Skip to main content
pitný režim dětí

6 důležitých věcí při výběru lahve do školy

Vybrat lahev do školy pro děti může znít jako snadný úkol. Přesto je tu pár bodů, které byste měli zvážit, chcete-li pro své ratolesti to nejlepší. Na co si dát při výběru lahve pozor a po jakém materiálu sáhnout? Jaká velikost je pro školáky vhodná a jaké další možnosti vlastně jsou?
 
Určitě se všichni shodneme na tom, že lahev na pití je pro děti nepostradatelnou součástí každého dne. Ať už jdou do školy, na trénink nebo na zahradu s kamarádem. I lahve na vodu je ale třeba vybírat s rozvahou, protože ne každá lahev je zdravá a vhodná. Je tedy třeba věnovat pozornost nejen tomu, co pijí, ale také z čeho pijí.

1. Zdravotní nezávadnost na prvním místě!

Sladké nápoje a výběr lahví na policích supermarketů lákají veselými obrázky i novými příchutěmi. A že děti by po nich často rády sáhly. Možná jsou snadné na obsluhu a ještě k tomu dostupné téměř kdekoliv, ale ve skutečnosti se v nich může odehrávat mnohem více toho špatného než bychom řekli.
 

Lahve do školy bez BPA a ftalátů

Do nápoje totiž mohou některé plastové lahve uvolňovat zdraví škodlivé látky. Ano, i ty s těmi krásnými barevnými obrázky. Pomalu se tak i z čisté vody může stát jedovatý koktejl.
 
A protože všichni chceme pro ty nejmenší to nejlepší, je dobré se při výběru zaměřit na tzv. ekologické či zdravé lahve. Například Zdravé lahve jsou vyrobené z materiálu, který je určený pro lékařské a farmaceutické účely. Neobsahuje tak žádné škodliviny.
 Zdravé lahve

2. Z jakého materiálu vybrat láhev do školy?

Používanými materiály u lahví je nejčastěji plast, sklo a nerezová ocel. Samozřejmě každý z těchto materiálů má své pro a proti. Důležitou roli proto hraje nejen věk dítěte, ale také nároky na odolnost a váhu lahve nebo její údržbu.
 
Ekologické plastové lahve se vyrábí z nezávadných materiálů a bývají velmi lehké a odolné. Může se ale stát, že přejmou pachy od nápoje, změní chuť nebo také že budou díky používání měnit barvu. Mívají ale často řadu přidaných vychytávek. Jsou vhodné pro menší a neposedné děti i na sportovní kroužky. Favoritem u vašich ratolestí může být třeba veselá skládací lahev Ohyo, která se po vypití vejde klidně do kapsy.
 lahev ohyo
Skleněné lahve mohou možná v kombinaci s dětmi ve škole znít tak trochu děsivě, ale neodsuzujte je hned. Voda ze skla chutná nejčistěji a nejlépe. Většina skleněných lahví bývá vyrobená z borosilikátového skla. To je velmi odolné jak vůči otřesům a pádům, tak vůči teplu. Zároveň je ale mnohem lehčí než běžné sklo. Samozřejmě, je třeba být na tyto láhve opatrný, protože jsou stále skleněné a úplně nerozbitné nejsou. Hodí se pro starší a uvědomělé děti, které se nezapletou do kdejaké klukoviny.
 
Nerezové lahve jsou jednoznačně nejvíce odolné ba vcelku nezničitelné, takže určitě vhodné do školy pro malé raubíře a dobrodružné děti. Nerezové lahve mohou mít vyšší hmotnost, tu si však vykupují svou odolností a dlouhou životností.

3. Láhev, ze které se snadno pije a ještě nic nepolije

Aby bylo pití pro děti co nejsnazší a neokrádalo je o více času než je nezbytně nutné, vyberte uzávěr, se kterým se jim bude dobře a snadno manipulovat a se kterým se během pití nepolijí. Vyrábí se již řada různých typů pítek, některé lahve jsou s brčkem, jiné se šroubovacím či zaklápěcím víčkem.
 
Z pohledu rodiče, nezapomeňte prověřit, že láhev nikde neteče a dobře těsní. Vyhnete se tak sušení promáčených sešitů a učebnic. Myslete také na to, že velikost hrdla nebo možnost odšroubování víčka určitě může usnadnit také plnění a vymývání lahve.

4. Jaký objem lahve do školy zvolit?

Při výběru objemu lahve vezměte v potaz, na jak dlouhou dobu by dítěti pití mělo vystačit. Jde pouze o dopolední výuku u malých dětí? Zvládne si případně vodu opakovaně dopustit a opravdu si ji do lahve ve škole dopustí? Pak volte menší objem 0,5 litru.
 
Pokud však vaše ratolesti mají pořádně nabitý program přes celý den a vodu by si nemohly nebo nestíhaly doplnit, sáhněte po lahvi s vyšším objemem okolo 1 litru.
 
Pitný režim by děti rozhodně opomínat neměly, voda je pro ně důležitá pro správné fungování tělesných funkcí, ale také k tomu, aby nebyly unavené a během výuky udržely pozornost. Proto by i školáci měli vypít alespoň 1,5 – 2,5 litru vody denně v závislosti na věku a dalších faktorech. Čistá voda je tím nejlepším a nejzdravějším, co můžeme pít my i naše děti. Pokud budou mít mlsné jazýčky přece jen chuť na něco sladšího, dochuťte jim vodu ovocem či čistými nedoslazovanými šťávami. Vlastní ovocný nápoj snadno vytvoříte třeba s lahvemi Zing Anything.
lahev zing

5. Lahev není na parádu, ale na pití. Už při výběru myslete ekonomicky.

Lahev kupujeme s vidinou toho, že bude dobře sloužit delší dobu. Zároveň je však potřeba si uvědomit, že každodenní používání začne být dříve nebo později na lahvi vidět. Například ostré dětské zoubky dávají pítkům co proto. Pak je ideální, když je možné u lahve vyměnit jenom nějakou její část, abyste nemuseli hned sahat hlouběji do peněženky a kupovat celou novou lahev. Někdy stačí vyměnit za pár korun jen pítko nebo celé víčko. Různobarevné komponenty najdete u Zdravé lahve. Ty se hodí i v případě, pokud má spolužák stejnou lahev, krásně je tak od sebe odlišíte.
 

6. Bude se lahev líbit? Zeptejte se dětí.

Veselé barvy a hravé vzory mohou a nemusí být zárukou toho, že se láhev dětem bude líbit. Proto ji raději vyberte společně. Pokud budou mít svou lahev opravdu rádi, pitný režim bude hračka a také o ni budou mnohem raději pečovat.


Článek vznikl ve spolupráci s e-shopem Econea.cz, který nabízí ekologicky šetrné produkty pro každodenní hrdiny: „… Nikdo z nás sice nezmění celý svět – ale můžeme postupně měnit ten svůj. Aby byl zdravější, udržitelnější a radostnější.“  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *