Skip to main content
test pastelek

Test pastelek

Přemýšlíte, jaké vybrat pastelky, aby se nelámaly, dobře ořezávaly a dětem se s nimi dobře kreslilo? Máme pro vás test 8 různých značek pastelek, které vám ve výběru pomůžou.Většina testovaných pastelek je dřevěných, jedny jsou z jiného materiálu. V testu jsou jak pastelky trojhranné, tak i šestiboké. Zastoupeny jsou pastelky s úzkou i tlustší tuhou. Jedná se primárně o pastelky určené pro děti, do školy – umělecké pastelky by byly na jiné úrovni.

Nejlépe se v testu umístily pastelky Koh-i-noor Jumbo Natur. Dále se dobře v testu umístily i další námi nabízené pastelky Maped Color´Peps Metal Box, pastelky Faber Castell Triangular a pastelky Stabilo Trio.

Jak jsme testovalitest pastelky

  • Ořezávání – Nejdříve jsme zkoušeli několikrát pastelku ořezávat, zda se bude tuha lámat. Pastelku jsme několikrát upustili na zem a zkoumali, jak je odolná tuha. Poté opět ořezávání. K ořezávání jsme použili běžné ořezávátko.
  • Jas a krytí  Každou pastelkou jsme malovali. Zkoušeli jsme jak konturu, tak i vybarvení větší plochy. Rozhodující byla krytost barvy a její jas.
  • Práce s pastelkou – U tohoto kritéria jsme posuzovali, jak se pastelka drží v ruce, zda je potřeba na ní tlačit nebo kreslí lehce. Také jsme ji několikrát upustili, zda se láme tuha.

 

 Pastelky BIC Kids EvolutionPastelky Maped Color´Peps Metal BoxPastelky Faber Castell TriangularPastelky Stabilo TrioPastelky Koh-i-noor Jumbo NaturPastelky Europen Jumbo XXLPastelky z penálu bez značkyPastelky Herlitz Trilino
pastelky bicpastelky mapedpastelky faberpastelky stabilopastelky kohinoorpastelky europeanpastelky z penálupastelky herlitz
celkové hodnoceníPodprůměrné pastelky, špatně kryjí a nedrží se tak dobře jako ostatní.Náš tip!
Velmi dobré pastelky s menší tuhou.
Pastelky se hůř drží kvůli lakovaném povrchu, jinak jsou velmi dobré.Velmi dobré pastelky s tlustší tuhou, které se hůř ořezávaly námi použitým ořezávátkem.
Tip: pastelky lze dokupovat po jednotlivých barvách.
Náš tip!
Výborné pastelky, nenašli jsme chybu.
Opravdu špatná kvalita malby, nízký jas i krytí.Opravdu špatná kvalita malby, nízký jas i krytí. Navíc kloužou z ruky.Při malování je potřeba hodně tlačit na pastelku, špatně se ořezávají kvůli svému tvaru.
tloušťka tuhy2,9 mm2,9 mm2,9 mm4,2 mm5,6 mm5,8 mm2,9 mm4,2 mm
materiálumělá pryskyřicedřevodřevodřevodřevo, rýhovanédřevodřevodřevo
počet hranšestihrannétrojhrannétrojhrannétrojhrannéšestihrannéšestihrannétrojhrannétrojhranné
obalpapírová krabičkakovová krabičkapapírová krabičkaplastové pouzdropapírová krabičkaplastové pouzdropenálpapírová krabička
cena / ksod 10,04 Kčod 8,67 Kčod 9,5 Kčod 13,25 Kčod 12,08 Kčod 7,40 Kč?od 8 Kč
jas a krytístars_04stars_08stars_08stars_08stars_10stars_02stars_02stars_06
ořezávánístars_10stars_10stars_10stars_06stars_10stars_10stars_10stars_06
práce s pastelkoustars_06stars_08stars_06stars_08stars_10stars_08stars_06stars_08
koupitkoupitkoupitkoupitkoupitkoupit

Závěrečné hodnocenípastelky

Před začátkem testování jsme si mysleli, že největším problémem levných pastelek bude nekvalitní tuha a její lámání při ořezávání nebo pádu. Ukázalo se, že s tím žádné pastelky problém neměly. Kvalita byla vidět spíše na sytosti barev a jednoduchosti používání. Je vidět, že cena není správným ukazatelem kvality, neboť i levnější pastelky, např. Maped, byly dobré.

Obecně bychom pro menší děti doporučili pastelky s větší tloušťkou tuhy a trojboké, protože se dětem lépe drží. Starším školákům už můžete koupit i jiné druhy pastelek.


Článek byl aktualizován: 15.1.2016
Původní článek publikován: 25.11.2011

Komentářů: 3

  1. Děkuju moc za odkaz, je vidět, že Koh-i-nor valí :-))) my je v naši mŠ nakupujeme a děcka jsou moc spokojený… máme spíš problém s tou životností, pořád se nám nějaké někam ztrácejí, nebo děti s nimi dělají trošku jiné věci…
    Naštěstí jsme teď dostali do jednoho rodiče poměrně štědrý dar, který nám náš pastelkový inventář opět trošku obohatil :-))))
    Není to levná záležitost. Každopádně děkuji za odkaz!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *