Skip to main content
náhled malování porcelán

Malování na porcelán + 9 tipů, co namalovat

Ráda dostávám dárky, ale stejně tak ráda obdarovávám. Baví mě vymýšlet, čím toho druhého potěšit, co by mu udělalo radost – ať už je to na předem určené slavnostní datum nebo jen tak. A za chvíli je svátek sv. Valentýna. Takže pro mě ideální příležitost spojit příjemné s užitečným a vyzkoušet fixy na porcelán.

Vybrala jsem si popisovače na porcelán od edding. Hlavní důvod, proč jsem sáhla zrovna po těchto fixech, je jejich snadné použití – fungují jako klasické fixy, žádné proklepávání náplně, mačkání na náplň při kreslení a pak nechtěné ukápnutí barvy. Líbí se mi i to, že pak je možné pomalované nádobí mýt v myčce. A jako bonus v nabídce jsou tři sady s různými barevnými odstíny. 

Jak jsem postupovala

Když už je ten Valentýn, padla má volba, zcela nečekaně, na sadu s odstíny červené, barvy jsou už hezky sladěné ke kombinování. A na pomalování jsem si vybrala malou zapékací mističku (pořídila jsem v Ikea). Fixy je možné malovat nejen na porcelán, ale i na glazovanou keramiku a žáruvzdorné sklo.  

popisovače edding a bílý hrneček

Ozdobte porcelán

Jak se říká, fantazii se meze nekladou. S fixy jde dobře psát i malovat. Malba není extra náchylná na rozmazání, ale i tak postupuji opatrně, abych si nerozmazala už namalované části. psaní popisovačem Edding na hrníček

Když se něco úplně nepovede, není nic jednoduššího, stačí smýt vlhkým hadříkem a nebo komplet umýt jarem celou mističku a začít znovu. 

dokreslování srdíček popisovači edding

Zkusila jsem malovat i do stísněného vnitřního prostoru. Jde to 🙂 

pokreslené a popsané hrníčky

Už jsem se svými oběma výtvory spokojená. Srdíček je až až.

detail pokreslených hrníčků

Fixace pečením

Zbývá finální zafixování malby – pečení. Peče se v předehřáté troubě na 160 stupňů 25 minut. Malinko jsem na mističky zapomněla, pobyly si v troubě skoro hodinu. V troubě jsem je nechala i zchladnout.

zapékaní v troubě malování na porcelán

A je to! Až přijde den D, tak jen přichystám do formiček cupcaky ke kafíčku a valentýnská oslava může začít.

Nebyla bych to já, abych hnedka nevyzkoušela, zda malba opravdu drží. Umyla jsem 3x v myčce a zatím jsou mističky úplně beze změny. 

namalovaný porcelán v myčce

Další tipy na zdobení

Malovat na porcelánové nádobí se dá prakticky cokoliv a díky jednoduchému použití fix to zvládnou v pohodě i děti. Ještě pár dalších tipů co malovat:

 • jméno, jeho význam, další slavní nositelé
 • datum nebo rok narození a  významné události s tím spojené
 • vlastní významná data a události  
 • oblíbené citáty
 • „Vezmeš si mě?“ na vnitřním dně je bezpečnější než vložený prstýnek – nehrozí spolknutí 🙂
 • oblíbené motivy kočiček, sluníček, berušek apod.
 • vlastní oblíbené hlášky,  používaná specifická slova
 • vtipná čára s popisky na odměřování  např. na půllitr
 • „za maminku, za tatínka, za babičku, za brášku“ např. na talíř
 • nebo něco úplně jiného

Zdobení porcelánu je jednoduché a je to perfektní způsob, jak vytvořit originální a levný dárek. Věřím, že namalovaným či popsaným hrnkem potěšíte kamarádku, spolužačku ale i babičku. 


Jak se vám nápad líbí? Máte vlastní pomalovaný porcelán? Poradíte další tip, co ještě na hrnek namalovat? Podělte se v komentářích nebo na facebooku.

Testováno zákaznicí e-shopu Activáček
Popisovači Edding 4200 můžete dekorovat i sklo. Pokud sklo snese výpal na 160 stupňů po dobu 25 minut. Využijete třeba na skleničky na víno nebo doma na odlišení skleniček pro vaše děti. Skleničky na víno zákaznice vypalovala 50 minut na 120 stupňů. Pak kresba na skleničce zvládla i myčku na program 3in1. Děkujeme SvoBi Handmade Shop za vyzkoušení a podělení se s námi o zkušenost.

 

 

15 thoughts to “Malování na porcelán + 9 tipů, co namalovat”

 1. Dobrý den
  zkusila jsem fixy eddin na tři různé hrnečky, které jsem před kreslení pořádně umyla jarem. Po zaschnutí a následném zapečení v troubě se malba dá smazat, pokud na ni přitlačíte houbičkou…. To mě zklamalo

  1. Postupovala jste podle návodu? Také máme hrnečky pokreslené těmito fixami a barva nám drží. A hrnečky používáme. Romana, Activáček

   1. Ano postupovala jsem dle návodu, byla jsem v shopu s barvami a paní prodávající která obchod vlastní a maluje s barvami mi dala za pravdu, že fixy si objednávají většinou školy a školky, pokud se chci kreslení věnovat profesionálně a nechci aby se barva smyla bez kontur to nelze. Zakoupila jsem si tedy kontury a barvy. Prodávající mi dala za pravdu že veškeré fixy se i po zapékání snadno smažou pokud na houbičku dáte jar a trochu přitlačíte. Výjimkou jsou fixy lakové a lihové…ty lze smazat odlakovačem. Na youtube lze najít také videa s komentáři, že fixy se po přitlačení mokré houby smažou.

 2. Krásný den, tyto fixy mohou přijít do kontaktu s potravinami teplejšími jak 50C? Máte je uvnitř hrnku a tam asi člověk plánuje nalévat horké nápoje. Díky za info.

  1. Po vypálení na 160 °C po dobu 25 minut v troubě lze do hrnečku nalít teplou kávu nebo čaj bez obav, že by se fix poškodil nebo byl zdravotně závadný. Romana, Activáček

 3. Dobrý den, prosím mohli by jste mi poradit, na co všechno se dá fixami malovat, aby to vydrželo vypálení v troubě? Vedu volnočasovou aktivitu v mateřském centru a chtěli by jsme umožnit maminkám tuto techniku. Vydrží vypálení i obyčejný bílý talíř či hrníček? A jaké sklo? Potřebuji vědět na co vše můžeme malovat v budoucnu. Popřípadě jaké nevypékací barvy by jste mi doporučili, v případě že se rozhodneme malovat i na plochu, která přijde do kontaktu s potravinami a ústy, tedy aby byly z tohoto hlediska nezávadné. Za odpověď děkuji. M. Š.

  1. Dobrý den, tyto fixy lze použít na porcelán, glazovanou keramiku a žáruvzdorné sklo. Vždy je důležité, aby byly důkladně očištěny (např. v myčce nádobí), zbaveny prachu a mastnoty. Vypaluje se při teplotě 160 stupňů po dobu 25 minut. Po vypálení je možné mýt v myčce nádobí. Za mě, bych vám doporučila určitě tyto fixy od edding – http://bit.ly/na_porcelan (dají se koupit i po jednom kuse), jsou vážně výborné a jsem si jistá, že s výsledkem budete spokojeny. S nevypékavými barvami nemám osobní zkušenost, ale myslím, že by tím i značně trpěla životnost daného výrobku a přeci jen je příjemnější, pokud lze hotový výrobek i prakticky využívat 😉
   Hezký den. Jana, Activáček

   1. bohužel i tak se tyto fixy dají z hrnečku smýt po přitlačení houbičkou nebo zavadění prstýnkem či nehtem se kontura ihned naruší. Budu se muset podívat po jiných barvách

    1. Postupovala jste podle návodu? Také máme hrnečky pokreslené těmito fixami a barva nám drží. A hrnečky používáme. Romana, Activáček

     1. Používám také, myčku zvládají při každodenním použití, ale houbička a jar to při větším drhnutí smyje

     2. Nezkoušeli jsme hrníček takto drhnout. Jestliže chcete, aby vám barva držela, tak jedině nepoužívat drsnou houbičku. Při běžném používání, tj. dávání do myčky či mytí ve dřezu (bez použití drsné strany houbičky) nám barva drží. Romana, Activáček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.