Skip to main content
test vodovky

Vybíráte vodovky? Náš test vám pomůže

Vodové barvy jsou, jak už název napovídá, rozpustné ve vodě. Nejčastěji se maluje na papír, ale můžete vodovky použít i při malování na látku, plast nebo dřevo. Malování akvarelovými nebo vodovými barvami není jednoduché a patří k těm složitějším technikám. Určitě si všichni pamatujete své pokusy s vodovkami ze školy a teď s nimi třeba  bojují vaše děti.

Malba vodovkou není nejjednodušší, a tak bychom měli dětem tvoření co nejvíce usnadnit – vybrat kvalitní vodovky, které dobře kryjí, vhodný štětec a uzavíratelný kelímek na vodu.

vodovky

Test vodovek

Vyzkoušeli jsme celkem 5 různých značek vodovek na běžné školní použití při výtvarné výchově nebo na domácí výtvarné pokusy.

Jak jsme vodovky testovali?

 • Krytí a jas barev – udělali jsme dlouhou čáru a porovnali, jak je stopa dlouhá a výrazná. Vyzkoušeli jsme všechny barvy jednotlivých vodovek (viz obrázky u jednotlivých druhů).
 • Práce s vodovkami – jak snadno se barva nanáší, je potřeba tah dělat několikrát, atd.
 • Praktičnost – vypratelnost (na tričko jsme nanesli černou barvu a zkusili vyprat), rychlost zasychání, provedení krabičky

Kompletní výsledky
 Vector Mr. Pin vodové barvy Wiky – 12 barevKoh-i-noor vodové barvy – 12 barevVodové barvy Faber-Castell – 12 barevVodové barvy Carioca – 12 barevVodové barvy Concorde – 12 barev
obrázekVodovky wikyVodovky KohinoorVodovky Faber-CastellVodovky cariocaVodovky Concorde
celkové hodnocení Vodovky nejhůře kryly, ikdyž bylo naneseno několik vrstev. Barva se nevyprala a navíc špatně drží víčko krabičky.Náš Tip! Vodovky dobře kryly a měly jasné barvy. Mají i dobře řešené zavírání krabičky. Bohužel také nejsou vypratelné.Náš Tip! Výborné vodovky. Skvělé krytí a jas barev a bezproblémová práce s nimi. Už při prvním tahu krásně malují. Nejsou vypratelné a krabička se zavírá ztěžka.Nesyté barvy, které málo kryjí. Práce s nimi je opravdu nepohodlná, protože mají zvláštní mazlavou konzistenci. Také nejsou vypratelné. Krabička OK.Celkem dobré vodovky, kryjí ale méně než nejlepší v testu. Práce s nimi je bez problémů. Krabička má praktické víčko na míchání barev a zavírání je OK. Také nevypratelné.
cena46 Kč65 Kč115 Kč38 Kč38 Kč
průměr28 mm30 mm30 mm28 mm30 mm
krytí a jas barevstars_04stars_08stars_10stars_04stars_06
práce s vodovkamistars_06stars_10stars_10stars_04stars_08
praktičnoststars_02stars_06stars_04stars_06stars_08

 Jas a barvy jednotlivých vodovek

vodovky a testovené čáry

test vodovek wikytest vodovek Koh-i-noortest vodovek Faber-Castell

test vodovek Cariocatest vodovek Concorde

Vypratelnost

Rozhodli jsme se vyzkoušet i vypratelnost vodovek, kterou někteří výrobci u vodovek deklarují. Použili jsme černou barvu a nejdříve zkusili trička vyprat v obyčejném prášku Persil na 40°C. Barvy maličko vybledly, ale kompletně se nevypraly žádné z vodovek.

Použili  jsme tedy silnější kalibr – speciální gel Ariel na skvrny a špínu, a to dokonce 2x. Výsledek vidíte sami. Ani jedny vodovky se nám nepodařilo vyprat. Takže jediné, co můžeme doporučit, je používání dětské zástěrky na výtvarnou výchovu 🙂

Pokud máte nějaký vyzkoušený recept, jak vodovky z oblečení dostat, podělte se o něj v komentářích. Určitě to nejedna maminka ocení.

PředTričko před pranímPo Tričko po praní

 

Závěrečné hodnocení

Ukázalo se, že v kvalitě vodovek může být opravdu velký rozdíl, ikdyž cenově jsou srovnatelné. Některé vodovky mají opravdu krásné jasné barvy a malování s nimi je radost, s jinými se budete trápit a obrázek bude hodně „vodový“. U některých vodovek byla hůře provedena krabička, což může dělat problém zejména při přenášení např. do školy, kdy se vodové barvy můžou poničit.

Nemile nás pak překvapila nevypratelnost všech testovaných vodovek, ačkoli ji někteří výrobci uváděli.

Budeme rádi za vaše zkušenosti pod článkem v komentářích.

 

5 thoughts to “Vybíráte vodovky? Náš test vám pomůže”

 1. Dobrý den, děkuji za test, vždycky jsem si myslela, že jsou vodovky prostě vodovky a když tady vidím ty rozdíly!!! Už podle Vašich recenzí kupuji pastelky! Tak děkuji mockrát!

  1. Zuzko, děkujeme za milý komentář. Jsme rádi, pokud testy pomáhají, pak má naše práce smysl 🙂 Jana

 2. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli budete dělat test anilínek. Děti je mají rádi, protože jsou výrazně jasnější a veselejší. Kdys byly považovány za zdraví škodlivé, ale vzhledem k tomu že dnes již na obalu žádné upozornění o jedovatosti není, tak myslím, že je vyrábí jinak.
  Děkuji PePe 😉

 3. Syn maluje s vodovkami docela rád. Máme doma oba Vámi doporučené druhy a jsme spokojeni. Na malování volím raději tmavé oblečení 🙂
  Děkujeme za test.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.