Skip to main content

Co by nemělo chybět v penálu prvňáka?

 

Ještě před letními prázdninami dostanou rodiče od budoucích třídních učitelů a učitelek seznamy, co vše bude prvňáček do první třídy potřeba. Týká se to především obsahu penálu. Držte se seznamu a nekupujte zbytečnosti navíc, jen tím budete zatěžovat záda svého školáka a utrácet zbytečně korunky.

Náš TIP! Při výběru pastelek a dalších psacích potřeb pro prvňáčka dejte přednost kvalitě před kvantitou. Vybírejte ty ergonomicky tvarované, které se dobře drží v dětských rukách, jako jsou například trojhranné pastelkytužky a jsou vhodné i pro leváky.

Kolikapatrový penál?

Před koupí penálu však není na škodu zjistit si, co nabízí škola. Někde si totiž děti nechávají například pastelky a výtvarné potřeby ve třídě, aby je nemusely každodenně nosit domů. Pokud vaše škola tuto možnost nabízí, využijte jí a pořiďte pouze jednopatrový penál, kam se vše nezbytné bez problémů vejde. Schválně si zkuste položit na váhu přeplněný třípatrový penál – váží přes půl kila! Penál kupte raději prázdný a jeho náplň pak sjednoťte se seznamem, který dostanete od třídní učitelky. Většinou na něm najdete tužky, pastelky, ořezávátko, gumy a nůžky.

Obyčejná tužka je základ penálu prvňáka

V prvních měsících se píše výhradně tužkou číslo 2, pořiďte si ji klidně po více kusech, během školního roku to určitě využijete. Pokud ještě dítě nemá zafixovaný správný úchop tužky, pomůže mu k němu tužka s GRIP zónou, která se vyznačuje masážní protiskluzovou úpravou. Nebo sáhněte po speciální tužce značky Stabilo vyvinuté zvlášť pro praváky a pro leváky s neklouzavými ploškami.

ergonomická tužka Stabiloobyčejná tužka Faber-Castell s grip zónou           

Guma, která gumuje a nedělá čmouhy

Vhodnější je samostatná větší guma než ta malá, která je součástí tužky. Prvňáčci nejen hodně píší, ale také hodně gumují. Nehledě na to, že guma na hrotu tužky se často brzy ulomí, nebo ji děti okoušou.

       Guma s protiskluzovým úchopemgume Maped do penálu

Jaké musí být pastelky do penálu?

Možná se budete divit, jakou bude mít váš prvňák spotřebu nejen tužek, ale i pastelek. Myslete na to, že tužka i pastelka musí být dostatečně dlouhá – při úchopu musí přesahovat ruku. Nenechte děti kreslit krátkými „špačky“ a vždy včas jejich výbavu protřiďte a doplňte. Děti si navíc kreslením uvolňují zápěstí a trénují jemnou motoriku, je tak třeba je v této aktivitě co nejvíce podporovat. Počítejte také s tím, že oblíbenější barvy budou mizet rychleji, a tak je fajn, když se jednotlivé pastelky dají dokupovat zvlášť mimo celá balení. Prodej po barvách je možný třeba u pastelek značky Stabilo Trio, které jsou trojhranné, dobře se drží a dobře se s nimi díky sytým barvám a šíři tuhy 4,2 mm kreslí. Dobrým tipem jsou také pastelky značky Maped Duo, které jsou oboustranné – na jedné pastelce jsou hned dvě barvy, a tak školák bude nosit jen dvanáct kusů místo čtyřiadvaceti.

Trojhranné pastelky STABILO 24 barevOboustranné pastelky DUO Maped 24 barev do penálu

Ořezávátko s nádobkou či bez?

Pořiďte dítěti ořezávátko s odpadní nádobkou. Do školy do penálu může mít jedno menší, na doma (hlavní ořezávání totiž připadá na domácí přípravu) si kupte větší, které se dobře drží, má větší odpadní nádobu, aby nevznikal nepořádek. Vzhledem k různým tloušťkám pastelek i tužek je vhodnější ořezávátko se dvěma otvory na slabší a silnější tužku. I u ořezávátek myslí výrobci na leváky.

Ořezávátko s odpadní nádobkou                      Ořezávátko pro leváky do penálu

Nůžky se speciální rukojetí

Vhodné nůžky pro prvňáčka mají zaoblenou špičku, aby si s nimi neublížil. Doporučená délka je 12-13 cm. Nůžky by se měly především dobře držet, proto vybírejte ty s ergonomickou rukojetí (pro leváky se speciální úpravou).

           nůžky Faber-Castell pro začátečníky s krytem do penálunůžky pro začátečníky do penálu

Lepidlo, které se vejde do penálu

Do penálu prvňáka patří i lepicí tyčinka. Děti budou v první třídě lepit často, ale nezatěžujte je lepidly s vyšší gramáží, raději malou lepicí tyčinku o váze 8-15 gramů častěji obměňujte.

Náš TIP! Říká se, že penál je vizitkou rodiče. Pravidelně ho kontrolujte, zda jsou všechny tužky a pastelky ořezané, a odstraňujte z něj zbytečnosti, jako polámané pastelky, ukousané gumy, zlomená pravítka apod.

Podívejte se na video, kde uvidíte i reálný příklad ukládání psacích potřeb do penálu.

One thought to “Co by nemělo chybět v penálu prvňáka?”

  1. Díky za užitečný článek. Rozhodně nám pomůže při přípravě našeho prvňáčka ❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.