Skip to main content
holčička s pastelkami

Kreslit nebo malovat? V čem je rozdíl?

Kreslení a malování. To jsou tvůrčí činnosti, které všichni známe od chvíle, kdy jsme poprvé jako malí důvěrně ožižlali konec pastelky 🙂 S oblibou výrazy kreslit a malovat mezi sebou zaměňujeme, považujeme je za synonyma. Ale je to správně?

Co znamená „kreslit“?

Když kreslíme, tak nanášíme zpravidla na papír čáry, linie.  Z toho vyplývá, že kreslit můžeme tužkou, pastelkami nebo perem a tuší.

Pastelky

Co znamená „malovat“?

Naopak při malování nanášíme na podklad, kterým v tomto případě může být papír nebo plátno, souvislejší plochy. K malování vždy potřebujeme tekuté barvy – vodovky, tempery, akrylové barvy nebo barvy olejové; a pak ještě štětec, špachtli, hadřík nebo vlastní prsty

vodové barvy Faber-Castell, Kores, Coolty

Na zamyšlenou pak ale je, jak jsou na tom omalovánky, když na jejich vybarvování používáme pastelky, tedy potřeby na kreslení. Neměli by začít uvažovat o změně jména? 😀

Antistresové omalovánky s pastelkami Stabilo

Na názvu přece nezáleží. Ať už kreslíte, malujete, črtáte, čmáráte,  šrafujete, rozmazáváte, patláte nebo jakkoliv jinak tancujete barvami po papíře/plátně nejdůležitější je, že vás to baví a přináší radost.

Tip: Prohlédněte si ráj pastelek na kreslení nebo barvy na malování.


Líbil se vám článek? Víte o někom, komu by se mohl hodit? Pak budeme rádi, když ho budete sdílet. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.