Skip to main content
jak vybrat tužku pro prvňáčka

Zlatá dobrá tužka pro prvňáčka

Vzpomenete si na svoje první napsané písmenko či slovo? Na ten pocit vítězství, kdy se na papíře objeví linka, ze které vzniklo písmeno či slovo?

Pro prvňáčky je obyčejná tužka nepostradatelná pro celé první pololetí. Každý předškolák si přináší z domova a mateřské školky určité návyky držení tužky. Ve škole se pak děti učí tak zvaný špetkový úchop.

 

Správné držení tužky   Špatné držení tužky

 

Zvládnutí úchopu hodně záleží na tom, jak jsou děti zapálené do kreslení, ale i jiných dětských činností. Slyšíte to stále okolo sebe, jak je pro děti nezdravé vysedávání u telefonu či tabletu. Ale k čemu dochází? Nadměrné používání dotykových obrazovek zabraňuje dostatečnému rozvoji svalů prstů dětí. Je pak pro děti stále těžší držet správně tužku. Děti, které přijdou do školy, dostávají tužku, ale stále ji nemohou držet, protože nemají základní pohybové dovednosti. Abyste mohli uchopit tužku a přesunout ji po papíru, potřebujete silnou kontrolu nad jemnými svaly v prstech.

Jestliže váš prvňáček má rád kreslení a věnuje se i jiným aktivitám, nežli je tablet, tak máte částečně vyhráno. Ti, jejichž děti sedí doma u obrazovek to mohou mít těžší. Ale vše se dá naučit. Nakonec všechny děti se dočkají toho vítězství, kdy napíšou svoje první slovo.

 

Jaká tužka je ta správná?

Pro psaní je ideální měkčí tužka s označením 2 nebo HB s masážní protiskluzovou úpravou. Nemusí se na ní tolik tlačit, zanechá sytou linku a dobře se gumuje. Doporučuje se nelakovaný povrch tužky. Je vhodnější než lakovaný, protože dětem méně klouže v prstech. Pro pohodlné držení je vhodná trojhranná tužka s hranou stěny 9 mm. Ideálně sedne do dětské ruky a navíc přirozeně vybízí dítě, aby tužku drželo správně. Ale hodně záleží pocitově na dítěti, jaký tvar mu bude nakonec vyhovovat.

 

Rozdíl mezi tvrdostí tužky 2/HB a 3/H

 

Co vlastně znamená ergonomická tužka

Pokud jde o první psaní, ergonomická tužka pomůže dětem naučit se psát pohodlně a snadno. Tvar byl vyvinut vědci speciálně pro dětskou rukou. Již zmíněný trojhranný tvar a neklouzavé plošky intuitivně navádí ke správnému úchopu. V současnosti jsou veškeré pomůcky ulehčující nácvik psaní i pro leváky. Žlutý nebo červený konec tužky signalizuje verzi pro leváka nebo praváka.    

Firma STABILO se specializuje právě na ergonomické tužky, které navrhli a testovali přední němečtí odborníci na psaní a ergonomii. Vyrábí se v České republice a použité dřevo pochází z udržitelného lesního hospodářství.

Nechce se vám tužka ořezávat? I na to STABILO myslí. EASYergo 3,15 je ergonomicky tvarovaná grafitová tužka se stiskacím mechanismem a odpruženou špičkou pro pokročilé písaře. S šesti náhradními tuhami a ve verzi pro praváka a leváka. Nebojte. Jen tak se vám nezlomí.

 

Psaní ergonomicky upravenou mechanickou tužkou

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.