Skip to main content
test štětce

Test školních štětců

Vybíráte štětce pro svého školáka? Chcete, aby mu chvíli vydržel? Test školních štětců vám pomůže zorientovat se v nabídce. Otestovali jsme 3 značky a několik druhů štětců.

Druhy štětců

Každý štětec se skládá ze tří základních částí: ze štětin, kovové násadky a z rukojeti. Kvalitní štětec poznáte podle jeho schopnosti udržet nanesenou barvu a tvar, neztrácet chlup a samozřejmě v pohodlném držení v ruce. Štětce se dělí dle materiálu štětin na přírodní (např. pony, vepř, atd.) a  syntetické z umělých vláken. Štětce dále rozdělujeme podle tvaru, např. kulaté štětce, ploché či půlkulaté, vějířovité, tenké, s kratším chlupem.

Jaké štětce si tedy pořídit?

Pro tempery a vodovky je vhodné mít alespoň dva druhy štětců: širší plochý a kulatý. Dětem bude stačit od každého druhu jedna velikost, případně můžete pořídit základní sadu 3-4 velikostí. Pro velké formáty se více hodí velké ploché štětce, pro detaily pak použijete kulaté štětce.

Test školních štětců

Pro běžné domácí a školní použití jsme vybrali 8 druhů štětců (5 plochých a 3 kulaté) s číslem 8. V testu jsou zastoupeny jak dražší značky, tak i běžné levné štětce, které seženete v každém papírnictví.

Jak jsme testovali?

  • Kvalita provedení – zkoušeli jsme, jak dobře drží násadka na rukojeti, zda nevypadává. Z jakého materiálu je vyrobena rukojeť – některé lakované povrchy po čase popraskají.
  • Kvalita malování – použili jsme štětce na temperové i vodové barvy. Zaměřili jsme se na to, zda nevypadávají štětiny při malování, jak na štětci drží barva a zda dobře drží tvar.
  • Práce se štětcem – u tohoto kritéria jsme zohlednili, jak se štětec drží, jak dobře se vymývá barva a zda po zaschnutí nezatvrdnou štětiny.zkouška testovaných štětců

Kompletní výsledky

 Štětec DaVinci plochý 8Štětec Milan plochý 8Štětec Milan pony plochý 8Štětec Dynasty 361F – plochý 8Štětec Dynasty 4920 – plochý 8Štětec Milan kulatý 8Štětec DaVinci kulatý 8Štětec Ilca kulatý 8
obrázekŠtětec DaVincimilan_cernymilan_oranzovydynasty361dynasty4920milan_kulatydavinci_kulatyilca
celkové hodnoceníNáš tip! Výborný štětec, který dobře drží tvar při malování, dřevěná rukojeť se dobře drží a pohodlně se s ním maluje, údržba je snadná.U tohoto jediného štětce vypadávaly při malování štětiny. Navíc vypadávala násadka a lak na rukojeti brzy popraskal.S tímto štětcem se maličko hůř malovalo, protože špatně držel tvar štětin (roztřepil se) a má užší rukojeť, která se hůře drží. Na druhou stranu nevypadávaly štětiny.Kvalitní štětec, který ale není vhodný pro děti a běžné malování kvůli nezvykle dlouhým štětinám.Skvělý štětec, k dokonalosti mu chybí pouze lepší tvar, aby se lépe držel.S tímto štětcem se nemaluje úplně nejlépe, protože špatně drží tvar. Navíc vypadává násadka z rukojeti.Náš tip! Výborný kulatý štětec vhodný i pro děti. Krásně se drží, dobře drží tvar a kvalita provedení je bezchybná.S tímto štětcem se maluje dobře, ale bohužel také vypadává násadka. Pro děti může být problém větší délka rukojeti.
cena68 Kč14 Kč11,50 Kč48 Kč48 Kč17 Kč71 Kč85 Kč
štětinysyntetické / 12 mmprasečí / 12 mmvlas pony / 9 mmsyntetické / 18 mmsyntetické / 10 mmvlas pony / 18 mmsyntetické / 18 mmprasečí / 18 mm
násadkadřevěná / 17,5 cmlakovaná / 17,5 cmlakovaná / 17,5 cmlakovaná / 17,5 cmlakovaná / 17,5 cmlakovaná / 17 cmdřevěná / 17,5 cmdřevěná / 21,5 cm
země původuNěmeckoČínaČínaThajskoThajskoČínaNěmeckoČR
kvalita provedenístars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10
kvalita malovánístars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10
práce se štětcemstars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10stars_10
koupitkoupitkoupitkoupitkoupitkoupit

Závěrečné hodnocení

Problémem levnějších štětců se ukázala zejména kvalita provedení – nekvalitní spoj násadky a rukojeti, třepení, případně vypadávání štětin. Pokud štětce pořizujete dětem a nevadí vám, že budete každé 3 měsíce kupovat nové, můžete vybírat i levnější varianty – při malování zas tak velký rozdíl nepocítíte.

Pokud chcete pořídit štětce, které dlouho vydrží a pohodlně se drží, test školních štětců doporučuje si připlatit a pořídit štětce daVinci. Jak kulaté, tak ploché dopadly v našem testu výborně.Ploché štětce - test školních štětců

Na závěr několik tipů na údržbu štětců

Štětce je potřeba správně udržovat, aby dlouho vydržely. Neodstraněné zbytky barvy mohou ničit vlas i tvar štětce. Štětce proto čistěte ihned po malování, dokud jsou vlhké. Vymývejte je pod tekoucí vodou. Štětce vždy jemně osušte a vytvarujte do původního tvaru. Štětce skladujte vždy hlavou nahoru, jinak se tvar štětin zničí. Některé nové štětce mají vlas spojený a zafixovaný arabskou gumou. Před prvním použitím odstraňte fixaci krouživými pohyby štětcem ve sklenici vody – vlas tak změkne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.