelové pastelky použité na model vojenského letadla

Akvarelové pastelky Albrecht Dürer jsou ideální na kreslení drobných detailů na modelech. Třeba na takový škrábanec, odřeninu nebo drobné nápisy. Podklad modelu je nejlépe nejdříve natřít matným lakem. Pak na suchý podklad můžete nakreslit pastelkou, co potřebujete.

 

Jak akvarelové pastelky vykouzlí čmouhy nebo ztékající špínu?

 

akvarelové pastelky použité na model vojenského vozu model vojenského letadla s vrtulí

U čmouhy, naznačení úniku provozních kapalin, či ztékání špíny je postup trochu jiný. Opět pomalujte podklad modelu matným základem. Místo, kde má být například čmouha, navlhčete a pastelkou nakreslete malý bod. Tento bod štětcem znovu navlhčete a rozetřete do ztracena. Postup opakujte, dokud nejste s výsledkem spokojeni. Většinou se kombinuje několik odstínů pastelek.

 

Jak na nepravidelnosti barevných polí?

 

korba modelu vojenského vozu vybarvené akvarelovými pastelkami

detaily modelu letadla akvarelovými pastelkami

Pomalujte model matným základem, nechte uschnout a navlhčete místo, kde chcete kreslit. Následně udělejte několik barevných teček, které rozetřete navlhčeným štětcem.

 

Co dělat, aby se akvarelové pastelky nesmazaly?

 

Jak na to, aby výsledných efekt akvarelovou pastelkou držel? Po zaschnutí a kontrole vzniklého efektu buď výsledek zalakujte stříkací pistolí s lakem, nebo v případě, že spokojení nejste, umyjte vodou. A můžete začít znovu. Ale o tom vlastně modelaření je. Udělat model co nejvíc věrný originálu.

Pokud používáte na jednom místě více technik, vždy jednotlivé vrstvy oddělte zalakováním. Je důležité použít lak, který nereaguje s vodou. Doporučujeme použít lak syntetický.

 

detail korby modelu vojenského vozu model Tatry

Všechny uvedené fotografie modelů jsou zveřejněné s laskavým svolením pana Edwina Rochowanského.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *