Skip to main content
hledání rozdílů na obrázku

6 věcí, bez kterých se prvňáček neobejde

Školní batoh či aktovka pro prvňáčka by měly splňovat danou normu pro školáky. Mají mít pevná a anatomicky tvarovaná záda (nejlépe s odvětráváním), nastavitelné popruhy (polstrované, aby neškrtily na ramenou, rovněž by se neměly dotýkat krku) a být co nejlehčí (podle normy maximálně 1,2 kg pro první stupeň). Aktovka by neměla být širší než ramena dítěte a neměla by být umístěna výše než ramena.

Další neméně důležité prvky aktovky

Nezbytné jsou reflexní prvky (pásky), některé tašky mají dokonce LED světelné pruhy pro zvýšení bezpečnosti. Užitečným bonusem je nepromokavý materiál (nečekejme, že budou prvňáčci používat pláštěnku či deštník), dále boční přihrádka na láhev (lepší je nosit ji zvlášť, aby se nepolily sešity), okénko na jmenovku, případně okénko na rozvrh, poutko nebo přihrádka na klíče.  Jak vybrat vhodnou školní tašku?, tak to je název článku, kde najdete na tuto otázku odpověď.

Náš TIP! Kvalitní pevný školní batoh či aktovka pro prvňáčky se mimo jiné poznají podle toho, že když se prázdné postaví na zem, tak by měly samy stát.

Co prvňáček ve výbavě ocení

Desky na sešity. Zatímco generace rodičů nosila do školy těžké kartonové desky na sešity velikosti A4, dnes mezi dětmi „frčí“ lehké plastové desky (tzv. psaníčka) s drukem, které váží jen několik gramů. Pořídit je můžete v různých velikostech i barvách – barevné odlišení jednotlivých předmětů bude pro dítě přehledné.  

Modrá spisovka s drukem pro prvňáčka          Desky Pigna Flowers s chlopněmi pro prvňáčka

Krabička na svačinu a láhev na pití. Plastovou krabičku na svačinu potřebuje každý školák. Kupte mu takovou, která má více oddělených přihrádek, aby se ovoce nepomíchalo s chlebem apod. Na pití doporučujeme tzv. „zdravou láhev“, která neplesniví, nezapáchá a dá se mýt v myčce, přece jenom se nejednomu školákovi stane, že pití občas zapomene přes noc v batohu…

  svačinový box pro prvňáčka lahev na pití pro prvňáčka

Přezůvky. Na kvalitní školní obuvi rovněž nešetřete. Myslete na to, že v ní dítě bude trávit několik hodin denně, a tak by měla být pohodlná a z příjemného materiálu (preferuje se bílá podrážka). 

Sáček na tělocvik. U sáčku „na cvičky“ nemusíme být tak striktní, co se týče kvality. Váš prvňáček vás stejně nejspíš přesvědčí, že nejdůležitější je potisk. V nabídce najdete i cenově zvýhodněné sety, a tak sáček může designově ladit třeba s penálem a batohem.

holčičí sáček na cvičky pro prvňáčka   sáček na cvičky pro prvňáčka

Kufřík na výtvarku. Před nákupem kufříku (a jeho naplněním) vyčkejte na pokyny ze školy. Některé školy preferují plastové boxy, některé zase kufříky poskytují dětem samy. Hodit se možná bude i zástěrka na výtvarnou výchovu.

    kufřík na výtvarnou výchovu pro prvňáčkakufřík na výtvarnou výchovu pro prvňáčka

Co naopak pro prvňáčka shánět nemusíte

Základní škola prvňáčkům zpravidla poskytne všechny učebnice, sešity a pracovní listy, některé školy pořizují z příspěvku od ministerstva školství (dotace 500 Kč na jednoho prvňáčka) i psací a výtvarné potřeby jako tempery, čtvrtky, vodovky, štětce apod. – záleží na paní učitelce, jaké pomůcky pro svou třídu nakoupí. Co neposkytne škola, musí dokoupit rodiče (buď sami, nebo paní učitelka od nich vybere peníze).

Rodiče by sami z vlastní iniciativy neměli nakupovat věci, které prvňáček zatím nepotřebuje. Patří mezi ně v první řadě pero – děti začínají psát perem až od ledna, první čtyři měsíce školního roku píší tužkou a není třeba je zatím na pero zvykat. Navíc paní učitelka sama doporučí vhodné pero a upozorní, kdy nastal čas jej do penálu pořídit. Mezi další nepotřebné pomůcky patří kružítko či trojúhelník, ty se v první třídě nepoužívají. 

 Rodiče, šetřete moje záda!

  • Nekupujte zbytečně těžké věci, jako kartonové desky.
  • Zvažte, zda nepostačí jednopatrový penál místo třípatrového.
  • Dejte ráno do láhve jen kapku sirupu či šťávy – vodu si dítě může napustit ve škole.
  • Školní věci, které doma nepotřebujete, nechávejte uložené ve škole.
  • Deštník je zbytečný, lehká pláštěnka postačí.
  • Kontrolujte v rámci večerní přípravy, co dítě druhý den bude potřebovat a co nikoli.

Podívejte se na video, kde uvidíte, co všechno děti musí v aktovce nosit.

Tip: Doporučujeme věci prvňáčkovi podepsat, protože děti často mají stejné nebo velmi podobné pomůcky. Stačí na to popisovač.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *