Rozhovor s Honzou Dolínkem, výkonným ředitelem neziskové organizace EDUin, otevírá dveře do světa vzdělávání a inovativních přístupů k výuce. EDUin byl založen s posláním informovat veřejnost a média o proměnách světa vzdělávání. Věříme, že jako rodiče získáte díky EDUinu vhled do českého školství a načerpáte informace i tipy související se vzdělávacím systémem.
1. Jaké jsou největší výzvy, kterým čelí rodiče dětí ve vzdělávání v dnešní době a jak může EDUin pomoci?
Jednou z největších výzev českého vzdělávacího systému jsou určitě nerovnosti. České děti se nerodí na stejné startovní čáře. Příkladem může být aktuálně velké téma přijímacích zkoušek na střední školy. S dětmi z nepodnětného prostředí se rodiče často na zkoušky nepřipravují, nemůžou si dovolit jim zaplatit kurzy a dítě pak je v jiné pozici než uchazeči, kteří mají silnou podporu rodičů. S nerovnostmi ve vzdělávání se ale můžeme setkat i v mateřské nebo základní škole.
EDUin pro rodiče zdarma webový magazín EDUzín, který se snaží přinášet informace ze světa vzdělávání a výchovy nebo inspiraci.
2. Pomůže EDUin například s některým z těchto bodů?
a) Kvalita vzdělávacích programů
b) Finanční náklady na školu
c) Digitalizace
d) Inkluzivní vzdělávání
e) Vysoké nároky na žáky
f) Nedostatek učitelů a jejich kvalita
EDUin se dlouhodobě snaží na daná témata upozorňovat a přinášet návrhy řešení, které může český stát aplikovat. V spoustě z výše zmíněných bodů český stát zaspal a proto se v EDUinu snažíme na aktuální problémy upozorňovat ve veřejném prostoru – třeba v článcích webového magazínu EDUzín.
Naše primární úloha je být pro veřejnost určitým rozcestníkem. Spoléháme na fakt, že jakákoliv změna – v našem případě vzdělávání – je tím spíše možná, čím více relevantních informací mají ti, kteří o změně rozhodují. Mohou to být rodiče při výběru školy se svými dětmi, můžou to být starostové nebo obecní zastupitelé, kteří zřizují základní školu, ale můžou to být i politici nebo úředníci státní správy, kteří určují směr celé vzdělávací politiky.
Nemáme tedy vlastní téma nebo konkrétní řešení pro uvedené body, ale naše čtenáře a posluchače nasměrovat, kde najdou informace, když některý z uvedených bodů potřebují řešit.
3. Najdou rodiče na EDUzínu nějakou radu, jak zlepšit komunikaci se školami a učiteli?
Určitě. Z poslední doby doporučuji například tyto články:
Rodiče mohou škole koukat do karet. Díky radě rodičů i školské radě
I rodiče mají v ruce klíč ke zlepšení školy. Přinášíme tipy, jak na to
Ničí vám spánek po obědě rodinné večery? Nevzdávejte dialog se školkou
4. Jakým způsobem EDUin pomáhá rodičům získat lepší přehled o vzdělávacích možnostech pro jejich děti?
Na rodiče jako cílovou skupinu se primárně zaměřuje webový magazín EDUzín. Ten nabízí přehled o různých vzdělávacích metodách, přináší pohled na nejnovější trendy, které se v českém vzdělávání objevují a svítí na příklady dobré praxe, o kterých se ještě příliš neví. K tomu, co rodiče konkrétně zajímá, se dostanou na webu prostřednictvím intuitivní filtrace.
Ale pokud někdo raději čte ušima, nabízíme k poslechu (ve všech klíčových podcastových aplikacích) náš EDUcast.
5. Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti vzdělávání a jak EDUin pomáhá rodičům udržet krok s těmito trendy?
V českých školách se revoluce děje stále. O tom, že školy dnes už často nevypadají tak, jak si je pamatují dnešní rodiče, bude i dokumentární seriál, který EDUin připravuje ve spolupráci s Českou televizi. Jmenuje se Jak se dělá dobrá škola a vysílat by se měl už na podzim.
6. Pro koho je EDUzín a pro koho EDUin?
EDUzín je primárně pro rodiče. Ale určitě na něm najdou inspiraci i učitelé nebo prarodiče.
EDUin.cz je web, který je zaměřený na ty, co se zajímají o vzdělávací politiku – novináře, politiky, zřizovatele. Ale využít ho mohou třeba rodiče. Nyní tam například ukazujeme, jak má vypadat odvolání při odvolání na střední školu.