Skip to main content
test voskovky

Jak poznat kvalitní voskovky? Otestovali jsme je za vás

Voskové pastelky, voskovky, olejové pastely –  malují s nimi děti i hobby malíři. Jak ale poznat ty kvalitní? Aby se nelámaly, dobře ořezávaly a hlavně pěkně malovali?

Vyzkoušeli jsme 8 různých druhů voskovek. Opět zde najdete dražší výrobky i levnější ze supermarketu nebo reklamní voskovky, které dávají různé firmy zadarmo.

 Jak jsme testovali?

 • Jas, krytí – s každou pastelkou jsme namalovali jednoduchý stromeček. Vyzkoušeli jsme tedy obrys, výplň i možnost zvýraznění barvy na kmeni stromu. Výsledky vidíte na obrázku.
 • Práce s voskovkou – zde jsme zkoumali, jestli se barva  nerozmazává a nešpiní, jestli se pastelka dobře drží, zda se nedrolí (nenechává žmolky) a jak moc musíte na pastelku tlačit, aby kreslila jasně.
 • Ořezávání, lámavost – voskovky jsme několikrát pouštěli na stůl z výšky cca 1 m, zda se zlomí. Při krouhání jsme zkoušeli, zda se vejdou do standardních velikostí ořezávátek a jestli se snadno ořezávají.

Kompletní výsledky

 Voskovky CariocaVoskovky Faber-CastellVoskovky Wiky - zdravé psaníOlejové pastely PrimoVoskovky Koh-i-noorReklamní voskovkyPlastové pastely BicVoskovky ze supermarketu
obrázekvoskovky faber-castellvoskovky wikyprimokohinoorreklamnivoskovky Bicnoname voskovka
celkové hodnoceníVelmi dobré voskovky, se kterými se lehce maluje. K dokonalosti chybí jen maličko v krytí barev.Výborné voskovky, které dobře kryjí a nemažou. Jsou jen maličko tužší, takže občas nechávají žmolek.Tyto voskovky hůře kryjí, musí se na ně hodně tlačit a nechávají hodně žmolků. Trojhranný tvar se špatně ořezává. Zajímavé pastely (alternativa voskovek), které mají nejlepší barvy. Velmi snadno se rozmazávají – vhodné pro stínování. Díky své malé velikosti se špatně drží i ořezávají.Voskovky, se kterými se dobře maluje a mají i pěknou kryvost a jas barev. Bohužel se snadno lámou a pro ořezávání v klasickém ořezávátku jsou o kousek větší.Tyto voskovky určitě nedoporučujeme. Dostanete je sice zadarmo, ale malování probíhá ve smyslu „Vydři si svůj obrázek“. Zajímavá alternativa voskovek. Doporučujeme pro starší děti, kteří už ocení užší hrot a možnost malovat úzké linky.Tyto voskovky bez značky ze supermarketu úplně nepropadly, ale velmi snadno se lámou a na malování jsou velmi tvrdé.
tloušťka tuhy8 mm8 mm8 mm8 mm8 mm7 mm8 mm10 mm
cena/kusod 2,16 Kčod 6,66 Kčod 1,25 Kčod 2,10 Kčod 1,41 Kč?od 7,92 Kčod 1,10 Kč
země výrobyČínaIndieČRČínaČína?Francie?
tvar a délkakulaté; 9 cmkulaté; 7,5 cmtrojbokké; 9 cmkulaté; 6 cmkulaté; 7,5 cmkulaté; 8 cmkulaté; 12 cmkulaté; 9 cm
jas a krytístars_08stars_10stars_06stars_10stars_10stars_04stars_08stars_06
práce s voskovkoustars_08stars_08stars_04stars_06stars_10stars_02stars_08stars_06
ořezávánístars_10stars_10stars_08stars_06stars_04stars_10stars_10stars_10

Závěrečné hodnocení

Největším problémem u levnějších pastelek byla kvalita malby – na voskovku bylo třeba tlačit, aby kreslila, nechávaly žmolky nebo byly hodně tvrdé. S lepšími se naopak lehce malovalo. Přitlačením se změnila intenzita barvy.  Určitě také oceníte, pokud se pastelky nelámou.

Pro menší děti bychom vám doporučili voskovky Faber-Castell. Ačkoli jsou o maličko dražší než třeba supermarketové neznačkové výrobky, při malování rozdíl pocítíte.

ukázka testovaných voskovektestované voskovky

 

3 thoughts to “Jak poznat kvalitní voskovky? Otestovali jsme je za vás”

 1. Z čeho jsou voskovky vyrobeny z jakých surovin,
  vnouček ji snědl, tak bych rád věděl co kromě včelího vosku obsahují.
  S díky za odpověď
  Petr Adamec

 2. Dobrý den,
  vhodné pro děti od 1 roku a tedy i zdravotně nezávadné jsou tyto voskovky http://activacek.cz/produkt/voskove-pastely-bic-kids-plastidecor-triangle-12-barev-817/.
  U ostatních je deklarováno Vhodné od 3 let, což znamená, že na tuto možnost nebyly testovány. Při nákupu je také možné řídit se přítomností včelího vosku ve složení, nicméně složení výrobci většinou neuvádí a nelze tedy zjistit, zda jsou opravdu nezávadné.
  S pozdravem,
  Monika Havlasová, Activáček.cz

 3. Dobrý den,
  jak je to se zdravotní nezávadností voskovek? Může dítě, bez následků, část sníst?

  S díky za odpověď
  Václav Bouček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.