Skip to main content
akvarelové pastelky

Vodou rozmývatelné pastelky – test

V dnešní době máte na výběr spoustu pastelek. Kromě klasických pastelek můžete pořídit i vodou rozmývatelné, s kterými se toho dá dělat mnohem víc.

Jsou tyto akvarelové pastelky vhodné i pro malé děti nebo spíše pro větší školáky? Jak snadno se rozmývají a mění některé opravdu barvu? To vše jsme se rozhodli zjistit v malému testu akvarelových pastelek.

Vyzkoušeli jsme dvoje pastelky

Pastelky Aqua Color´Peps od Maped        

K dostání varianty 12, 18 nebo 24 barev. Součástí balení je i štětec.

Cena: od 105 Kč

Pastelky Colour Magic od Faber-Castell        

12 barev, mění barvu po nanesení vody štětcem. Součástí balení je i štětec.

Cena: 250 Kč

Pastelky Maped Color´Peps Aqua Akvarelové pastelky Faber-Castell

 

Oboje pastelky mají trojhranné ergonomické tělo a měkkou odolnou tuhu. U obou balení akvarelových pastelek je přiložen malý štětec na rozmývání, takže hned po zakoupení můžete malovat.

 • Pastelky Maped se krásně rozmývají a malovat s nimi zvládnou i opravdu malé děti (od 3 let). Malování je pro ně navíc mnohem jednodušší než práce s vodovkami a dle našich zkušeností je baví i víc než klasické pastelky. Výhodou je také nižší cena (od 80 Kč za sadu).
 • Pastelky Faber-Castell po rozmytí změní barvu – na konci pastelky je označení barvy, která vznikne po nanesení vody. Některé barvy mění barvu výrazněji, některé jen maličko. Rozmývají se obtížněji než pastelky Maped, ale dají se s nimi tvořit originálnější výtvory. Doporučili bychom určitě pro starší děti (od 10-12 let), které už zvládnou využít funkčnost pastelek a pohrají si např. se stínováním.

Proč jsou akvarelové pastelky oblíbené

Vodou rozmývatelné pastelky, které jsme testovali, nás okouzlily. Stačí namalovat obrázek, pastelku na papíře přetřít vodou a výsledný obrázek vypadá malovaný skoro jako vodovkami. Barvy po přetření vodou více vyniknou, jsou jasnější a lépe se s nimi stínuje – pastelku můžete nanést na jedno místo a do ztracena rozmýt vodou. Také se nám líbil efekt, který pastelka vytvoří, pokud špičku namočíte do vody a poté malujete.

Pro názornost přikládáme obrázky, na kterých jsou motivy malované pastelkami klasicky a za použití vody.

Test pastelek Maped Aqua Color´PepsTest pastelek faber castell grip colour

Celkově můžeme doporučit oboje pastelky, pro menší děti pastelky Aqua Color´Peps a pro větší a umělecky založené děti Colour Magic od Faber-Castell. Je to zase změna oproti klasickým pastelkám a děti bude malování bavit. Rodiče určitě ocení to, že práce je s těmito pastelkami jednodušší než s vodovkami, obrázek vypadá dost podobně a děti se u malování tak nezašpiní.

Bimbulinka - rozmývatelné barvy

Chcete se dozvědět o akvarelových pastelkách něco víc? Jaké jsou akvarelky od značky Koh-i-noor? Zjistíte v článku Akvarelové pastelky. Láska na první čmárnutí.

4 thoughts to “Vodou rozmývatelné pastelky – test”

 1. Dobrý den,
  můžu se zeptat, proč do vašeho hodnocení nejsou zařazeny akvarelové pastelky KOH-I-NOOR? Z osobní zkušenosti vím, že se s nimi pracuje velmi dobře, jsou měkké a mají krásné barvičky.

 2. No, já se musím přidat, díky moc za super článek, takhle to alespoň člověk vidí nějak názorně…

  Já jsem byl docela dlouho dobu na vážkách, čím vlastně malovat, jak vlastně malovat, co vlastně malovat 😀 (dobře, to poslední už je silná nadsázka, objekty se najdou, ale čas moc ne 🙁
  nakonec jsem kupoval akvarelky na konkurečním e-shopu, preventivně malé balení, kdyby náhodou neseděly, a musím říct, že jsem moc spokojený.
  Na druhou stranu se mi často osvědčily i levnější varianty, což je docela paradoxní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.