Skip to main content

Rostoucí židle a rostoucí stůl aneb Proč je pořídit?

 

Rodiče prvňáčků jsou postaveni před dilema, jaký stůl a židli pro svého školáka pořídit. Děti rostou a během pár měsíců se může vybavení pokojíčku řešit znovu. Jak se tomu vyhnout? Existuje systém rostoucího nábytku, který zajistí po celou dobu školní docházky pohodlné sezení. A to až na vysokou. Rostoucí židle a stůl roste prostě s dětmi, takže dokáže zajistit komfort při učení. Děti tak nejsou rozptylované tím, že se jim špatně sedí nebo stůl je nízko či vysoko. Soustředění patří k nejdůležitějším aspektů domácího učení a ergonomicky zdravé sezení je jedním z předpokladů zdravého vývoje dítěte.

Proč pořídit rostoucí stůl?

Rostoucí stůl roste s vaším dítětem. Je konstruovaný pro postavu cca od 110 do 190 cm. Tento stůl je díky pohodlnému nastavení vždy tak akorát bez ohledu na věk dítěte.

Od jakého věku dítěte je vhodné pořídit tento stůl?

Od chvíle, kdy vaše dítko začne kreslit, je vhodné uvažovat o stolu. Může to být už od 4 let věku dítěte. Výhodou je, že od takto útlého věku dítě získává první návky, jak správně u stolu sedět.

Jak je to s výškou stolu?

Výška desky u běžného nenastavitelného stolu se udává 72-75 cm. Určitě si zjistěte maximální výšku rostoucího stolu a systém vysouvání. Pracovní deska musí být i při maximálním vysunutí stabilní. Počítejte s tím, že stůl bude nastaven právě na vyšší výšku pár let.

Nabízí rostoucí stoly i nějaké další vybavení?

Aby rostoucí stůl splnil účel, měl by mít i výsuvný organizér pod stolovou deskou. Na stole tak nepřekáží psací potřeby a jiné drobnosti. Dětem se určit hodí i náklon desky, díky kterému docílíte ideální ergonomický sed při kreslení nebo čtení. Při psaní či kreslení se doporučuje náklon 10-15° a u čtení ještě mnohem větší. Variantním řešením je umístit předlohu pro čtení na samostatný nastavitelný držák. Některé stoly nabízejí boční desky, které zvětší pracovní plochu. Háček na pověšení zamezí povalování aktovky či batohu po pokojíčku. K rostoucímu stolu si pořiďte i rostoucí židle.

Jaké jsou hlavní výhody rostoucí židle?

Rostoucí židle

Dítě je neustále nohama na zemi. Jestliže i přes nejnižší nastavení židle dítko na zem nedosáhne, lze pořídit nástavec s  kruhovou oporou. Aktuální trend správného sedu je otevřenější úhel nežli do nedávna doporučovaných cca 90°. Při tomto úhlu dochází k lepšímu prokrvení dolních končetin i zdravějšímu pocitu v dutině břišní. Díky variabilnímu nastavení rostoucí židle docílíte správného a pohodlného sedu. Můžete si nastavit výšku sedáku i hloubku sezení.

Značka Mayer je správná volba nejen pro rostoucí židle

plošky na rostoucí židli posuvný systém na rostoucí židli

Na trhu je spousta značek, které nabízí rostoucí nábytek. Za nás doporučujeme německou značku Mayer. Ke správnému nastavení tohoto nábytku nepotřebujete žádné nářadí. Buď stůl nastavíte pomocí šroubů s velkými hlavami nebo pomocí kličky. Sklon stolové desky zvládnete jednou rukou. U rostoucích židlí Mayer můžete vyměnit kolečka za kluzáky nebo píst otáčivý za neotáčivý a tím zabráníte neposednému díťku, aby si z židle udělal kolotoč. Velkým plusem je to, že se potahy snadno udržují. Židle tak déle vydrží jako nová.

Pořizovací cena tohoto nábytku není malá, ale určitě se vyplatí. Nemusíte během růstu vašeho dítěte kupovat nový stůl a židli. A hlavně se vám to vrátí na zdraví. Děti nebolí z nesprávného sezení záda ani hlava.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.