Skip to main content

Jak na výuku angličtiny pro děti

 

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Staré známé přísloví, které platí už po dlouhá staletí. Proto se rodiče malých dětí snaží, aby s výukou angličtiny či jiného světového jazyka započaly už v brzkém věku. Bylo prokázáno, že mozek dětí je lépe tvarovatelný a přizpůsobivý, jinými slovy si děti mohou daleko rychleji a svižněji osvojit zásady zahraniční mluvy než dospělý člověk. Kdy tedy začít a jak na výuku angličtiny pro děti?

Ve třech nebo osmi letech?

Pokud trávíte většinu svého volného času na internetu, jistě si všímáte jedné věci – stále více nabízeného obsahu se nachází v angličtině. Podle posledních statistik je více jak pětapadesát procent zdrojů a veškerých informací v anglickém jazyce a očekává se, že se toto procento bude s postupem let rapidně zvyšovat. Jinými slovy – bez angličtiny to zkrátka zanedlouho nepůjde už vůbec.

I když se sice říká, že anglický jazyk je základem a alespoň jeho základy ovládá naprosto každý, skutečnost je někde zcela jinde. Opravdových znalců cizího jazyka je naprosté minimum a základy? Ty neovládá ani každý druhý mladý člověk. Mnozí rodiče však prahnou po zlepšení těchto statistik a ptají se, kdy s výukou angličtiny u svých dětí začít.

Zatímco někteří odborníci jsou toho názoru, že stačí s cizími slovíčky začít v osmi až deseti letech, jiní si myslí, že zmiňovaná věková hranice je už velmi pozdní. S anglickým jazykem by se mělo začít daleko dříve, už kolem třetího roku života. V tomto období lze totiž dětský mozek přirovnat k houbě – taky tak dokonale nasává všechno, co se kolem nich šustne. Rodiče se nemusí obávat toho, že by se jim pletla čeština s angličtinou, jejich mozek v tomto věku velice rychle rozvíjí řečové schopnosti.

Samozřejmě nemusíte v takto brzkém období dětství začínat s každodenní, možná až tvrdou výukou. Stačí děti seznamovat s tím základním, jako jsou zvířata, počítání, pozdrav nebo poděkování.

Domácí výuka nebo kurzy?

Nabízí se otázka, jak na výuku angličtiny pro děti. Možností je dnes celá spousta, ale která cesta je pro dítě ta správná? Zatímco někdo z rodičů začíná s domácí výukou, jiný dítě po školce vozí na prezenční kurzy. A také se najdou ti, kteří se upnuli na anglickou školku.

Nelze přesně říct, co je tou nejlepší volbou. Každé dítě je jiné, každému vyhovuje něco zcela jiného. V tomto případě tedy platí spíše pravidlo – vyzkoušej a uvidíš. Pokud se rozhodnete pro klasické kurzy pro mrňata, pomocnou ruku vám podává online srovnání kurzů angličtiny, jež ušetří opravdu spoustu času. Podobných projektů a kroužků je totiž mraky a projít si všechny nabídky s jejich základními parametry je běh na dlouhou trať. Díky srovnávačům to však bude záležitost jednoho jediného odpoledne (nebo dopoledne).

Děti to musí bavit

Rozhodli jste se učit dítě anglicky? Sledujte jeho reakce. Dítě musí angličtina bavit. Jen tak se bude chtít v cizím jazyce rozvíjet a bude ho také aktivně používat. Pokud zjistíte opak a v očích ratolesti uvidíte spíše nechuť než nadšení, raději výuku angličtiny ještě na nějakou dobu odložte. Nechcete v něm probudit odpor k dané řeči, nebo ano?

Jestliže jste spíše zastánci prezenčních kurzů, vyhledávejte takové, které mají lektory s dobrým hodnocením. Lektor má při výuce angličtiny velký vliv na to, jestli se bude dítě učit s radostí nebo ne. Pokud umí nadchnout a zaujmout, ratolest se bude na další hodinu těšit dlouho dopředu.

Vyzkoušet můžete také online aplikace na výuku angličtiny pro děti. Zábavnou formou se tak děti učí jazyk, přitom mají pocit, že hrají hry na mobilu.

Učení je hra

Při výuce cizího jazyka u dětí platí, že učení musí být hra. Děti, zejména ty malé, chvilku neposedí, proto najděte způsob, jak je učit za pochodu. Nebojte se vizualizovat (ti nejmenší jsou zvídavá stvoření potřebující si všechno ochutnat, prohlédnout či očichat), vytvořte si plán a nepřehánějte to s délkou lekcí (pět až deset minut stačí) a samozřejmě opakujte. Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *