Skip to main content

Jak kreslit uměleckými pastelkami

Přemýšlíte o uměleckých pastelkách? Umělecké pastelky mají několik předností. Popišme aspoň ty základní. Barvy uměleckých pastelek jsou syté s vysoce kvalitním pigmentem bez kyselin. Barvy na světle neblednou, díky čemuž si hotový obrázek zachová i po delší době původní sytost barev. A ani kapka vody je nerozmaže. Tuhy jsou extrémně odolné proti rozbití a ořezávání je snadné bez lámání špičky. U uměleckých pastelek máte široké spektrum barev. Jejich velkou výhodou je, že je můžete pořídit v sadě a pak už jen dokupovat oblíbené barvy.

Není toho málo, co takové pastelky musí umět. Za nás všechny body splňují umělecké pastelky Polychromos od německé značky Faber-Castell.

Termín Polychromos pochází z řeckého slova „poly“ (mnoho) a „chroma“ (barva). Pastelky si tento název zaslouží, a to díky 120 barvám, které lze dál míchat a získávat další barevné odstíny. Jen červených odstínů najdete v nabídce Polychromos na tři desítky. Pro lepší orientaci (hlavně pro muže) nejsou pastelky označené názvem barvy, ale číslem.

Tento systém číslování pastelek používá Faber-Castell pro všechny své produkty z řady Art & Graphic. Konkrétní barva pastelky Polychoromos lze tak snadno použít se stejnou barvou akvarelových pastelek Albrecht Dürer, uměleckých popisosvačů Pitt Artist Pen nebo pastelů Pitt Pastel.

 

Jestliže chcete, aby pastelky zanechaly na papíře kvalitní dojem, je dobré je správně používat.

Držení tužky

Stejně jako u rukopisu i u kreslení pastelkou záleží na držení pastelky. Jestliže tužku držíte blíž ke špičce, můžete kreslit přesněji a podrobněji. Nebo držte pastelku volněji a můžete dělat tahy podobné skicám.

Úhel sklonu

Úhel sklonu při kreslení určuje, zda bude linka úzká nebo široká. Plochým úhlem stínujete a pokreslíte tak větší plochu.

Měnící se tlak

Díky měnícímu tlaku vyvinutému na tužku mohou být čáry jemné, široké, světlé nebo tmavé. Jen jedna barevná pastelka může vytvořit různé linky různou intenzitou tlaku.

Pastelkami můžete jen tak kreslit nebo vybarvovat, ale lze je použít i na různé kreslicí techniky.
K tomu je dobré znát i práci s barvami.

Zesvětlení a ztmavení barev u uměleckých pastelek

Barvy lze zesvětlit bílou barvou nebo světlou barevnou tužku. Pokud potřebujete barvy ztmavit, docílíte toho nejen černou nebo šedou barvou, ale také příslušnou doplňkovou neboli komplementární barvou. Komplementární barvy jsou naproti sobě v kole barev. Jsou to červená a zelená, žlutá a fialová, oranžová a modrá. Když zkombinujeme komplementární barvy, dostaneme obzvlášť dynamický vzhled, který je velice příjemný na pohled. Světlé barvy jsou průhledné, tmavé barvy jsou neprůhledné

Překrýváním a zhušťováním barev můžete vytvořit různé barevné nuance. Zvyšuje se vrstvení světlých a tmavých barev, jas a sytost barev.

V závislosti na pořadí, ve kterém se barvy překrývají, lze barvy smíchat. Žlutá přes modrou vytvoří jiný barevný odstín než modrá přes žlutou. Barevné přechody lze vytvářet zvýšením tlaku při kreslení, bílou nebo světlou barevnou tužkou nebo zesvětlením oblasti gumovací tužkou.

Šrafování

Při pohledu z dálky se šrafování slévají vizuálně do barevných oblastí. Čím blíže čáry jsou, tak tím víc dosáhnete intenzivnějšího a tmavšího efektu.

Paralelní šrafování

Při paralelním šrafování probíhají tahy stejným směrem. Délka a vzdálenost tahu mění optický výsledek.

Křížová šrafování

Křížové šrafování je metoda kreslení, kdy se překrývají rovnoběžné čáry v různých úhlech. Vytvoříte tak texturovaný vzhled, který dodá obrázku realistickou podobu. Čím více vrstev přidáte, tím je povrch tmavší povrch, ale s bohatou strukturou.

šrafování uměleckými pastelkami

Formující šrafování

Formující šrafování vznikne použitím křížového šrafování, které se řídí obrysem šrafovaného obrysu.

Šrafování uměleckými pastelkami umožňuje různé efekty

šrafování postavy uměleckými pastelkami

Zarovnané šrafování s položenými dlouhými tahy přes objekt má za následek hladký vzhled bez hloubky.

Krátké tahy ve stejném směru vytvářejí světlé a tmavší/zastíněné oblasti, které se překrývají. Dodávají obrázku životnost a plastičnost.

Šrafování ve stejném směru a se silným překrýváním, umožňuje nakreslit ostré kontrasty. Detaily jsou v tomto případě méně přesné.

Textury a vzory

Frotáž

Při frotáži se textura podkladu protlačí do papíru. Podkladem může být například kůra od stromu, zrnité sklo, kovová deska, hrubý textil.

frotáž uměleckými pastelkami

Sgrafito

Technika sgrafito se může použít i při kreslení pastelkami. Nejprve pokreslíte papír silnou jednou vrstvou barvy a na to pak druhou vrstvou další barvy. Potom pomocí nožíku opatrně vyškrábete čáry a oblasti druhé horní vrstvy. Obrázek bude vypadat jako grafika.

sgrafito uměleckými pastelkami

Trendy v kreslení uměleckými pastelkami

Okraje papíru nebo šablony

Chcete kreslit uměleckými pastelkami strniště nebo trávu? Abstraktní texturu vytvoříte krátkými čárami procházejícími přes okraj papíru přiloženého na kresbu. Nechcete mít vše v rovině. Použijte šablonu v určitém tvaru, kterou můžete z papíru vystřihnout.

Reliéfní papír

Jedná se o velmi zábavnou techniku. Reliéfní papír si vytvoříte tak, že tupou jehlou či jiným ostrým nástrojem nakreslíte určité obrysy. Vnikne tak určitá textura. Potom vezmete pastelky a začnete uměleckými pastelkami kreslit. Tahy musí být jemné. Hlubší obrysy pak zůstanou nevybarvené. Opět vznikne obrázek působící jako grafika.

reliéfní papír uměleckými pastelkami

Barevný podklad

Vytvořte si papír s extravagantním pozadím. Můžete použít pastelky Polychromos a pomocí parafinového oleje (dětský olej) je rozmazat. Nechte zaschnout a můžete na to kreslit.

Užitečné nástroje pro kreslení pastelkami v kvalitě Faber-Castell

Ořezávátka s perfektním ostřením.

Gumy na čisté gumování.

Vyberte správný papír, i když kreslíte uměleckými pastelkami

Výběr papíru na kreslení závisí na záměrech umělce a stylu kresby. Vysoce kvalitní kreslicí papíry obvykle charakterizuje vyšší gramáž a prvotřídní složení papíru. Kvalitní papír je odolný proti stárnutí i rozmazání. Velmi hladké papíry, které jsou lisované za tepla, jsou vhodné pro přesné kresby. Papíry s jemným až hrubozrnným povrchem jsou lisované za studená a čáry na nich dělají plastický dojem.

Chcete vyzkoušet i akvarelové pastelky Albrecht Dürer? Přečtěte si, jak s akvarelovými pastelkami kreslit, aby se kresba proměnila v malbu.

Tip: Ještě se necítíte na profesionální řadu výtvarných potřeb? Řada Kreativní studio od Faber-Castell představuje sortiment pro kreativní amatérské umělce, kteří v rámci svých aktivit ve volném čase rádi používají vysoce kvalitní výrobky za přijatelnou cenu. Pastelky řady Goldfaber koupíte v sadách i po jednotlivých barvách. Oblíbené jsou odstíny červené.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *