Skip to main content
Obyčejná tužka - tvrdost a označení

(Ne)obyčejná tužka

Tužku s označením č. 1, 2 a 3 známe všichni ze školy. Ale jakou tužku vybrat, když je označená písmenky? A jakou tužku kdy a na co použít? Není to až taková věda.

Ale hezky popořádku. Věděli jste, že jednou tužkou napíšete až padesát tisíc slov, ročně se jich u nás v republice vyrobí 300 milionů a každá z nich by mohla nakreslit 35 kilometrů dlouhou čáru?

tužky směs

 
Bez trochy teorie to nejde. Tuha tužky je směs grafitu a jílu. Čím je tuha tvrdší, tím zanechává světlejší stopu. Naopak čím je tužka měkčí, tím zanechává stopu tmavší a snáze se rozmazává. Z toho vyplývá samotné použití grafitových tužek.

Měkká a tvrdá tužka

tužka stopa

Tvrdá tužka se používá na rýsování. Má světle šedý nádech, tenkou
stopu a nerozmazává se. Pro kreslení a psaní je pak ideální tužka měkká. Měkká tužka totiž lépe klouže po papíře, je černější, stopa výraznější a snadno se rozmazává.

Ukázky stínování různých tvrdostí tužekTeorie už je jasná, jen to rozdělení potřebuje pořádek a přísný řád 🙂 A tak máme evropský systém, kterým tvrdost tuhy označujeme. Je to kombinace číslic od 1 do 9 a písmen. Písmena jsou zkratky z anglických slov H (hard – tvrdý), F (firm – pevný) a B (black – černý). Nejměkčí tuha je  pak 8B (9B), to už je vlastně přírodní grafit. Nejtvrdší tuha je 9H (10 H).

Umělci používají při kreslení velkou část škály tvrdosti tužek.
(2H, H, HB, F, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B)

Školáci si pak vystačí s měkkými tužkami na kreslení a psaní – tužka č.1 (B) a č.2 (HB) a tvrdou tužkou č.3 (H) na rýsování.

Pro prvňáčky je tužka důležitá. Přečtěte si v článku Zlatá dobrá tužka pro prvňáčka o úchopu tužky i jejím výběru.


Líbil se vám článek? Dozvěděli jste se něco nového? Pokud ano, pak budeme rádi, když jej budete sdílet a dáte tak o něm vědět i ostatním. 

Aktualizovaná verze článku z 3.2.2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.