Skip to main content
omalovánky pro dospělé

Kdo si vybarvuje omalovánky, nestresuje se aneb čím maluji já

Začalo to úplně nevinnou otázkou na hodně dobré pastelky. A pod palbou upřesňujících otázek k výběru se kolega přiznal: „Víš, já jsem si pořídil ty antistresové omalovánky.“ Slovo dalo slovo a další den jsem dostala jeden obrázek na vyzkoušení. Asi po čtrnácti dnech, co ležel ladem na stole, jsem ořezala staré pastelky a při nudné politické debatě, začala vybarvovat. Řeknu vám tajemství, omalovánky pro dospělé jsou jako Jeskyňky. Pootevřete jim vrátka, nejprve strčí jen dva prstíky, a pak už vás mají! Naprosto jim podlehnete. Musela jsem si pořídit další obrázky a začala zkoušet různé techniky vybarvování.

Pastelky pro antistresové omalovánky

antistresové omalovánky malované pastelkami
Omalovánky vymalované pastelkami jsou z knihy Antistresové omalovánky pro dospělé, Grada.

Klasika, po které sáhnete, když se s omalovánkami seznamujete. Používám pastelky Stabilo Trio a vystačím si s 18 barvami. Vyhovuje mi, že jsou široké a trojboké. Mají krásné barvy a skvěle se kombinují. Na ořezání jsem si pořídila ořezávátko Maped s 2 otvory, a pořád i po několika desítkách (u pěti jsem raději přestala počítat) obrázcích pořád řeže!

Akvarelové pastelky

Moje srdcová záležitost. Takové upgradované „pastelko-vodovky“. Poprvé jsem je vyzkoušela na Inspirační vymalovánky a od té doby na ně nedám dopustit. Nejraději mám akvarelky Mondeluz od Koh-i-noor.

Fixy, linery

Když potřebuji něco zvýraznit, obtáhnout nějakou linii, zkrátka obrázek doslova vyšperkovat, sáhnu po fixách, mikrofixách nebo linerech. Hodí se i v případě, že má obrázek opravdu miniaturní plochy a detaily, do nichž se jen obtížně dá dostat jinými potřebami.

Fixky Stabilo a linery Maped se mi báječně osvědčily třeba u omalovánek od korejské autorky Darii Song. Krásně jsem díky nim zvýraznila všechny detaily (a že jich je), navíc sytost barev propůjčila obrázkům zcela jiný šmrnc. Jen v případě vybarvování větších ploch je potřeba dát si pozor, aby všechny tahy fixkami vedly jedním směrem 🙂

antistresové omalovánky malované fixy
Omalovánky vymalované fixy a linery jsou z knihy Zahrada času od Darii Song.

Progresso

Jako malá jsem „progresy“ nesnášela. Divně voněly, lámaly se a nešly ořezat. Nyní jsem se rozhodla dát jim znovu šanci, až když jsem viděla na internetu s nimi nádherně vymalované obrázky. A musím přiznat, že až nyní je dokážu doopravdy docenit. Báječně totiž prolínají barvy do sebe, mají extra syté výrazné barvy, a naprosto zbožňuji roztírání ořezků prsty a vzájemné prostínování.

Dávám si na ně velký pozor, takže už se mi nelámou, na jejich vůni už jsem si zvykla, ale s ořezáváním je to pořád stejný trabl. Vyzkoušela jsem už dlouhou řádku ořezávátek a zatím nejvíc se mi osvědčilo obyčejné celokovové ořezávátko, zatím vydrželo nejdéle. Ikdyž – ořežu s ním všechny barvy, jen oranžová nejde, pořád prokluzuje. Tak mě napadá, že asi potřebuju nové ořezávátko…

antistresové omalovánky malované barvami progresso
Omalovánky vymalované progressami jsou z knihy Antistresové omalovánky pro dospělé, Grada.

Tuš

Některé obrázky prostě víc vyniknou na černém pozadí. A než to spáchat pastelkou nebo si kompletně vypsat fix, tak je prostě lepší použít tuš. Nanáším klasickým malým zkoseným štětcem a výsledek vypadá…No, posuďte sami.

pozadí antistresové omalovánky malované tuší
Omalovánky vymalované progressami a pastelkami s pozadím vybarveným tuší jsou z knihy Antistresové omalovánky pro dospělé, Grada.

Omalovánky a jejich další možnosti

Viděla jsem obrázky krásně prostínované jen obyčejnou tužkou, šrafované černým fixem nebo údajně malovaný kávovou sedlinou. Zaujaly mě i vyškrabávací mandaly. Takže mám ještě co dohánět 🙂

Také jste propadli vybarvování omalovánek pro dospělé? Čím nejraději malujete? A pokud máte osvědčené ořezávátko na progresso, které dlouho vydrží ořezávat, tak mi prosím napište do komentářů.


Původní verze článku: 8.9.2016

3 thoughts to “Kdo si vybarvuje omalovánky, nestresuje se aneb čím maluji já”

  1. Ahoj, holky, taky na tom fičím, díky za typy kreslících potřeb. Hodně inspirace, dobré ořezávátko a moře volného času Vám všem přeje Daniela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.