Skip to main content
náčrtníky a skicáky

Jaký papír vybrat na malování a kreslení?

 

Když se chystáte kreslit či malovat, jak důležitý je pro vás výběr papíru? Protože správná volba papíru je důležitou součástí úspěšného uměleckého díla, sepsali jsme pár údajů, které se vám budou hodit.  

Kreslení – papír na suché techniky

Použijete-li tužku, pastelku nebo uhel, nejlepší je kreslit na silný papír s hladkým povrchem. Pro zkoušku tužky či pastelky a rozvržení kresby jsou ideální náčrtníky.

Náčrtník Shkolyaryk v krémové barvě              Náčrtník určený pro  školy

Pro kreslení, kdy máte jasno v technice a námětu, můžete použít papíry s gramáží od 150 g/m².

Čtvrtky Shkolyaryk uložené po kusech v kartonové obálce
Jednotlivé archy kartonu jsou uložené v kartonové obálce.

 Čtvrtka A4Čtvrtka A3

 

Malování – papír na mokré techniky

Malování s akrylovými (temperovými) barvami je nejlepší na papír s vysokou gramáží. Je pružný a absorpční.

Čtvrtky vhodné na mokré techniky

Na práci s akvarelovými barvami nebo pastelkami je vhodný speciální akvarelový papír, který není tak drsný, jako papír na akryl. Ideální papíry pro mokré techniky, jako je akvarel a kvaš, mají gramáž 220 – 300 g/m².

 

Čtvrtky Shkolyaryk na akvarelovou tvorbu          Čtvrtky A4 pro tempery

Podívejte se na video, ve kterém Papírny Brno představují  papír na malbu vodovkami. Nemusíte se bát použití tužky a následného gumování. Papír zůstane bez porušení. Nečekají vás žádná nepříjemná překvapení v podobě vydřeného papíru či skvrn.

 

Potřebujete si vyzkoušet barvy, tvary či motiv? Pak se vám k malování bude hodit skicák. Ten je určený pro suché i mokré techniky.

Skicák Shkolyaryk na mokré technikySkicák A3Skicák A4 pro tvoření ve škole

 

Máte-li ve svém okolí nějakého malíře, tak mu zaručeně uděláte radost sadou obsahující Skicář Moleskine velikosti L a akvarelové pastelky.

 Ukázka skicáře a akvarelových pastelek Moleskine

 

U značky Moleskine chvilku zůstaneme. Skicáky a náčrtníky této značky jsou nejen stylové, ale mají i speciálně vytvořený papír, u kterého máte  jistotu, že se při použití mokrých technik nepropije.

Akvarelový skicář je vhodný pro malby vodovými barvami. Má pevnou, ve hřbetu šitou vazbou v kartonových deskách, je obepnutý pružnou páskou proti samovolnému otevírání. Papír s gramáží 200 g/m² je z 25 % tvořen bavlněným vláknem, lisovaným za studena, identickým po obou stranách. Pojme velké množství vody.

Skicář A4 Moleskine v pevných deskách Ukázka otevřeného skicáře Moleskine se záložkou

Vedle akvarelového skicáře můžete použít i akvarelový blok. Blok je v kartonových deskách se zpevněnou zadní stranou. Papír s gramáží 300 g/m² je z 35 % tvořen bavlněným vláknem, lisovaným za studena, identickým po obou stranách. Papír zvládne i několik vrstev malby bez propíjení. Jednotlivé strany lze snadno vyjmout.

Skicář Moleskine na malování vodovými barvami Otevřený skicář Moleskine

Skicář, který je vhodný na kresby, skici i malby, má jednotlivé listy vyrobené z kvalitního papíru slonovinové barvy s gramáží 120 g/m², které se dají snadno vytrhnout. Má černou kartonovou vazbu s viditelným švem. Uvnitř je kapsa na vizitky a drobnosti a leták s historií Moleskine.

Skicář Moleskine se slonovinovou barvou stránek Otevřený skicář se slonovinovou barvou stránek

Nyní stačí zasednout a nakreslit nebo namalovat vše, co vám vaše múza napověděla.

Co to je, když se řekne Moleskine? – přečtěte si víc o oblíbené francouzské značce zápisníků a deníků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *