Skip to main content

Tipy na pastelky pro batolata i školáky aneb Jak vybrat pastelky

Vybíráte pro svoje dítko pastelky? Podívejme se, jaké máte možnosti. Výběr pastelek se odvíjí od věku, ale hlavně od toho, v jaké úchopové fázi vaše dítko je – zvládá už špetkový úchop, nebo je u úchopu hrstkového? Naštěstí pro všechny vývojové fáze pastelky jsou, a tak můžete děti podpořit v jejich tvořivém rozletu. Kreslením nejenom že vznikne krásný obrázek, ale děti si procvičí také jemnou motoriku důležitou pro učení psaní, zapojí fantazii a hlavně nebudou mít v ruce mobilní telefon  😉 .

Na co u pastelek ještě myslet?

U pastelek si zjistěte, zda se dobře ořezávají, mají syté barvy, měkký hrot a nelámou se. Všechny naše tipy, které zde najdete, toto dodržují.

Pastelky pro nejmenší

Kreslení je věc, kterou děti můžou dělat od batolecího věku. Stačí mít ty správné kreslicí nástroje. Děti od cca 1 roku dokážou pomocí tak zvaného dlaňového úchopu vzít do ručičky speciálně tvarované pastelky a vytvoří vám první obrázek, který si jistě zarámujete. A když děti vidí své výtvory, tak většinou chtějí pokračovat. 

Pastelky, které mají ergonomickou oblast úchopu do dlaně, nemají znečisťovat ruce, jsou gumovatelné i vypratelné a svým složením vhodné pro nejmenší kreslíře. Prohlédněte si naše tipy.

pastely Maped od 1 roku

pastely pro děti s dlaňovým úchopem

Pro děti, které už zvládají hrstkový úchop jsou tyto pastelky.

pastely pro děti s hrstkovým úchopem

Pastelky trojhranné = správný úchop

Mezi 3. a 4. rokem dochází k přechodu na špetkový úchop, kdy dítko drží pastelku třemi prstíky. Tady děti ocení silné pastelky zvané jumbo, které mají silnější tuhu a dobře se dětem drží. Pokud jsou navíc trojhranné, pomáhají dětem ke správnému úchopu.

pastelky Maped jumbopastelky faber-Castell extra jumbo              pastelky Maped jumbo strong

Vychytávky, aby se pastelky dobře držely

Znáte pastelky GRIP?

Pastelky Grip mají protiskluzovou úchopovou zónu. Tyto pastelky vyvinula a vyrábí německá značka Faber-Castell. V čem spočívá kouzlo Gripu? Úchopová zóna pastelky, voskovky, tužky nebo pera od této značky je poseta malými masážními a zároveň protiskluzovými body. Psací potřeby tak nekloužou.

             pastelky Faber-Castel Grip jumbo

Pastelky Stabilo

I značka Stabilo myslí na to, jak dětem usnadnit začátek kreslení a psaní. Řada EASYcolors se vyznačuje prohlubněmi na těle pastelky. Ta pak neklouže. Dítko nemusí pevně pastelku držet a může si užít uvolněného držení. Pastelky EASYcolors jsou i ve speciálním provedení pro leváky.

               pastelky Stabilo        pastelky Stabilo Easystart

Pastelky Progresso

Stále oblíbené pastelky Progresso jsou nedřevěné pastelky v laku. Pastelky se dají použít pro klasické kreslení špičkou, pro stínování celou ořezanou plochou či k roztírání ořezaných částeček prsty. 

pastelky Progresso

Jaké pastelky vybrat pro leváky?

Máte doma leváka? I na ně výrobci pastelek myslí. Zmíněná značka Stabilo vyvinula pastelky přímo pro leváky. Ale můžete koupit jakékoli trojhranné pastelky a splní to účel také.

    pastelky pro leváky                     pastelky pro leváky Stabilo

Pastelky pro předškoláky i na 1. stupeň

Pastelky na kreslení a vybarvování pro předškoláky se hodí ve větší barevné škále aspoň od 18 barev. Ať je při tvoření nic nezastaví. Do školy pak stačí 612  barev. Některé pastelky, jako třeba Stabilo Trio, se dají dokupovat po jednotlivých barvách. Když dojde žlutá sluníčková nebo červená autíčková, nemusíte kupovat celou sadu, ale jen pastelku oblíbené barvy.

pastelky Maped Color´ Pepspastelky Faber-Castell s pryžípastelky Stabilo Trio

Speciální pastelky, se kterými si užijete ještě víc zábavy

Pastelky na různé povrchy

Chcete mít tvorbu svého dítka nejen na papíře? Tak to tady pro vás jsou pastelky Stabilo Woody 3 in 1. Pastelka, voskovka a akvarelová pastelka v jednom kreslí na různé povrchy: tmavý papír, karton, sklo, kov, dřevo, kůži, gumové holínky apod. Obsahuje jemnou tuhu na bázi vosků s vysokou intenzitou pigmentu, která je odolná proti zlomení. XXL tuha v pastelce obsahuje 8x více barvy než běžná pastelka. Lze je snadno smýt vodou či vodou se saponátem. Díky své tloušťce je vhodná pro malé děti, Pastelky Stabilo Woody můžete je koupit i jednotlivě.

                   pastelky Stabilo Woody 3in1                               pastelky pastelové Woody 3in1

Akvarelové pastelky – proměňte kresbu v malbu

Akvarelové pastelky mají tu výhodu, že jsou rozmyvatelné vodou. Nakreslený motiv se pomocí štětce a kapky vody rozetře, čímž vznikne obrázek s krásnou souvislou plochou. Je to velmi jednoduchá metoda pro přeměnu kreseb na malbu! Pro začátek doporučujeme akvarelové pastelky značky Maped. Pro pokročilejší kreslení jsou vhodné pastelky Albrecht Dürer od značky Faber-Castell.

                     akvarelové pastelky Maped                  akvarelové pastelky Faber-CastellAkvarelové pastelky Koh-i-noor

Pastelky na černý papír

Chcete dětem nebo sobě dopřát kreslení na černý papír? Pak musíte sáhnout po pastelkách řady Black Editon od Faber-Castell. Inovativní extra měkká tuha s jasnými barvami vykouzlí sytý obrázek i na černém papíru.

pastelky na černý papír Faber-Castell Black Edition 36 ks                pastelky na černý papír Faber-Castell Black Editon                   pastelky na černý papír Faber-Castell Black Edition neon

Pastelky do vany

Máte doma neposedu či potápníka a potřebujete, aby ve vaně byl aspoň chvilku nad vodu? Na to jsou nejlepší pastelky do vany. Váš neposeda se tak zabere do tvoření, že zapomene na neplechu.
Souprava voskovek, které jsou vhodné na všechny leštěné povrchy: vanu, obklady, zrcadla, jsou určené ke hře při koupání. Dají se smýt vlhkou utěrkou a mýdlem.

pastelky do vany

Tipy na pastelky, které se dětem líbí

Zápasíte s tím, že vaše děti moc o kreslení nestojí? Zkuste jednoduchý fígl. Děti rády používají věci, kde jsou vyobrazeni jejich hrdinové nebo záliby. Mezi nejoblíbenější patří pastelky Animals s motivy zvířecích kůží. Dítko může hádat, čí jsou ty šupiny či srst. Pastelky s postavičkami Monster nebo Harry Pottera jsou hned v závěsu. Teenagery potěší řada Nightfall.

pastelky Maped Animalspastelky Maped Monster pastelky Maped Nightfall

Když chce kreslit i dospělák

Máte chuť také kreslit nebo vybarvovat? I pro vás máme tipy na pastelky, které nezklamou. Vyberte si pastelky, které mají syté barvy a měkkou tuhu, díky které nebudete muset na pastelku tlačit a neunavíte se. Pro ty, kdo to s kreslením myslí vážně, máme pastelky umělecké.

pastelky Maped 72 barev   PASTELKY FABER-CASTELL - 60 BAREVpastelky Kores

 

Nepostradatelní pomocníci pro pastelky

Ořezávátka

Kromě kvalitních pastelek je dobré mít i ořezávátko, na které se můžete spolehnout. Vybírat můžete z ořezávátek na jednu nebo dvě velikosti pastelek, s odpadní nádobkou i bez, kovové nebo plastové, pro praváky či leváky. Máte hodně ořezávání? Pak se vám vyplatí ořezávátko elektrické.

ořezávátko se dvěma otvory      elektrické ořezávátko   ořezávátko pro leváky Stabilo   

Gumy

Podívejte se na gumy, které gumují i pastelky.

guma na pastelky a tužky Faber-Castell PVC free guma na tužky a pastelky Faber-Castell guma na pastelky Faber-Castell

 

Papíry

Pastelkami můžete kreslit do bloku, skicáře, na čtvrtku nebo vybarvovat omalovánky či antistresové. obrázky. Když kreslíte akvarelovými pastelkami, zvolte papír s gramáží aspoň 180 g/m2 , aby se barva nepropila.

Náčrtník A5    Skicák A4 Čtvrtka A4

Dejte nám vědět tipy na pastelky, se kterými doma kreslíte. A co nejraději kreslí vaše děti? Princezny, auta, příšery nebo maminku?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.