Skip to main content

Jak nakreslit manga postavy

Udělejte si radost kreslením postaviček manga. Představíme vám techniky, tipy a návody, jak je nakreslit. Pokud z počátku kreslení postaviček nepůjde podle plánu, tak to nevadí.

Následujte svůj styl a kreslete tak dlouho, dokud se na papíře před vámi neobjeví vaše vysněná postava manga.

 

O manga

Manga vznikly v Japonsku a jsou stále velmi populární. Termín „manga“ se skládá ze dvou slov – „man“ (vtipný) a „ga“ (kresby). Dá se tedy přeložit jako legrační kresby nebo obrázky.

Manga se obvykle kreslí černobíle. Dynamické a živé efekty podporují atmosféru a vyobrazené scény.

Mangaka je termín pro autory manga, kteří vypráví příběh. V tradiční manze je příběh vyprávěn zprava doleva a zezadu dopředu.

S čím se vám budou manga nejlépe kreslit? Německá značka Faber-Castell nabízí řadu uměleckých popisovačů Pitt Artist Pen Manga vyvinutých ve spolupráci s mangaka.

hrdina komiksu Manga

Jaké nástroje budete potřebovat?

Bezprašná guma Dust-Free
Gumu využijete k odstranění skic a vodicích linek, které jste nakreslili tužkou jako nákres před kreslením popisovači. Plastová guma Dust-Free vytváří nízké množství odpadu, kdy se žmolky hromadí na sebe, takže gumováním si neumažete papír.

Pravítko
K předdefinování mangy můžete použít pravítko. Předkreslíte si pozadí, jako jsou budovy nebo efektové linky.

Kružítko
Kružítko se hodí pro kreslení různých efektů a základních tvarů postav.

Figurína
Kloubová figurína je mimořádně užitečná. Pomocí pohyblivých kloubů, můžete figurku nastavit do jakékoli pózy, kterou chcete nakreslit. Použijete ji k měření tvarů a proporcí, simulaci pohybu, hodnocení různých perspektiv a pozorování světla a stínu.

 

potřeby na kreslení manga

Čím dělat nákresy manga

Mikrotužkou TK-Fine 0,5 mm udělejte hrubé náčrty a obrysy. Čáry pak vymažete gumou Dust-Free.čím udělat nákres manga

Grafitová tužka Goldfaber B je měkká tužka, která se dobře hodí na stínování. Při stínování vedete tužku naplocho přes papír. Zkuste použít menší nebo větší tlak a uvidíte, jaké efekty to vytvoří.


K vyplnění tmavých oblastí můžete použít techniku paralelního šrafování. Vytvořením spousty jemných linií, které jsou víceméně souběžné, je oblast jako celek vnímána jako tmavší, než jsou jednotlivé linie ve skutečnosti.

stínování manga

Fineliner Pitt Artist Pen Manga

Finelinery Pitt Artist Pens Manga jsou skvělým nástrojem pro skicování a ilustrování. Jistě oceníte jejich extrémní světlostálost, voděodolnost a hlavně to, že neprosakují skrz papír

XS (0,1 mm) použijte ke kreslení jemné hlavní linie.

S (0,3 mm) použijte ke zdůraznění hlavních linií.

F (0,5 mm) je ideální pro plnění menších oblastí.

M (0,7 mm) je na kreslení čáry rámečku a k vyplnění menších až středně velkých ploch.

finelinery na manga

Popisovače Pitt Artist Pen Brush

Kromě finelinerů jsou v řadě Pitt Artist Pens i popisovače Brush se štětečkovým hrotem. Jemný štětečkový hrot zaručuje maximální pružnost a spolehlivý průtok inkoustu. Lze je použít na kreslení silných i tenkých čar, vybarvování ploch i kreslení detailů.

Popisovač se štětečkem B je na vybarvení větších oblastí.

Se štětečkem SB vybarvíte středně velké až velké oblasti.

S hrotem šíře SC a dlátovitým tvarem hrotu se můžete pustit do široké škály linek a tvarů.

Šedé tóny štětečkových popisovačů vás podpoří v práci se stíny. Popisovače se štětečkovým hrotem jsou i v různých barvách.

 

štětečkové popisovače na mangga

Proporce lidského těla a vykreslení charakteru manga


Na začátku je nejlepší použít vzorec pro kreslení typické manga postavy. Výška hlavy funguje jako základ pro proporce těla. Pokud si označíte výšku hlavy šestkrát nad sebou, máte dobrý základ pro vytvoření vyvážené manga postavy.

Nakreslete své první pózy pomocí tužky a naučte se jednotlivé části těla spojit a pak i rozpohybovat. Postupně rozvíjejte i trojrozměrný rozměr obrázku. Nejprve nakreslete obrys postavy a pak zdůrazněte světlo a stín pomocí světlých a tmavých oblastí.

náčrt manga

proporce manga postav

Charakter


Co je dobré vědět
Některé manga postavy mají jedinečné vlastnosti, které se mají vyvíjet v čase.

V manze jsou definované archetypy se specifickými vlastnostmi, které jsou typické pro konkrétní manga postavu.

Hlavní typy

Shônen je jméno pro chlapce. Obličej má hranatý. Obočí a oči signalizují sílu a odhodlání. Vlasy jsou výrazné, mají dynamické prameny.

Shôjo je jméno pro dívku, která má extrémně velké oči, jejichž prostřednictvím se komunikují emoce této postavy.

Shônen představují mladé mužské postavy.

Tahy obličeje jsou hranaté, postavy mají výrazné oči. Shônen jsou bez vousů, což znamená, že výrazy obličeje těchto postav mohou mít lehce ženský vzhled. Výrazy ve tváři pomáhají čtenáři vyčíst emocionální stav, ve kterém se zrovna daný hrdina ocitá. Obličej by proto měl být nakreslen se spoustou detailů. Procvičit strukturu tvaru obličeje si můžete na šabloně níže.

mužská postava manga

Obličej


Šablona na pomoc se strukturou obličeje. Nakreslete:
1. oválný tvar s křížem uprostřed.

2. Obrysy spodní poloviny tváře – uši umístíte na vodorovnou čáru kříž.

3. Na vodorovnou čáru nakreslete i oči s obočím nahoře. Asi v polovině mezi očima a bradou nakreslete nos. Umístěte ústa do středu mezi nos
a bradu.

4. Nyní přidejte vlasy a nakreslete obrys účesu nad oválný tvar.

Úpravou tohoto postupu můžete vytvořit nekonečné množství různých znaků. Stačí přidat různé účesy a doplňky.

obličej manga

Shôjo jsou ženské postavy podobné dívkám. Typickým znakem jsou předimenzované oči. Díky nim postavička dosáhne vysoké míry projevených emocí.

Nejprve načrtněte tužkou celou postavu. Umístěte oči ve velké vzdálenosti od sebe, níž ke středové čáře hlavy. Poté obkreslete hlavní linie pomocí tenkého finelineru XS. Na hlavě nakreslete jemné linky k naznačení pramenů vlasů. Tento fineliner je ideální pro přidání detailů do očí. Kolem zornic nakreslete jemné čáry tak, aby oko získalo lesklý vzhled. Všimněte si, že odrazy světla v oku mají tvrdý okraj a zůstávají bílé.

 

 

dívčí obličej manga

Vlasy


Dokreslete obrys své postavy a rozhodněte, kterým směrem přichází světlo. Pomocí tužky nakreslete řezy ve vlasech, které mají obsahovat odlesky světla.

Začněte kreslit vlasy brushovými popisovači a to od temene hlavy. Předkreslete si prameny vlasů v různých délkách. Postupně vybarvujte jednotlivé prameny. Střídejte tlak na popisovač, abyste dosáhli různé šíře tahu a dodali tak vlasům přirozený vzhled.

Měkká špička ve tvaru štětce popisovače Pitt Artist Pen Brush SB nebo B jsou ideální pro kreslení odlesků světla ve vlasech.

stínování vlasů manga

Stínování


Jak přidat postavě objem a hloubku? Použijte Pitt Artist Pen Brush v šedých odstínech.

Vytvořte obrysovou kresbu pomocí finelineru Pitt Artist Pen XS nebo S a pečlivě vymažte předkreslenou kresbu tužkou.

Rozhodněte, na které straně obrázku bude světlo. V zobrazeném příkladu zdroj světla přichází zprava. Nyní přidejte tmavší šedé tóny pro hlubší stíny a to pomocí brushového popisovače.

Ruka


Nebojte se kreslit ruce! S trochou cviku získáte cit pro proporce a pohybové vzorce. Začněte kreslením rukou pomocí geometrických tvarů.

Obdélník lze použít pro dlaň nebo základnu ruky. Použijte oválné tvary pro prsty a palce. Další věc je jemně naznačit články prstů a kreslit záhyby v dlani. Nezapomeňte na klouby na zápěstí.

 

 

Návrh postav

Než nakreslíte svůj první manga storyboard, nejprve si nakreslete kartu s návrhem znaků jednotlivých postav. Při kreslení scénáře můžete tyto karty kdykoli použít ke kontrole, zda aktuální výkres odpovídá originální postavě.


Nakreslete svého manga hrdinu jako celou postavu. Vyberte pro něj typickou pózu. Přidejte podrobný nákres hlavy. Nakonec postavě přidejte detaily
popisovači Pitt Artist Pen.

Členění příběhu manga

Tradičně jsou příběhy manga kreslené do panelů, které jsou rozdělené svisle do 3 řádků a vodorovně do 1 až 3 oken. Nejprve načrtnete rámeček panelu tužkou a pak až budete spokojení s rozložením, tak obtáhnete popisovači Pitt Artist Pen M. Pak následuje postava, bubliny s textem a pozadí. Tradiční manga se čte zprava doleva a od shora dolů. Ale už se setkáte i s mangy ve standardním evropském směru čtení zleva doprava.

Co je dobré vědět
Vyberte si zajímavou sekci vašeho příběhu a část obličeje s určitou emocí udělejte ve větším detailu.

Vybarvování

 

Vpravo je příklad pro vybarvení kresby. Vytvořte výkres a přidejte hlavní obrysy s finelinerem XS. Přidejte barevné vrstvy na obličej, vlasy a oblečení. Na oči použijte základní barvu, a to nejprve přes celé oko, ponechte jen bílé části pro odraz světla. Dokud je základní barva ještě mokrá, rychle přidejte tmavší odstín pro zorničky a oční víčka. Překrýváním barev ještě za mokra vzniká měkký přechod.

V posledním kroku prohlubte oko překreslením tmavším odstínem barvy, která by měla být také aplikovaná na mokrou vrstvu světlejší barvy.

 

Co je dobré vědět
Barevně nakreslená manga jsou obvykle použitá na obálku.

Tobira

Mangy jsou rozděleny do kapitol. Každá kapitola začíná titulní stranou tak zvanou Tobira.

Tobira představuje obsah příslušné kapitoly a nese její název. Při navrhování Tobiry je důležité ponechat dostatek prostoru pro nadpis / titulek.

 

Co je dobré vědět
Tobira může být nakreslena černobíle nebo barevně

Máte raději klasické komiksy? Podívejte se na komiksovou rodinku Famazings.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.