Skip to main content
malování na textil voskovkami

Malování na textil pomocí voskovek

Jakými způsoby si můžete ozdobit svá trička či jiné kousky oblečení jsme si ukázali v článcích Vyzdobte si vlastní tričko a Vyzdobte si vlastní tričko razítky. Tentokrát se podíváme na to, že malování na textil lze i voskovkami.

Co budete potřebovat?

Voskovky Pentel na textil

  • voskovky na textil
  • bílé či barevné bavlněné tričko nebo jiný kousek oblečení
  • tvrdý papír nebo karton a pečicí papír – na vložení do trička
  • pečicí papír nebo starou utěrku – na zažehlení
  • žehličku

Voskovky na textil jsou speciální voskovky vhodné na látky, které snesou vyšší teplotu žehlení. Ale můžete s nimi malovat i na hedvábí, pokud výsledný obrázek zažehlujete přes pečicí papír a utěrku. Namalovaný obrázek je po zažehlení nevypratelný.

Maluje se s nimi jako s klasickými voskovkami a nehrozí nechtěné ukápnutí barvy, proto je tato technika vhodná i pro děti. Pokud přeci jen uděláte čárku tam, kde jste nechtěli, stačí toto místo nezažehlovat a voskovka se vypere.

Voskovky také můžete kombinovat s jinými technikami – použití barev, razítek, foukacích fixů apod.

 

Postup malování na textil voskovkami

1. Na zvoleném oblečení si rozvrhněte, kam obrázek nakreslíte a toto místo vypodložte pečicím papírem a ještě kartonem, abyste měli pevný podklad a dobře se vám malovalo.

2. Zvolený motiv nakreslete na oblečení. Barvy se nedají míchat ani překreslovat. Ale můžete zvolit sytost barvy podle toho, kolikrát místo přemalujete nebo jak na voskovku přitlačíte (moc netlačte, aby se nezlámaly).

Tipy pro přenášení motivu:

  • Motiv si můžete předkreslit slabě měkkou tužkou. Po vybarvení voskovkami nebude tužka vidět.
  • Pokud to umožňuje průhlednost látky, může si zvolený motiv vytisknout, vložit pod látku a potom už ho jen obkreslíte. Pokud to nelze, můžete si ho vystřihnout a obkreslit.
  • Na přenesení motivu můžete také použít speciální popisovač Marvy Tranfer Pen.

3. Voskovky nemusíte nechat zaschnout jako barvy na textil. Můžete hned zažehlit. Teplotu žehličky nastavte podle zvoleného materiálu. Čím vyšší teplota, tím lépe voskovky zafixujete. Pokud jste kreslili na hedvábí, zažehlujte opatrně na vyšší teplotu přes pečicí papír a další kousek látky (např. utěrku). Při zažehlování nechte pečicí papír pod motivem (vyjměte pouze karton) a druhý kus dejte přes motiv a přes něj zažehlujte.

Takto pokreslené a zažehlené oblečení můžete prát v pračce na 30 °C.

Voskovky Pentel na polštáři

Kromě voskovek doporučujeme Sharpie – fixy na textil, které jsou nevypratelné. I u nich stačí fixace zažehlením.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *