Skip to main content
školní aktovky a batohy Oxybag

Jak vybrat vhodnou aktovku nebo školní batoh?

 

Vzpomínáte si, když vám bylo 6 let a měli jste jít v září do školy? Také jste nedočkavě prohledávali vánoční nebo narozeninové dárky, jestli je tam ten dárek nejdůležitější – školní batoh nebo aktovka?  Moje byla hranatá, zelená jako brčál s příšernými oranžovými odrazkami. Ale byla tam!

Školní batoh a aktovka je stále častým dárkem a vyplatí se dobře vybírat. Co by měla správná taška splňovat?

Zadní část aktovky s ukázkou zapínání Aktovka z boku s uloženou Zdravou lahví

Hmotnost aktovky nebo školního batohu

Normy doporučují maximální hmotnost prázdné tašky 1200 gramů pro první stupeň, 1400 gramů pro stupeň druhý.  Školák by neměl nosit více, než je 10 – 15 % své tělesné hmotnosti.  Školní pomůcky a učebnice také něco váží, takže v tomto případě méně je více. Na trhu jsou i lehké aktovky pro děti drobnějšího vzrůstu a od výšky 121 cm.

Hmotnost dítěte (kg)Max. hmotnost plné brašny (kg)
18-222,2 – 2,8
24-282,9 – 3,4
29-333,5 – 4,0
34-384,1 – 4,6
39-434,7 – 5,2
44-485,3 – 5,8
49-535,9 – 6,4
54-586,5 – 7,0

Orientační hodnoty dle německých doporučení (zdroj: http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/skolni-brasna)  

Velikost brašny

Při výběru se nesoustřeďte pouze na hmotnost, ale i na tvar aktovky a na to, jak školákovi sedí na zádech. Neměla by být širší než ramena dítěte a neměla by být ani umístěna výš nad ramena. Spodní část tašky by neměla být až pod boky.

Správně umístěný bederní pás v oblasti kyčelních kostí přerozdělí až polovinu hmotnosti plného batohu z horní části těla na pánev a odlehčí tak páteři. Hrudním popruhem fixujeme ramenní popruhy proti sklouzávání.

Školní batoh - vnitřní uspořádáníTvarování zad a popruhů

Pevná, anatomicky tvarovaná záda pomáhají zdravému vývoji, protože rozkládají váhu rovnoměrně po celých zádech a nutí dítě chodit zpříma. Odvětrání zad je pak důležité pro odvod potu. Popruhy musí být výškově nastavitelné, polstrované a dostatečně široké, aby netlačily, ale zároveň plnily svoji funkci (alespoň 4 cm široké a 70 cm dlouhé). Vnitřní strana popruhů by měla mít protiskluzovou úpravu (např. síťku). Popruhy se  nesmí dotýkat krku dítěte!

Bezpečnost

Na batohu nesmí chybět ani reflexní prvky, které zvyšují viditelnost školáků. Za dne jsou viditelné jasné výrazné barvy, za šera pak fluorescenční pásky, které by měly být ze všech stran batohu. U aktovek jsou vhodné např. i odrazová sklíčka v zámku, které chrání dítě za tmy.

Set Mimoni aktovky s penálem a vakem na přezuvky                 Reflexní prvky aktovky

Vnitřní uspořádání aktovky

Tašky by měly mít 2 – 3 od sebe oddělené přední kapsy a velké postranní kapsy pro svačinu a pití. Nejtěžší věci pak umisťujte co nejblíže zádům a věci rozdělujte symetricky do celé tašky.

Materiál

Tašky jsou obvykle vybavené pláštěnkami (nebo je možné je dokoupit), ale nedělejme si iluze, že je naše děti použijí. Povrch tašky by tedy měl být vyroben z nepromokavého materiálu, který nějaký ten deštík snese. Důležité je také dno tašky, které by mělo být vyztužené, nejlépe plastové nebo pogumované, aby taška nepřepadávala a nešpinila se. Vyzkoušejte také funkčnost zipů, nýtů, uzávěrů).   Školní batoh - pevné dno

Motiv

I když pro školáky je motiv na tašce bez diskuze nedůležitějším kritériem při výběru, je na nás rodičích, abychom děti trošku v jejich představách krotili. Kvalitní taška spolehlivě 2 roky vydrží, což se o oblíbené postavě říct nedá. Zvolte tedy raději motivy neutrální, které se hned tak neomrzí.

Manipulace s batohem

Nestačí ovšem jen koupit správný batoh nebo aktovku. Je nutné dítě naučit, aby nosilo brašnu na obou popruzích a správně ji nasazovalo (ne přes hlavu).   Kvalitní batohy do školy můžete vybírat v e-shopu Activáček.cz.  Mladším školákům je určená řada Schneiders a česká značka Oxybag, které splňují nejpřísnější požadavky na bezpečnost, funkčnost a pohodlí. Pro starší školáky je designová řada Walker, která je doplněna nezbytnými prvky jako např. vývody pro MP3 přehrávače. K taškám si zde vyberete ve stejném designu i penály, pouzdra, kufříky aj.  

Článek byl aktualizován: 22. 4. 2020

9 thoughts to “Jak vybrat vhodnou aktovku nebo školní batoh?”

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat dcerka jde do první třídy. A mám dotaz píšete že je vhodná výška dítě od 121cm. Jenže moje dcera měří 114cm a jakou aktovku ji mám tedy vybrat? Děkuji předem za Vaši odpověď

 2. Jelikož ráda podporuji české výrobce, tak jsem dceři koupila aktovku zn.Baagl, splňuje veškeré kritéria, která má kvalitní aktovka mít. A je za rozumnou cenu 🙂

  1. Děkujeme za komentář. U nás v nabídce Activáček.cz najdete českou značku Karton P+P a dětmi velmi oblíbenou kolekci batohů OXY. Jana, Activáček.cz

 3. No, na začátku je informace, že by dítě nemělo nosit více jak 10-15% své váhy, což by v mém případě bylo asi 4,5 – 6,25 kg, a, musím říci, že když tak občas zvážím svou tašku, tak dosahuje hmotnosti k deseti kg, a to se ještě snažím. Tašku každodenně tahám do skoro kilometrového kopce a zatím mám záda (relativně) v pořádku. Když poutka na aktovce správně utáhnete a aktovka je kvalitní, tak může Vaše dítě nosit v aktovce i takovou tíhu a při menší fyzičce to dá.

 4. Dobrý den,

  líbí se mi batoh Topgal batoh CHI 877. Chtěla bych se zeptat zda má některá ze 2 velkých kapes organizér-na peněženku,klíče..atd.? Z obrázku je vidět, že má 2menší kapsy na bocích,kam je možné si odkládat právě tyto drobnější věci,ale já preferuji na batozích organizér v jedné z velkých kapes,nedala bych peněženku takhle ,,na ránu“..Děkuji za odpověď

 5. Dobrý den,jaký batoh vybrat pro druhý ročník základní školy pro kluka?Chtěli bychom celý set-penál-sáček na cvičky-pouzdro na psací potřeby.Váha 37kg.Výrobce schneiders
  Děkuji Králová
  Poznámka:Výška dítěte 140cm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *