Skip to main content

Jaký papír vybrat na malování a kreslení?

 

Když se chystáte kreslit či malovat, jak důležitý je pro vás výběr papíru? Protože správná volba papíru je důležitou součástí úspěšného uměleckého díla, sepsali jsme pár údajů, které se vám budou hodit.  

Kreslení – suché techniky

Použijete-li tužku, pastelku nebo uhel, nejlepší je kreslit na silný papír s hladkým povrchem. Pro zkoušku tužky či pastelky a rozvržení kresby jsou ideální náčrtníky.

Pro kreslení, kdy máte jasno v technice a námětu, můžete použít papíry s gramáží od 150 g/m2.

Jednotlivé archy kartonu jsou uložené v kartonové obálce.

 

 

Malování – mokré techniky

Malování s akrylovými (temperovými) barvami je nejlepší na papír s vysokou gramáží. Takový papír je pružný a absorpční.

Na práci s akvarelovými barvami nebo pastelkami je vhodný speciální akvarelový papír, který není tak drsný, jako papír na akryl. Ideální papíry pro mokré techniky, jako je akvarel a kvaš, mají gramáž 220 – 300 g/m2.

 

Podívejte se na video, ve kterém Papírny Brno představují  papír na malbu vodovkami. Nemusíte se bát použití tužky a následného gumování. Papír zůstane bez porušení. Nečekají vás žádná nepříjemná překvapení v podobě vydřeného papíru či skvrn.

 

Potřebujete si vyzkoušet barvy, tvary či motiv? Pak se vám k malování bude hodit skicák. Ten je určený pro suché i mokré techniky.

 

Máte-li ve svém okolí nějakého malíře, tak mu zaručeně uděláte radost sadou obsahující Skicář Moleskine velikosti L a akvarelové pastelky.

 

U značky Moleskine chvilku zůstaneme. Skicáky a náčrtníky této značky jsou nejen stylové, ale mají i speciálně vytvořený papír, u kterého máte  jistotu, že se při použití mokrých technik nepropije.

Akvarelový skicář je vhodný pro malby vodovými barvami. Má pevnou, ve hřbetu šitou vazbou v kartonových deskách, je obepnutý pružnou páskou proti samovolnému otevírání. Papír s gramáží 200 g/m² je z 25 % tvořen bavlněným vláknem, lisovaným za studena, identickým po obou stranách. Pojme velké množství vody.

Vedle akvarelového skicáře můžete použít i akvarelový blok. Blok je v kartonových deskách se zpevněnou zadní stranou. Papír s gramáží 300 g/m² je z 35 % tvořen bavlněným vláknem, lisovaným za studena, identickým po obou stranách. Papír zvládne i několik vrstev malby bez propíjení. Jednotlivé strany lze snadno vyjmout.

Skicář, který je vhodný na kresby, skici i malby, má jednotlivé listy vyrobené z kvalitního papíru slonovinové barvy s gramáží 120 g/m², které se dají snadno vytrhnout. Má černou kartonovou vazbu s viditelným švem. Uvnitř je kapsa na vizitky a drobnosti a leták s historií Moleskine.

Nyní stačí zasednout a dát na papír vše, co vám vaše múza napověděla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *