Skip to main content
Stěrací pryž - guma

Jsem pryž, ale říkají mi guma

Kdyby měla  guma na gumování občanský průkaz, stálo by tam oficiální příjmení: stěrací pryž. Kdyby se v občance uvádělo i její povolání, zjistíme, že ne každá guma se hodí na všechno. Každý druh totiž zvládá lépe odlišnou práci.

Tvrdá stěrací pryž

Tvrdé stěrací pryže

Je guma, kterou známe ze školy. Její použití je nejuniverzálnější. Na gumování kreseb vybírejte raději hodně ohebné a porézní pryže. Když je pak naopak guma tvrdší a lesklejší, lépe poslouží spíše při rýsování.

Takzvané kombinované gumy mají oranžovou (nebo světlou) část, která je určená ke gumování grafitových tužek, zatímco ta modrá (nebo tmavá) část je na gumování čar a skvrn od inkoustu

Měkká stěrací pryž neboli plastická guma

Měkká stěrací pryž

Jak už název napovídá, plastická guma se dá tvarovat a uždibovat. Je to taková modelína s gumovací funkcí. Jednoduše si vymodelujete potřebný tvar a opatrně vygumujete (otupujete) nechtěné tahy pryč. Nalepený grafit z tužky pak do kousku gumy zamodelujte a můžete gumovat vesele dál. Když už je ždibec gumy úplně černý, pak to znamená, že už dosloužil, vyhoďte jej a používejte nový kousek gumy.

Plastické gumy se ještě dál dělí podle své „měkkosti“, navzájem se od sebe liší barvou. To využijí především zkušenější kreslíři.

Elastomer 

Elastomer; guma na gumovací pera

Jedná se o speciální gumu na gumovací pera. Je bezprašná, nedrolí se, nežmolkuje. Odstraňuje inkoust  nebo barvu, které se „zneviditelňují“ teplem. Je to nepostradatelná gumovací pomůcka na tolik oblíbená gumovací pera, fixy i zvýrazňovače

Další speciální gumou je pryž ze skelného vlákna v úchytu k odstranění rýsovací tuše technického pera od německé značky Faber-Castel.


Základní pracovní náplň a s ní související rozdělení pryží je jasné. Teď spíš přichází na řadu kontroverzní otázka: Gumovat nebo negumovat? Podělte se s námi o váš názor buď tady v komentářích, nebo na facebooku.

Zaujalo vás rozdělení gum na gumování? Pak se nezapomeňte kouknout i na článek o tvrdosti tuh grafitových tužek.


Původní verze článku: 17.3.2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.