Skip to main content
děti sedící na školní lavici

8 kritérií pro výběr základní školy

 

Výběr základní školy je rozhodnutí, které ovlivní chod celé rodiny minimálně na dalších devět let. Zkušenosti rodičů starších školáků nemusí být vždy tím nejspolehlivějším zdrojem informací. Podle čeho byste tedy měli školu vybírat? Jaké informace byste si měli o škole zjistit?

Připravili jsme pro vás seznam 8 otázek, nad kterými je dobré se zamyslet. Jejich důležitost může být pro každou rodinu různá.

8 otázek při výběru základní školy

  1. Blízkost školy – Děti si potřebují vytvářet společenské vazby se svými spolužáky. Zjednodušeně, potřebují se jít s nimi po škole ven vyřádit.
  2. Pocit ze školy – Jak škola vypadá? Je tam hodně světla? Jak vypadá celý areál školy? Je tam dostatek zeleně? Kam si chodí hrát družina?
  3. Vybavení školy – Nenechte se zmást. Někdy jsou školy na první pohled skvěle vybavené, ale ve skutečnosti třeba interaktivní tabule moc nepoužívají. Ať z důvodu, že to „žere proud“, nebo že to paní učitelka s tím tak moc dobře neumí.
  4. Vzdělávací program školy – Pokud to bude možné, setkejte se s vedením školy a nechte si představit vzdělávací program. Školy si mohou zvolit i alternativní způsob výuky.
  5. Další vzdělávání učitelů – Jestli a jak probíhá vzdělávání učitelů? Jakých kurzů se účastní? Jak se jejich vzdělávání promítá do vyučování?
  6. Zájmové kroužky – Jsou v rámci mimoškolních aktivit i kroužky? Určitě uvítáte, když nebudete muset dítě převážet a když děti nestráví odpoledne jednotvárně jen čekáním na vás v družině.
  7. Školní družina – Zajímejte se, do kolika let bude moct dítě chodit do  družiny?  A taky do kolika hodin družina funguje? 
  8. Paní učitelka – Chtělo by se skoro říct to nejdůležitější na konec. Zjistěte si,  které paní učitelky budou mít příští rok prvňáčky, a v rámci dne otevřených dveří se běžte podívat do jejich hodin. Podívejte se, jak s dětmi ve třídě pracují, jaká je ve třídě atmosféra a jestli funguje „chemie“ mezi vámi, školákem a paní učitelkou. 

Nezapomeňte, že školu vybíráte pro své dítko, tak ho z tohoto procesu nevylučujte. Je to důležité rozhodnutí, na kterém by se vaše ratolest měla podílet.

Napište do komentářů, jakou máte zkušenost vy s výběrem základní školy. Co bylo pro vás důležité?

výbava pro školáka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *