Skip to main content
test voskovky

Jaké voskovky vybrat do školy? Zjistíte v našem testu

Váháte nad nabídkou voskovek a nejste si jisti, které vybrat svému dítku do školy na výtvarnou výchovu? Hledáte kvalitní voskovky a nechcete sahat hluboko do kapsy? Rozhodli jsme se po čase zopakovat test voskovek a vaše rozhodování tím ulehčit.

Do našeho testu jsme zahrnuli 7 různých značek voskovek ve stejné cenové kategorii – Carioca, Colorino kids, Coolty, Hannah Montana, Koh-i-noor, Starpak Trolls a Wiki. Zkoumali jsme je v několika parametrech a hodnotili vždy na pětistupňové škále.

Jak probíhalo testování?

  • Jas a krytí – toto testování probíhalo ve třech fázích. V první jsme kreslili jednoduchý obrázek, kde jsme zkoušeli obrys, výplň a zvýraznění barvy. Podruhé jsme kreslili duhu, kde jsme porovnávali větší množství barev od jedné značky. V třetí části jsme tmavě modrou voskovku zbavili papírového obalu a prováděli kreslení naplocho. Výsledky testu jsou vidět na obrázcích.
  • Nelámavost – zkoušeli jsme nejprve vyvíjet silný tlak na voskovku při kreslení a poté jsme každou voskovku pouštěli na dřevěnou desku stolu z výšky zhruba 1,5 m.
  • Práce s voskovkou – zjišťovali jsme, jak se voskovka dobře drží, jak hodně je potřeba při kreslení na voskovku tlačit, zda tvoří žmolky, rozmazává se, špiní. Součástí tohoto testu bylo i zkoumání povrchu nakresleného obrázku, je-li voskový nebo ne.
  • Ořezávání – testovali jsme, jestli se voskovka vejde do běžného ořezávátka a jak snadno lze ořezat.

Náhledy testů

test voskovek č.1 - obrys, výplň a zvýrazněnítest voskovek č.2 - porovnání více barevtest voskovek č. 3 - kresba tmavě modrou naplocho

 

 

 

 

 

 

 Colorino kidsHannah MontanaCooltyCariocaKoh-i-noorWikyStarpak Trolls
obrázekcolorinohannah_montanacooltycariocakohinoorwikiwiki
hodnoceníVoskovky mají jasné barvy, horší krytí. Jsou tvrdší, je potřeba při kreslení více tlačit. Nezanechávají žmolky a snadno se ořezávají. Obrázek vypadá spíše jako namalovaný pastelkami, ani na pohmat není voskový.Tyto voskovky nedoporučujeme, při kreslení je nutno opravdu hodně tlačit, a přesto nejsou barvy nikterak výrazné. Voskovky dostatečně nekryjí, žmolkují. Ořezat jdou velmi obtížně. Kreslení s nimi je dřina.Velmi slušné voskovky, dobře kryjí. Mají jemné barvy. Při kreslení je potřeba jemně tlačit, zanechávají trochu žmolků. Výborně se ořezávají. Namalovaný obrázek není na pohmat voskový. Obrázek vypadá jako nakreslený tzv. „progresami“.Voskovky mají velmi intenzivní barvy, výborně se s nimi kreslí, není potřeba tlačit. Výborně se ořezávají. Malá nevýhoda je, že se trochu se rozmazávají. Obrázek je na pohmat voskový. Náš tip! S voskovkami se výborně kreslí, není potřeba vůbec tlačit. Mají nádherné syté barvy, perfektní krytí. Nevýhodou je ořezávaní, kvůli většímu průměru se nevejdou do klasického ořezávátka. Obrázek je na pohmat voskový.Některé barvy voskovek hůře kryjí, musí se víc tlačit. Dělají hodně žmolků. Trojboký tvar se velmi špatně ořezává běžným ořezávátkem.S voskovkami se velmi dobře kreslí, mají jasné barvy a poměrně dobré krytí. Na voskovky není potřeba tlačit. Jednoduše se ořezávají. Obrázek je na pohmat voskový.
cena20 Kč18 Kč15 Kč26 Kč17 Kč39 Kč39 Kč
kusů v balení12121212122412
cena/kus1,66 Kč1,50 Kč1,25 Kč2,17 Kč1,41 Kč1,26 Kč3,25 Kč
země výrobyČínaČínaČínaČínaČínaČRČína
tloušťka tuhy7 mm7 mm7 mm7 mm7,8 mm8 mm7 mm
tvarkulatékulatékulatékulatékulatétrojbokékulaté
délka9 cm9 cm9 cm9 cm8 cm8,5 cm9 cm
jas a krytístars_06stars_04stars_07stars_09stars_10stars_07stars_08
nelámavoststars_08stars_08stars_08stars_08stars_06stars_07stars_06
práce s voskovkoustars_06stars_04stars_07stars_08stars_10stars_07stars_08
ořezávánístars_08stars_02stars_10stars_10stars_06stars_02stars_08
koupitkoupitkoupitkoupit

Shrnutí

Na chvostu našeho testu se umístily voskovky, s kterými není kreslení radost, ale pořádná dřina. Voskovky jsou totiž hodně tvrdé, při kreslení je nutno vyvíjet velkou sílu, a přesto nejsou barvy nikterak intenzivní, navíc zanechávají žmolky.

Rozhodně velmi dobrou volbou jsou voskovky značky Koh-i-noor, mají syté přirozené barvy a kreslí se s nimi opravdu lehce.

Voskovky pro náročné

Pokud jste však kreslení s voskovkami propadli, anebo jste ochotni investovat více, doporučujeme voskovky Faber-Castell. Ty nebyly do tohoto testu zahrnuty právě kvůli vyšší cenové kategorii, jejich výborné výsledky si však můžete prohlédnout v našem testu jak poznat kvalitní voskovky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.