Skip to main content
náhled malování porcelán

Malování na porcelán + 9 tipů, co namalovat

Ráda dostávám dárky, ale stejně tak ráda obdarovávám. Baví mě vymýšlet, čím toho druhého potěšit, co by mu udělalo radost – ať už je to na předem určené slavnostní datum nebo jen tak. A za chvíli je svátek sv. Valentýna. Takže pro mě ideální příležitost spojit příjemné s užitečným a vyzkoušet fixy na porcelán.

Vybrala jsem si popisovače na porcelán od edding. Hlavní důvod, proč jsem sáhla zrovna po těchto fixech, je jejich snadné použití – fungují jako klasické fixy, žádné proklepávání náplně, mačkání na náplň při kreslení a pak nechtěné ukápnutí barvy. Líbí se mi i to, že pak je možné pomalované nádobí mýt v myčce. A jako bonus v nabídce jsou tři sady s různými barevnými odstíny. 

Jak jsem postupovala

Když už je ten Valentýn, padla má volba, zcela nečekaně, na sadu s odstíny červené, barvy jsou už hezky sladěné ke kombinování. A na pomalování jsem si vybrala malou zapékací mističku (pořídila jsem v Ikea). Fixy je možné malovat nejen na porcelán, ale i na glazovanou keramiku a žáruvzdorné sklo.  

malování na porcelán potřeby

Jak se říká, fantazii se meze nekladou. S fixy jde dobře psát i malovat. Malba není extra náchylná na rozmazání, ale i tak postupuji opatrně, abych si nerozmazala už namalované části. malování na hrnek

Když se něco úplně nepovede, není nic jednoduššího, stačí smýt vlhkým hadříkem a nebo komplet umýt jarem celou mističku a začít znovu. 

malování na hrnek

Zkusila jsem malovat i do stísněného vnitřního prostoru. Jde to 🙂 

malování na porcelán

Už jsem se svými oběma výtvory spokojená. Srdíček je až až.

malování na porcelán, hrnky

Zbývá finální zafixování malby – pečení. Peče se v předehřáté troubě na 160 stupňů 25 minut. Malinko jsem na mističky zapomněla, pobyly si v troubě skoro hodinu. V troubě jsem je nechala i zchladnout.

zapékaní v troubě malování na porcelán

A je to! Až přijde den D, tak jen přichystám do formiček cupcaky ke kafíčku a valentýnská oslava může začít.

Nebyla bych to já, abych hnedka nevyzkoušela, zda malba opravdu drží. Umyla jsem 3x v myčce a zatím jsou mističky úplně beze změny. 

namalovaný porcelán v myčce

Další tipy na zdobení

Malovat na porcelánové nádobí se dá prakticky cokoliv a díky jednoduchému použití fix to zvládnou v pohodě i děti. Ještě pár dalších tipů co malovat:

 • jméno, jeho význam, další slavní nositelé
 • datum nebo rok narození a  významné události s tím spojené
 • vlastní významná data a události  
 • oblíbené citáty
 • “Vezmeš si mě?” na vnitřním dně je bezpečnější než vložený prstýnek – nehrozí spolknutí 🙂
 • oblíbené motivy kočiček, sluníček, berušek apod.
 • vlastní oblíbené hlášky,  používaná specifická slova
 • vtipná čára s popisky na odměřování  např. na půllitr
 • “za maminku, za tatínka, za babičku, za brášku” např. na talíř
 • nebo něco úplně jiného

Zdobení porcelánu je jednoduché a je to perfektní způsob, jak vytvořit originální a levný dárek. Věřím, že namalovaným či popsaným hrnkem potěšíte kamarádku, spolužačku ale i babičku. 


Jak se vám nápad líbí? Máte vlastní pomalovaný porcelán? Poradíte další tip, co ještě na hrnek namalovat? Podělte se v komentářích nebo na facebooku.

Komentářů: 4

 1. Dobrý den, prosím mohli by jste mi poradit, na co všechno se dá fixami malovat, aby to vydrželo vypálení v troubě? Vedu volnočasovou aktivitu v mateřském centru a chtěli by jsme umožnit maminkám tuto techniku. Vydrží vypálení i obyčejný bílý talíř či hrníček? A jaké sklo? Potřebuji vědět na co vše můžeme malovat v budoucnu. Popřípadě jaké nevypékací barvy by jste mi doporučili, v případě že se rozhodneme malovat i na plochu, která přijde do kontaktu s potravinami a ústy, tedy aby byly z tohoto hlediska nezávadné. Za odpověď děkuji. M. Š.

  1. Dobrý den, tyto fixy lze použít na porcelán, glazovanou keramiku a žáruvzdorné sklo. Vždy je důležité, aby byly důkladně očištěny (např. v myčce nádobí), zbaveny prachu a mastnoty. Vypaluje se při teplotě 160 stupňů po dobu 25 minut. Po vypálení je možné mýt v myčce nádobí. Za mě, bych vám doporučila určitě tyto fixy od edding – http://bit.ly/na_porcelan (dají se koupit i po jednom kuse), jsou vážně výborné a jsem si jistá, že s výsledkem budete spokojeny. S nevypékavými barvami nemám osobní zkušenost, ale myslím, že by tím i značně trpěla životnost daného výrobku a přeci jen je příjemnější, pokud lze hotový výrobek i prakticky využívat 😉
   Hezký den. Jana, Activáček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *