Skip to main content
test pastelek

Test pastelek

Přemýšlíte, jaké vybrat pastelky, aby se nelámaly, dobře ořezávaly a dětem se s nimi dobře kreslilo? Máme pro vás test 5 různých značek pastelek, které vám ve výběru pomůžou.Většina testovaných pastelek je dřevěných, jedny jsou z jiného materiálu. V testu jsou jak pastelky trojhranné, tak i šestiboké. Zastoupeny jsou pastelky s úzkou i tlustší tuhou. Jedná se primárně o pastelky určené pro děti, do školy – umělecké pastelky by byly na jiné úrovni.

Nejlépe se v testu umístily námi nabízené pastelky Faber Castell Triangular a pastelky Stabilo Trio.

Jak probíhal test pastelekukázky testovaných pastelek

 • Ořezávání – Nejdříve jsme zkoušeli několikrát pastelku ořezávat, zda se bude tuha lámat. Pastelku jsme několikrát upustili na zem a zkoumali, jak je odolná tuha. Poté opět ořezávání. K ořezávání jsme použili běžné ořezávátko.
 • Jas a krytí  Každou pastelkou jsme malovali. Zkoušeli jsme jak konturu, tak i vybarvení větší plochy. Rozhodující byla krytost barvy a její jas.
 • Práce s pastelkou – U tohoto kritéria jsme posuzovali, jak se pastelka drží v ruce, zda je potřeba na ní tlačit nebo kreslí lehce. Také jsme ji několikrát upustili, zda se láme tuha.

 

 Pastelky BIC Kids EvolutionPastelky Faber Castell TriangularPastelky Stabilo TrioPastelky z penálu bez značkyPastelky Herlitz TrilinoPastelky Maped Color'Peps - 6 barev
pastelky bicpastelky faberpastelky stabilopastelky z penálupastelky herlitzpastelky herlitz
celkové hodnoceníPodprůměrné pastelky, špatně kryjí a nedrží se tak dobře jako ostatní.Pastelky se hůř drží kvůli lakovaném povrchu, jinak jsou velmi dobré.Velmi dobré pastelky s tlustší tuhou, které se hůř ořezávaly námi použitým ořezávátkem.
Tip: pastelky lze dokupovat po jednotlivých barvách.
Opravdu špatná kvalita malby, nízký jas i krytí. Navíc kloužou z ruky.Při malování je potřeba hodně tlačit na pastelku, špatně se ořezávají kvůli svému tvaru.Na papíře zanechávají stejnoměrnou hladkou stopu. Barvy jsou syté, špička se neláme. Dobře se ořezávají.
tloušťka tuhy2,9 mm2,9 mm4,2 mm2,9 mm4,2 mm2,9 mm
materiálumělá pryskyřicedřevodřevodřevodřevodřevo
počet hranšestihrannétrojhrannétrojhrannétrojhrannétrojhrannétrojhranné
obalpapírová krabičkapapírová krabičkaplastové pouzdropenálpapírová krabičkapapírová krabička
cena / ksod 10,04 Kčod 11 Kčod 14,92 Kč?od 9,91 Kčod 5,66 Kč
jas a krytístars_04stars_08stars_08stars_02stars_06stars_08
ořezávánístars_10stars_10stars_06stars_10stars_06stars_10
práce s pastelkoustars_06stars_06stars_08stars_06stars_08stars_06
koupitkoupitkoupitkoupit

Závěrečné hodnocenípastelky

Před začátkem testování jsme si mysleli, že největším problémem levných pastelek bude nekvalitní tuha a její lámání při ořezávání nebo pádu. Ukázalo se, že s tím žádné pastelky problém neměly. Kvalita byla vidět spíše na sytosti barev a jednoduchosti používání. Je vidět, že cena není správným ukazatelem kvality, neboť i levnější pastelky, např. Maped, byly dobré.

Obecně bychom pro menší děti doporučili pastelky s větší tloušťkou tuhy a trojboké, protože se dětem lépe drží. Starším školákům už můžete koupit i jiné druhy pastelek.


Článek byl aktualizován: 16.5.2019
Původní článek publikován: 25.11.2011

6 thoughts to “Test pastelek”

 1. Našemu prvňákovi zas vydrželi pastelky Stabilo trio, jiń se mu stále lámaly a nešli ořezat. Ani Koh-i- nor mu nevydrželi. Za mě jedině Stabilo Trio krásné barvy a nelámou se dobře se ořezávají .. jen se mu ve škole nějak ztrácí…..asi se zalíbili i jiným dětem))

  1. Dobrý den, Hoonzo, umělecké pastelky Polychromos od Faber-Castell jsou opravdu kvalitní. Kdo víc kreslí, tak tomu se určitě vyplatí. Mají silné tuhy, intenzivní barvy, nerozmazávají se a jsou voděodolné. Blahopřejeme ke skvělé volbě. Romana, Školní svět.

 2. Děkuju moc za odkaz, je vidět, že Koh-i-nor valí :-))) my je v naši mŠ nakupujeme a děcka jsou moc spokojený… máme spíš problém s tou životností, pořád se nám nějaké někam ztrácejí, nebo děti s nimi dělají trošku jiné věci…
  Naštěstí jsme teď dostali do jednoho rodiče poměrně štědrý dar, který nám náš pastelkový inventář opět trošku obohatil :-))))
  Není to levná záležitost. Každopádně děkuji za odkaz!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.