Skip to main content
test fixy

Potřebujete nové fixy? Otestovali jsme je

Vybíráte fixy a chcete takové, které mají krásné syté barvy, lehce se s nimi kreslí, snadno se vyperou z oděvů a hned nevyschnou, když je zapomenete zavřít? Všechna tato kritéria jsme zahrnuli do našeho testu, abychom vám výběr fixů co nejvíce usnadnili.

Testovali jsme 6 různých druhů fixů od značek Carioca, Centropen, Maped a Stabilo. Hodnotili jsme je v několika parametrech a výsledky zaznamenávali na pětistupňové škále.

Hned na úvod je ještě potřeba říci, že do testu jsme zahrnuli dva druhy fixů Stabilo, které nelze úplně s čistým svědomím porovnávat s ostatními, mají totiž specifické použití i uživatele. Podrobnější vysvětlení naleznete u celkového hodnocení.

Jak probíhalo testování fixy?

  • Barvy – v rámci tohoto testu jsme posuzovali sytost a přirozenost jednotlivých barev na nakreslených barevných škálách.
  • Kreslení – do tohoto testu jsme zahrnuli, jak se nám s fixem pracovalo, zda se jednotlivé barvy navzájem rozpíjí, jak vypadá struktura obrázku a i kolik tahů je potřeba na jeden obrázek.
  • Vypratelnost – tomuto testu jsme obětovali firemní bavlněné tričko, vyzkoušeli na něm všechny barvy a nechali 14 dní působit (víme, že maminky perou ihned, my ale děláme zátěžový test). Pak jsme jej vyprali na 40 °C běžným pracím prostředkem.
  • Smývatelnost – zjišťovali jsme, zda vůbec a jak lehce jde fix z pokožky rukou smýt běžným mýdlem. Použili jsme červené barvy na hřbet ruky, tady už jsme nechávali „působit“ jen 15 minut plus cesta k umyvadlu.
  • Nevysychavost – v tomto testu padl los na modré fixy, které jsme nechali otevřené na stole (za standardního tlaku a teploty 24 °C) po 3 dny a v různých časových intervalech zkoušeli, v jaké jsou kondici.

 

Náhledy jednotlivých testů (zvětší se po kliknutí)

zkouška barev testovaných značek fixsmajlíky na testování fixtest - vysychavost - modré ostíny testovaných fixtest - vypratelnost "před"
test - vypratelnost "po"

 

 Maped COLOR´PEPS Long LifeCentropen COLOUR WORLDCARIOCA JOYMaped COLOR´PEPS JUNGLESTABILO Trio ScribbiSTABILO Pen 68
obrázekA_Maped_LongLifeB CentropenC_CariocaD_Maped_JungleE_Stabilo_ScribbiF_Stabilo_Pen68
celkové hodnoceníFixky s ergonomickým úchopem a silnějším hrotem, vhodnější pro mladší děti. Některé barvy jsou trochu nepřirozené, ale o to víc se budou dětem líbit. Oproti úspěšnějším testovaným fixám stejné značky Jungle, zaostávaly tyto fixky ve vypratelnosti z oděvů a rychleji vyschly.Náš tip! Tenké fixy, hezké syté barvy. Tyto fixy jsou, dle našeho soudu, jako jediné testované univerzální – vhodné jak pro psaní tak kreslení. Otevřené nevyschly ani po 3 dnech, vyprat šly krásně již při 40 °C (deklarují 60 °C). Super fixy za pár korun.Fixy mají hezké barvy, na kreslení jsou příliš tvrdé, vůbec se nerozpíjí. V obrázku je vidět každý tah, nakreslený obrázek s nimi pak vypadá jak ve stylu van Gogha (znalci umění, promiňte). Slabina těchto fix je, že rychle vyschnou a náročnost na kresbu, opravdu je potřeba „vydřít“ každý tah. Jsou proto vhodnější spíše na psaní, podtrhávání… Náš tip! Hodně dobré fixy, mají nádherné syté přirozené barvy, lehce se s nimi kreslí. Jsou spíše pro větší děti kvůli kulatému úchopu. Stylový design a popis barev. S těmito fixy bude každý teenager cool.Fixka je tlustá, trojhranná s dokonale odpruženým hrotem, má hodně vodovou barvu. To vše kvůli tomu, že je vyrobená speciálně pro malé děti, které mají fix poprvé v ruce a pro ty je (bez diskuze) vážně skvělá. Koupit lze v sadě nebo jednotlivě. V našem testu nasbírala málo bodů (v porovnání s ostaními) kvůli rozpíjení barev a horší vypratelnosti z oděvu.Hodně kvalitní fixka, kterou využijí hlavně studenti a dospělí. S tenčím hrotem je ideální na psaní, podtrhávání nebo kreslení malých ploch (skvělá na teď tolik oblíbené omalovánky pro dospělé). V testu získala méně bodů kvůli horší vypratelnosti z textilu a náročnosti na techniku vymalovávání větší plochy. Koupit lze jednotlivě nebo v sadě.
země výrobyMalajsieČeská republikaItálieČínaEUNěmecko
počet ks v balení12121212jednotlivějednotlivě
cena za balení105 Kč29 Kč80 Kč--
cena/ks8,75 Kč2,41 Kč6,66 Kč52 Kč27,50 Kč
tvarkulatý, úchop trojhrannýkulatý, úchop trojhrannýkulatý, úchop kulatýkulatý, úchop kulatýtrojhranný, úchop trojhrannýšestihran, úchop šestihranný
délka14 cm15 cm14,5 cm13,5 cm14 cm16 cm
průměr fixu1 cm8 mm1 cm9 mm1,3 cm7 mm
tloušťka a tvar hrotu3,6 mm; široký špičatý2 mm; úzký špičatý2,6 mm; úzký špičatý2,8 mm; špičatý3,5 mm; kulatý1 mm; špičatý
barvystars_08stars_09stars_08stars_10stars_10stars_10
kreslenístars_08stars_08stars_06stars_09stars_04stars_06
vypratelnoststars_08stars_10stars_10stars_08stars_04stars_04
smývatelnoststars_09stars_10stars_10stars_09stars_10stars_09
nevysychavoststars_06stars_10stars_02stars_08stars_10stars_08
koupitkoupitkoupitkoupitkoupitkoupit

 

 

Závěrečné shrnutí

Na počátku testování se zdály rozdíly mezi jednotlivými druhy fixů zanedbatelné, později se ukázalo, že to tak úplně není. Překvapením testu jsou fixy Centropen, které jsou zároveň nejlevnější testované. Jsou tenké, mají hezké přirozené barvy. Pokud je necháte omylem otevřené, jen tak vám nevyschnou, a ještě mají jedno (vnitřní) plus – jsou vyrobené v České republice. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv z testovaných fixů, neuděláte chybu, jen je důležité si při výběru uvědomit, jak staré dítě (dospělý) je bude používat a k jaké činnosti, zda ke kreslení nebo psaní či podtrhávání textu apod.

zástupci testovaných fixVěděli jste, že…

  • První fix si nechal patentovat v roce 1910 Američan Lee W. Newman ze státu Wisconsin. Tehdy to byl jen jednoduchý váleček s barvou, ze kterého vedla špička z lisované plsti.
  • Dnešní fixy neslouží „jen“ na kreslení. Existují i neviditelné fixy, kterými se označují bankovky a označení je vidět jen pod speciální lampou. Speciálním druhem fixů si zdravotníci v rozvojových zemích odlišují naočkované lidi od těch, kteří ještě očkování potřebují.
  • Fix je rodu mužského.
  • V dobrých papírnictvích seženete fixy na textil, na sklo a porcelán, se štětcovou strukturou kresby a dokonce i magické, které mění barvu.

Líbil se vám náš test, přišel vám užitečný, dozvěděli jste se něco nového? Pokud ano, budeme rádi, když jej budete sdílet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.