Skip to main content

Výbava pro prvňáčky aneb Co vám asi ve škole nedají

Máte doma prvňáčka a chystáte se mu koupit školní potřeby? Někteří rodiče mají seznam od června, jiní na něj teprve čekají. Některé školní potřeby nakupuje škola a jiné jsou čistě na rodičích. Pojďme se podívat na výbavu pro prvňáčky, kterou ve škole nedostanete určitě a co prvňáčci potřebují, ale některé školy zajišťují.

Výbava pro prvňáčka, kterou kupte

Škola vybaví prvňáčka základními věcmi na výtvarnou výchovu a psaní. Určitě ve škole nedostanete následující školní potřeby:

S výběrem těchto školních potřeb vám pomůžeme v článku 9 věcí, které prvňáček ve škole nedostane a potřebuje >>

Co ještě můžete, ale nemusíte ve škole dostat?

Níže uvedené školní potřeby určitě prvňáček potřebuje, ale záleží škola od školy, co dá do základního balíčku pro prvňáčky. Někde tyto věci děti dostanou a v jiné škole je rodiče musí koupit. Pojďme se podívat, jaké školní potřeby vybrat.

Kufřík nebo zavírací box na výtvarnou výchovu

kufřík na výtvarku s motivem auta kufřík na výtvarku s motivem motýla

V kufříku mají děti výtvarné potřeby, které většinou zajišťuje škola. Velikost vybírejte tak, aby se tam vešly barevné papíry A4, vodové a temperové barvy, štětce, kelímek na vodu, hadřík, modelína, voskovky, náčrtník, lepidlo (tuhá tyčinka) a nůžky. Kufřík si pak děti nechávají ve škole. Některé školy chtějí místo kufříku zavírací box, proto je dobré se před jeho koupí informovat u budoucí paní učitelky/ pane učitele, čemu dávají přednost. Některé školy boxy samy zajišťují, aby všechny děti měly jednotnou velikost.

Desky na písmena a číslice

výbava pro prvňáčky - desky na abecedu výbava pro prvňáčky - desky na číslice

Děti potřebují mít přehledně srovnanou papírovou abecedu a číslice, které postupně, jak jde školní rok, doplňují do desek.

Vybavení na výtvarnou výchovu

kalíšky na vodu štětce

Doplnění věci na výtvarnou výchovu se liší škola od školy. V tomto případě je na místě si ve škole zjistit, co je potřeba dokoupit. Většinou se dokupují štětce (kulaté – 8/ploché 12) kalíšek na vodu, ubrus na lavici, paletu, špejle.

Pastelky

pastelky jednotlivé pastelky

Základní řadu pastelek můžete dostat ve škole, ale stejně bude váš prvňáček potřebovat víc barev než 6. Přečtěte si článek, kde jsou otestované školní pastelky. Doporučujeme pastelky trojhranné a nelámavé, aby je děti nemusely stále ořezávat. Některé značky pastelek se dají dokupovat po jednotlivých barvách, takže kvůli chybějící jedné barvě nemusíte kupovat celou sadu.

Malé pravítko

výbava pro prvňáčky - pravítko 15 cm pravítko 20 cm

Časem děti budou potřebovat něco podtrhávat. Prvňáčkům ale stačí malé pravítko s 15 cm nebo 20 cm.

Tužka

tužky s protiskluzovým gripem výbava pro prvňáčky - tužky Stabilo

Některé školy tužky prvňáčkům rozdávají, ale není nad to, vybrat takovou, která vašemu prvňáčkovi usnadní začátky psaní. Doporučujeme ergonomické tužky značky Stabilo nebo tužky s protiskluzovou zónou Grip či silné trojhranné tužky Kores, které se také dobře drží.

Guma

dvojitá guma guma Maped

Guma je velký pomocník při výuce psaní. Jakou gumu vybrat? Na gumování tužky je lepší univerzální tvrdší guma. Na gumování kreseb vybírejte raději hodně ohebné a porézní pryže. Když je pak naopak guma tvrdší a lesklejší, lépe poslouží spíše při rýsování. Takzvané kombinované gumy mají oranžovou (nebo světlou) část, která je určená ke gumování grafitových tužek, zatímco ta modrá (nebo tmavá) část je na gumování čar a skvrn od inkoustu.

Nůžky

výbava pro prvňáčky - nůžky pro leváky výbava pro prvňáčky - nůžky s kulatou špičkou

Pro prvňáčky zvolte nůžky s kulatou špičkou, aby se děti nepíchly. Některé nůžky mají pomocnou pružinku pro snazší stříhání. Máte doma leváka? I pro něj existují speciální ergonomické nůžky s převrácenými čepelemi.

Ořezávátko

elektrické ořezávátko ořezávátko s nádobkou

Do penálu se hodí menší ořezávátko s odpadní nádobou a nejlépe se dvěma otvory, když v penálu máte silné i slabé psací potřeby. Na domácí ořezávání doporučujeme velké ořezávátko s nádobkou nebo elektrické. Pro leváky existují speciální ořezávátka.

Napište nám do komentáře, jak u vás probíhala výbava pro prvňáčka. Jaké školní potřeby obsahovala vaše výbava pro prvňáčky?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.