Skip to main content

Jak vybrat vhodnou školní tašku?

 

Vzpomínáte si, když vám bylo 6 let a měli jste jít v září do školy? Také jste nedočkavě prohledávali vánoční nebo narozeninové dárky, jestli je tam ten dárek nejdůležitější – školní taška?  Moje byla hranatá, zelená jako brčál s příšernými oranžovými odrazkami. Ale byla tam!

Školní batoh a aktovka je stále častým dárkem a vyplatí se dobře vybírat. Co by měla správná taška splňovat?

Hmotnost – Normy doporučují maximální hmotnost prázdné tašky 1200 gramů pro první stupeň, 1400 gramů pro stupeň druhý.  Školák by neměl nosit více, než je 10 – 15 % své tělesné hmotnosti.  Školní pomůcky a učebnice také něco váží, takže v tomto případě méně je více. Na trhu jsou i extrémně lehké aktovky pro děti drobnějšího vzrůstu a od výšky 121 cm.

Hmotnost dítěte (kg) Max. hmotnost plné brašny (kg)
18-22 2,2 – 2,8
24-28 2,9 – 3,4
29-33 3,5 – 4,0
34-38 4,1 – 4,6
39-43 4,7 – 5,2
44-48 5,3 – 5,8
49-53 5,9 – 6,4
54-58 6,5 – 7,0

Orientační hodnoty dle německých doporučení (zdroj: http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/skolni-brasna)  

Velikost brašny – Při výběru se nesoustřeďte pouze na hmotnost, ale i na tvar aktovky a na to, jak školákovi sedí na zádech. Neměla by být širší než ramena dítěte a neměla by být ani umístěna výš nad ramena. Spodní část tašky by neměla být až pod boky.

Správně umístěný bederní pás v oblasti kyčelních kostí přerozdělí až polovinu hmotnosti plného batohu z horní části těla na pánev a odlehčí tak páteři. Hrudním popruhem fixujeme ramenní popruhy proti sklouzávání.

Školní batoh - vnitřní uspořádáníTvarování zad a popruhů –  Pevná, anatomicky tvarovaná záda pomáhají zdravému vývoji, protože rozkládají váhu rovnoměrně po celých zádech a nutí dítě chodit zpříma. Odvětrání zad je pak důležité pro odvod potu. Popruhy musí být výškově nastavitelné, polstrované a dostatečně široké, aby netlačily, ale zároveň plnily svoji funkci (alespoň 4 cm široké a 70 cm dlouhé). Vnitřní strana popruhů by měla mít protiskluzovou úpravu (např. síťku). Popruhy se  nesmí dotýkat krku dítěte!

Bezpečnost –  Na batohu nesmí chybět ani reflexní prvky, které zvyšují viditelnost školáků. Za dne jsou viditelné jasné výrazné barvy, za šera pak fluorescenční pásky, které by měly být ze všech stran batohu. U aktovek jsou vhodné např. i odrazová sklíčka v zámku, které chrání dítě za tmy.

               

Vnitřní uspořádání – Tašky by měly mít 2 – 3 od sebe oddělené přední kapsy a velké postranní kapsy pro svačinu a pití. Nejtěžší věci pak umisťujte co nejblíže zádům a věci rozdělujte symetricky do celé tašky.

Materiál – Tašky jsou obvykle vybavené pláštěnkami (nebo je možné je dokoupit), ale nedělejme si iluze, že je naše děti použijí. Povrch tašky by tedy měl být vyroben z nepromokavého materiálu, který nějaký ten deštík snese. Důležité je také dno tašky, které by mělo být vyztužené, nejlépe plastové nebo pogumované, aby taška nepřepadávala a nešpinila se. Vyzkoušejte také funkčnost zipů, nýtů, uzávěrů).   Školní batoh - dno

Motiv – I když pro školáky je motiv na tašce bez diskuze nedůležitějším kritériem při výběru, je na nás rodičích, abychom děti trošku v jejich představách krotili. Kvalitní taška spolehlivě 2 roky vydrží, což se o oblíbené postavě říct nedá. Zvolte tedy raději motivy neutrální, které se hned tak neomrzí.

Manipulace s batohem – Nestačí ovšem jen koupit správný batoh nebo aktovku. Je nutné dítě naučit, aby nosilo brašnu na obou popruzích a správně ji nasazovalo (ne přes hlavu).   Kvalitní batohy do školy můžete vybírat v e-shopu activacek.cz.  Mladším školákům je určená řada Schneiders a česká značka Oxybag, které splňují nejpřísnější požadavky na bezpečnost, funkčnost a pohodlí. Pro starší školáky je designová řada Walker, která je doplněna nezbytnými prvky jako např. vývody pro MP3 přehrávače. K taškám si zde vyberete ve stejném designu i penály, pouzdra, kufříky aj.  

Článek byl aktualizován: 22. 4. 2020

7 thoughts to “Jak vybrat vhodnou školní tašku?”

 1. Jelikož ráda podporuji české výrobce, tak jsem dceři koupila aktovku zn.Baagl, splňuje veškeré kritéria, která má kvalitní aktovka mít. A je za rozumnou cenu 🙂

  1. Děkujeme za komentář. U nás v nabídce Activáček.cz najdete českou značku Karton P+P a dětmi velmi oblíbenou kolekci batohů OXY. Jana, Activáček.cz

 2. No, na začátku je informace, že by dítě nemělo nosit více jak 10-15% své váhy, což by v mém případě bylo asi 4,5 – 6,25 kg, a, musím říci, že když tak občas zvážím svou tašku, tak dosahuje hmotnosti k deseti kg, a to se ještě snažím. Tašku každodenně tahám do skoro kilometrového kopce a zatím mám záda (relativně) v pořádku. Když poutka na aktovce správně utáhnete a aktovka je kvalitní, tak může Vaše dítě nosit v aktovce i takovou tíhu a při menší fyzičce to dá.

 3. Dobrý den,

  líbí se mi batoh Topgal batoh CHI 877. Chtěla bych se zeptat zda má některá ze 2 velkých kapes organizér-na peněženku,klíče..atd.? Z obrázku je vidět, že má 2menší kapsy na bocích,kam je možné si odkládat právě tyto drobnější věci,ale já preferuji na batozích organizér v jedné z velkých kapes,nedala bych peněženku takhle ,,na ránu”..Děkuji za odpověď

 4. Dobrý den,jaký batoh vybrat pro druhý ročník základní školy pro kluka?Chtěli bychom celý set-penál-sáček na cvičky-pouzdro na psací potřeby.Váha 37kg.Výrobce schneiders
  Děkuji Králová
  Poznámka:Výška dítěte 140cm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *