Skip to main content

První den do školy s kornoutem?

Jít či nejít? To je oč tu běží. Jsem původem Jihočeška a kornouty u nás prvňáčci do školy nenosili (nenosí). Kornout jsem viděla jen u Lucie. Ale na tom mi nikdy nepřišlo nic divného, vždyť měla přece i Formeláky! 🙂 Jenže když před několika dny přišla kolegyně s dotazem, jestli máme na Activáčku kornouty, začala jsem pátrat. Jak to tedy s tím kornoutem je?    

... a zase ta Lucie

Od našich sousedů

Kornout (Schultüte nebo Zuckertüte) je původně saská tradice, která se časem rozšířila do celého Německa a přes hory do českého pohraničí – západních a severních Čech.

Kornout symbolizuje školní zralost dítěte. Dětem se vyprávělo, že na stromě zvaném kornoutovník v zahradě pana učitele rostou cukrové kornouty a když už jsou děti dost velké, tak je čas jít do školy. Dodnes v některých spolkových zemích dostávají děti kornouty ze stromu, třeba v parku při školní slavnosti na přivítání od pana učitele. Ty jim buď připraví škola, nebo je na tajňačku přinesou rodiče. Jinde je dostanou od rodičů ráno a přinesou si je do školy. Kde si kornouty prvňáčci rozbalí nebo nerozbalí, závisí na škole. Někde si nosí děti kornouty i na mši před zahájením školy a kněz jim je požehná.

Čím kornout naplnit

Sladkosti, bonbony a čokoláda zaberou u dětí vždy 🙂  Ale pokud máte více času, můžete upéct domácí sušenky nebo buchtičky, popřípadě připravit zdravější variantu – malé balíčky třeba s oříšky a sušeným ovocem. Někdy se do kornoutku dává i malý dárek (relexní doplňky, malý bloček nebo malé pastelky) pro samotného prvňáčka nebo i pro ostatní děti a paní učitelku.

Určitě ale myslete na to, že dítko stráví první den ve škole jen chvilku a zároveň, že míň, je někdy víc. Tak ať to nemá ten první školní den „moc těžký„.


Půjde/šlo vaše dítko s kornoutem?

Ještě než jsem se do článku pustila, ptala jsem se vás na facebooku, jak to máte s kornouty vy. Tak tam mrkněte. Zároveň budu moc ráda, když tam nebo i tady pod článkem připojíte váš komentář. 


P.S. Jo, a na Activáčku kornouty nemáme. Jen kdybyste je tam náhodou hledali 😉

Nebo si kornout můžete vyrobit. Staší velká čtvrtka, krepový papír nebo něco na vyzdobení koroutu, lepidlo a nůžky.


Původní verze článku: 25.8.2017

 

4 thoughts to “První den do školy s kornoutem?”

  1. Ahoj všichni. Rozhodne prvnackovi do školy kornout dat!!! Před 25 lety šel na Prajzske (část Slezska) do první třídy můj syn. Protože jsem tamni zvyk neznala, kornout nemel. Více než půlka děti kornout neměla, ale můj syn byl tak smutný, ze on nedostal takový krásný kornout jako jiné děti, ze nechci toto životní trauma riskovat u svých malých neteří – dvojčat, proto pro ne mám kornouty připravené. Kdyz jen jeden prvňáček bude mít kornout, bude jej chtít mít i Vás prvňáček….

    1. Jsme z Brna, zítra jde syn poprvé do školy a kornout mít bude, když šla dcera před 9 lety, měla taky, byla myslím jediná, ale o to měla větší radost. Není to o kraji a zvyklostech, ale jak chcete udělat dětem hezký první den. Dcera na něj vzpomíná dodnes

  2. Je mi 75 roku ,bydlím ve Slezsku a kde mi sahá paměť , děti dostávaly kornouty při zahájení školní docházky.jsem tomu ráda, že můj pravnuk, který dnes šel do první třídy měl velký kornout plný dobrot!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vintalogre