Skip to main content
test temper

Otestovali jsme temperové barvy

Vybíráte pro svého školáka tempery, bezradně dumáte před regálem a nejraději byste vzali všechny a vyzkoušeli je? My jsme přesně tohle udělali, tempery podrobili testu a tentokrát pro vás z testování natočili i videa. Teď už si snadno vyberete ty nejvhodnější temperové barvy pro vás a vaše tvoření.

Temperové barvy jsou vodou ředitelné, mají vysoké krycí vlastnosti, rychle zasychají a po zaschnutí jsou spíše matné. Temperu je možné po zaschnutí znovu rozmýt, na rozdíl od akvarelových barev.

Vyzkoušeli jsme celkem 5 různých značek temperových barev na běžné školní použití při výtvarce nebo na domácí tvůrčí pokusy.

Jak jsme testovali temeprové barvy?tempery - porovnání testovaných značek

  • Manipulace s tubou – zkoušeli jsme snadnost otvírání a zavírání tuby včetně vytlačování barvy na paletku.
  • Barvy, míchání barev – namalovali jsme jednoduchý obrázek a porovnávali sytost a výraznost barev, jejich krytí a matnost po zaschnutí. Tempery jsou doporučované pro míchání barev. Říká se, že základní barvy by se měly používat u temper minimálně – proto jsme zkusili namíchat oranžovou a fialovou barvu.
  • Malování – subjektivně jsme hodnotili, jak příjemně se nám s temperou maluje.
  • Rychlost zasychání – měřili jsme čas, za jak dlouho nám uschne jednoduchý obrázek a pak i vytlačený barevný had z tempery.
  • Vypratelnost a smývatelnost – i přesto, že jsme pracovali opatrně, měli jsme zamazané ruce – jak snadno šly tempery umýt? Tričko jsme už upatlali sami a zkusili jej vyprat na 40 °C.
Tempera Koh-i-noorTemperová barva Toy Color TeenagerTemperové barvy Faber-Castell
označení v testuBDE
obrázektempery kohinoortempery toycolortempery faber-castell
odkazy na videavideo z testovánívideo z testovánívideo z testování
celkové hodnoceníNáš tip! Kvalitní tempery, málo vodové, výborně se s nimi pracuje. Obrázek je po zaschnutí matný, přirozené barvy. Namíchané barvy jsou také temné. Je na první pohled jasné, že je obrázek namalovaný temperami. Výborná manipulace s tubou, jen někdy po propíchnutí ochranné zátky vylítla barva a skončila na prstech.Tempery jsou tekutější, mají veselejší jasnější barvy. Hodně podobné práci s vodovkami. Namíchané barvy se nám povedly hodně bledé. Jednorázový obal. Po vytlačení barvy se tuby obtížně zašroubovávaly. Jako jediné se dají prohlásit za vypratelné, na tričku zůstal jen jemný stín.S temperami se výborně pracuje, mají větší barevnou škálu, zajímavé odstíny barev. Po zaschnutí je obrázek matný, z namíchání se nám povedla oranžová. Balení se štětcem, plastové tuby fungují lehce a bezchybně – působí prémiově. Vhodné pro ty, kteří nevytáhnou tempery jen párkrát během hodin výtvarky 🙂
země výrobyČeská republikaItálieTurecko
počet ks v balení6 x 16 ml5 x 7,5 ml12 x 12 ml
cena za balení89 Kč65 Kč299 Kč
cena/ml0,92 Kč1,68 Kč1,71 Kč
materiál a velikost tubykov; 8,5 cmkov, 6 cmplast; 7,5 cm
vypratelnost a smývatelnostneanone
rychlost zasychánístars_08stars_08stars_06
manipulace s tuboustars_09stars_06stars_10
malovánístars_09stars_06stars_08
barvy, míchání barevstars_08stars_05stars_08
koupitkoupit

 

tempery - test vypratelnost

Shrnutí

Obecně lze říci, že se obtížněji manipulovalo s menšími tubami, mají malé víčko, těžko se zavírají. Jsou vhodnější spíše na jednorázové použití nebo k rozšíření barevné palety. Do školy jsou určitě lepší větší tuby temper, které vydrží celý rok. Vítěz našeho testování tempery Koh-i-noor se jako jediný vyrábí v České republice, a navíc jsou při porovnání ceny za ml nejlevnější z testovaných. V nabídce kvalitních papírnictví najdete i větší cenově výhodnější balení temper.


 

Stejným testem jsme podrobili i novinku na trhu tempery značky Maped a tempery Colorino. Koukněte na doplnění testu temperových barev.


 

Zaujal vás náš test? Jaký je váš favorit mezi temperami? Podělte se v komentářích. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *