Skip to main content

Co všechno má vliv na dětský rukopis?

Na dětský rukopis má vliv několik faktorů. Nejenom vhodná tužka, ale i správné sezení u stolu, osvětlení, úhel sešitu a ruky.

Správné sezení a dopad na dětský rukopis

Vzpřímená poloha sedu je důležitá pro plynulost psaní. Nohy by se měly dotýkat podlahy. Židli a stůl je potřeba výškově nastavit, aby dítě sedělo v odpovídající poloze. Pokud nábytek není výškově nastavitelný, je možné využit podložku pod nohy. Vzpřímený sed u stolu zajišťuje dokonalou koordinaci oko-ruka*. Jakákoliv jiná poloha vsedě negativně ovlivňuje proces psaní.

Tip: S rostoucím stolem a židlí má školák sed vždy správně nastavený.

Poloha paže

Spodní část paže a vnější hrana ruky by měly být při psaní umístěny na psací ploše. To znamená, že rameno, paže a zápěstí jsou uvolněné.

Poloha listu

           

Pro praváky by sešity a pracovní listy měly být nakloněny se sklonem asi 15 stupňů doleva a asi 30 stupňů doprava pro leváky. Praváci si můžou dělat kontrolu psaní, protože mají ruku umístěnou pod čarou. Leváci to mají složitější. Hůř si kontrolují napsaný text, protože si ho překrývají rukou.

Tip: Ať se váš levák naučí držet tužku o něco výš. Uvidí, co píše a nebude si právě napsaný text rozmazávat.

Linky a rukopis

Velkou oporou při učení psaní jsou speciálně linkované sešity. Řádkování je široké s pomocnými linkami, které umožňují psaní nízkých (a, c, e, i, m, n… ) a vysokých (b, d, f, h, k, l… ) písmen a písmen přesahujících řádek (j, p, q, y, f, g). Linky jsou nepostradatelným pomocníkem pro dětský rukopis.

 

Pro leváky existují sešity, které mají vzorové písmeno napsané na pravé straně stránky na konci řádku. Můžete i na konec řádku procvičované písmeno nebo slova nadepsat sami. Nebudou si tak vzor překrývat rukou.

Tip: Seznamte se s číslováním sešitů >>. Konečně budete vědět, jaký je rozdíl například mezi sešitem 512 a 511.

Tip: Aby se dobře dětem psalo, je důležité, aby měly psací potřeby, které jim pomůžou s nácvikem správného úchopu a vlastního psaní. Značka Faber-Castell proto vyvinula tužky s GRIP zónou, které mají v místě úchopu masážní body. Prstíky, tak po tužce nekloužou.

Dopad světla

              

Světlo musí dopadat přes stránku tak, aby vyhovovalo preferencím dětské ruky a nevytvářelo stíny, které by narušovaly koordinaci očí a rukou. Pravák má mít světlo z levé strany a levák ze strany pravé. Pokud více dětí píše nebo vyrábí věci u jednoho stolu, ať už ve škole nebo ve volném čase, měly by sedět tak, aby si navzájem nepřekážely rukama nebo si nestínily.

Širokou nabídku psacích ergonomických potřeb najdete na e-shopu Activáček.

*Koordinace oko-ruka je souhra mezi okem, mozkem a rukou. Jak zlepšit tuto koordinaci? Házejte s míčkem nebo žonglujte.

One thought to “Co všechno má vliv na dětský rukopis?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.