Skip to main content
Zápisy prvňáčků

Co potřebujete vědět o zápisech prvňáčků

Od konce března a během dubna probíhají na základních školách zápisy do prvních tříd. V roce 2012 se dostavilo k zápisu 146 tis. dětí, což bylo o 2 tis. méně než v předchozím roce. Poprvé od roku 2009 tak došlo k poklesu počtu dětí, které by mohly do první třídy nastoupit.

Co by mělo dítě před nástupem do školy umět?

Co by měl prvňáček zvládnout, shrnuje desatero Ministerstva školství.

 • celé své jméno, kde bydlí, jména svých rodičů
 • dny v týdnu, základní orientaci v čase (včera, ráno, odpoledne apod.)obrázek ze ZŠ Petřín
 • zarecitovat básničku, popř. zazpívat písničku nebo vytleskat rytmus
 • poznat barvy, tvary, velikosti; dokázat rozlišit větší, menší
 • základní orientaci v prostoru – nahoře, dole, vpravo, vlevo
 • protiklady
 • zvládat hygienické návyky a samostatně se obléct a obout
 • základní pravidla slušného chování (pozdravit, poděkovat, vykat)

Toto je výčet obvyklých dovedností a znalostí, které jsou při zápisech prověřovány. Některé školy uvádí na svých stránkách další okruhy, ze kterých jsou děti „zkoušené“.

Jak zápis probíhá?

zkouška kreslení a držení tužkyVětšina škol přistupuje k zápisu formou hry. Při zápisech se dětem věnují usměvavé paní učitelky, starší děti pro budoucí spolužáky obvykle vyrobí dáreček, nebo děti dostanou sponzorský balíček od firem, které vyrábí školní potřeby.  Je v zájmu školy i přítomných pedagogů navodit pro předškoláka co nejpříjemnější prostředí, ve kterém se dítě uvolní a spolupracuje.

Paní učitelka si s budoucím školákem povídá, aby zjistila případné logopedické problémy, vyjadřovací schopnosti a sociální dovednosti. Dává mu různé úkoly, které děti většinou velmi baví. Děti také malují obrázek (obvykle rodinu nebo jinou postavu), aby bylo možné posoudit jednak vyspělost dítěte a jednak jeho jemnou motoriku a správnost úchopu pastelky.  Předškolák by měl mít připravenou básničku nebo písničku, kterou bude chtít paní učitelka určitě slyšet.

Zápis je velkým zlomovým krokem v životě dítěte a ze strany rodičů si dítě zaslouží jen velkou podporu. Pokud při zápisu na něco špatně zareaguje nebo špatně zodpoví, přejděte to.

Také může dojít k tomu, kdy bohužel zápisy neprobíhají. Proto jsme pro vás připravili článek, který vás rodiče navede, jak si takový zápis udělat doma.

Jestliže váháte, zda je vaše dítě připravené na školu, využijte pomoc pedagogicko-psychologické poradny. Odborníci během cca 2 hodinového testování zjistí,  zda je nebo není dítě dostatečně zralé na školní docházku a doporučí případně odklad. Je zbytečné cokoliv uspěchat, na druhou stranu je zbytečné odklad využívat jako „prodloužení“ dětství. Nechcete mít přeci unuděné děti v mateřské školce.


výbava pro školáka

Článek byl aktualizován: 28.1.2021
Původní článek publikován: 25.1.2012

One thought to “Co potřebujete vědět o zápisech prvňáčků”

 1. Máme doma prvňáčka a musím říct, že loňský zápis byl zážitek pro všechny. Byl krásně připravený a formou hry a povídání syn prošel několik stanovišť. Vše v pohádkovém duchu.
  Přejeme všem takový zážitek jako máme my.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *