Skip to main content
jak korálkovat

Jak začít s korálkováním?

Za chvíli se budou blížit Vánoce a spousta z nás už začíná přemýšlet a pořizovat vánoční dárky. Nevím, jak vy, ale já na dárcích miluji hlavně ten nápad. A když je dáreček navíc vlastnoručně vyrobený, o to víc zahřeje u srdíčka. Můžete třeba pomalovat porcelánový hrnek, vyzdobit polštářek, umotat panenku nebo něco ukorálkovat. A protože dobrých nápadů na vyrábění není nikdy dost a ještě máme slabost pro české rodinné firmy, tak vznikl tento článek s jednoduchým návodem.

Korálkováním je označována ruční výroba šperků a jiných ozdobných předmětů stará více než 5000 let. Z korálků se nevyrábí jen šperky, ale také kabelky, talismany či různé podložky. Uvažujete o tom, že začnete s korálkováním? Skvělá volba, poradíme vám, co je pro začátek důležité a jak si vyrobit nádherné výrobky, které jsou také vhodným dárkem třeba pro kamarádku nebo maminku.

jak korálkovat

Co budete potřebovat?

Existuje mnoho různých technik, jak můžete z korálků vyrobit šperk, a podle toho se také odvíjí to, co budete potřebovat. Jste úplný začátečník a vlastně nevíte, co je pro danou techniku potřeba? V tom případě pro vás budou nejlepší volbou sady na korálkování pro začátečníky, které obsahují korálky, navlékací materiál, ketlovací a štípací kleště, zapínání, jehlu na navlékání a další potřebné věci pro vaše vyrábění. Základem každého korálkování je především finální výrobek. Podle toho byste měli vybírat sadu i jednotlivé komponenty. Pokud váháte, tak můžete prozkoumat návody nebo shlédnout video tutoriály s podrobnými popisy každé techniky a podle toho se můžete řídit i při vašem nákupu.

jak korálkovat

Vyrobte si svůj první šperk!

Potřeby pro korálkování už máte doma a chystáte se začít vyrábět. Jenže jak začít? Co vlastně vyrobit jako první, aby to bylo jednoduché? Přinášíme vám návod na jednoduchý náramek, který zvládne každý začátečník.

Co budete pro výrobu náramku potřebovat?

Jak na to?

1. Navlékněte vybraný navlékací materiál na jehlu. Není to nutností, ale zjednoduší vám to práci.

2. Jednoduše navlékejte korálky dle vašeho vkusu.

3. Až bude mít náramek požadovanou délku, tak ho zakončete klasickým uzlem, který zpevněte vteřinovým lepidlem nebo tavnou pistolí. Aby se vám náramek nerozvázal, zavažte ho a zpevněte ho raději třikrát.

jak korálkovat

A na závěr soutěž

Chcete si vyzkoušet korálkování? Máme pro vás soutěž o kupon v hodnotě 400 Kč na nákup v e-shopu České-Korálky.cz. Jak otestovat své štěstí a bojovat o výhru? Stačí do komentářů odpovědět, co byste si z korálků vybrali a proč. Jednu z odpovědí vybere naše odborná „korálková“ porota. Soutěž byla ukončena 30.11.2017.


Článek vznikl ve spolupráci s e-shopem České-Korálky.cz, za kterým stojí rodinná firma z Jablonce. Ta začala s výrobou a prodejem tradiční bižuterie už v roce 1996. Po 10 letech založili svůj vlastní e-shop, následovalo zvětšování výrobních prostor, skladu a nakonec i otevření kamenné prodejny.  Nyní v jejich nabídce najdete přes 9000 položek.  

Komentářů: 33

 1. Vybrala bych foukané korálky pro sebe a pro dcerku, protože se nejlépe navlékají a tak by se nám nějaký krásný nárem na ruku určitě povedl. Nejsem moc zručná, takže tato varianta je přímo pro mě.

 2. Kdybych měla dát jedničku,tak foukaným korálkům. Ale v podstatě při troše kreativity se dají tvořit ze všech typů nádherné výrobky.

 3. Mě se moc líbí Korálkový barevný mix ČERVENÁ, červená barva je moje oblíbená, určitě bychom si doma něco pěkného vyrobily.

 4. Vybrala bych Šatonové korálky protože jsou nejzajímavější.Mám ráda když se šperk třpytí a takové přesně jsou.

 5. Tak já vám něco povím,myslela jsem si,že si snadno vyberu jaké korálky se mi líbí,ale pěkně jste mi zamotali hlavu. Čím víc rozklikávám,tak se mi líbí další a další. Vybrat jediný,to je pro mě neskutečný problém.Takový výběr. Vnučka by si určitě vybrala Korálek vinutý Žirafa,Tučňák,Beruška ,Tygr,Zajíc ,Ovečka, Panda….
  Já nevím …….Tak snad Korálek mačkaný KULIČKA 12mm Modrá Práskaná

 6. Já bych to chtěla zkusit má prababička se navlekanim korálků par let živila chtěla bych si udělat náramek z tech malinkatych korálků mela bych na ni hezkou památku.

 7. Po půl hodině na vaší stránce jsem si myslela že nic nenajdu protože tam bylo strašně moc korálků.A nejhorší je to že jsem moc malá na to abych uměla věci jako ostatní . Proto jsem si vybrala za korálky tyto: TOHO Round 11/0 Blue Lined Raspberry děkuji vám moc

 8. Po půl hodině na vaší stránce jsem si myslela že nic nenajdu protože tam bylo strašně moc korálků.A nejhorší je to že jsem moc malá na to abych uměla věci jako ostatní . Proto jsem si vybrala za korálky tyto: TOHO Round 11/0 Blue Lined Raspberry děkuji vám moc.

 9. Vybrala bych si skleněné korálky Rokajl, protože mají široké využití v mém tvoření a dá se z toho vytvořit spousta nádherných věciček. Ostatní korálky v nabídce se mi taky moc libí

 10. Neskutečná nádhera 😀 výběr je tak velký, že nad stránkami sedím dobrou půl hodinu. Jak si vybrat? Vzpomínky na své dětství. Pro svou dcerku bych si vybrala Korálkový barevný mix v její nejoblíbenější barvě ZELENÉ. Dodatečně přeji vše nej, spoustu úspěchů a šťastných zákaznic k 10sátému výročí 😀

 11. Určitě sadu pro začátečníky, a hned 2x 🙂 Mám totiž dvě vnučky a sama to neumím, takže bychom se učily všechny 3 🙂

 12. Dobrý večer, nikdy jsem s korálky nepracoval, ale nyní, co jsem v ID bych na to měl času dost. Něco málo bych z důchodu mohl ušertřit na nějakou vlastní tvorbu. Nebudu Vám psát jaký druh korálků, a že jich je a jsou moc krásný, ale líbilo by se mi třeba vytvořit jakýsi obraz na stěnu, něco jako já tam mám pověšený puzzle. A taky se mi líbil ten náhrdelník jakoby z bílých perel a srdíčkem a ten černý plesový náhrdelník . Pro ženu by to byl skvělý dárek. Myslím, že jste mě inspirovali k další činnosti v současném podzimu mého života. Děkuji
  Tuša Leoš

 13. Vyrobil bych si strom života z korálků, strom je krásný a svými větvemi spletitý zázrak Naší planety
  korálky a světlo v nich odrážené se na to úžasně hodí

 14. Já bych si nejdřív nastudovala teorii a proto bych si koupila knihu: Korálkování a sutaškování – výroba šitých šperků. Pak by teprve nastala praktická část mého korálkování.

 15. Dobrý den, mně by se líbil korálkový barevný mix Zelená. Protoze je zima a už bych potrebovala jaro a zelené korálky by mi to aspoň připomínaly.

 16. Nakombinovala bych si korálky Preciosa. Loni jsme s dcerkama na školních vánočních dílníčkách tvořily korálkové andílky, strašně se jim to líbilo, tak mám v plánu si to letos zopakovat s holkama doma, ať vyhraju nebo ne 🙂

 17. Já bych vybrala korálky s co největšími otvory pro dvouletou dceru. Ta totiž na špagátek navlíkne všechno, v čem najde otvor, tak aby už mi doma neprovlíkala struhadlo atp. 🙂

 18. Vybrala bych korálky od každých trochu. Vnučky by měly velikou radost. Určitě by z toho byly
  krásné náramky pro štěstí.

 19. Mě se moc líbí Korálkový barevný mix ČERVENÁ. Červenou barvu miluju a určitě bych si vyrobila nějaké pěkné šperčíky pro kamarádky do práce a také rodině.

 20. Dobrý den,
  vybrala bych si korálky z růženínu, protože náramek z něj utvořený přivolává do životů lásku, mír a dobrá přátelství. A to potřebuje každý z nás <3

 21. Hodně se mi líbí korálky preciosa rokajl, potom mačkané korálky, takže to bych si vybrala pro mamku, která z korálků vyrábí hvězdičky na stromeček.

 22. Těžko říct, snad sadu pro začátečníky nebo Korálkový barevný mix MODRÁ. Mám ráda všechny možné ruční práce a s korálkováním nemám skoro žádnou zkušenost.

 23. Jééé, vrátila jsem se s Vámi do dětských let, kdy ze mě mamča šílela, protože korálky byly všude :-)) Ale to ještě nebyl takový výběr. Když tak koukám na Vaše stránky, zalíbily se mi Rokajlové korálky – mám představu, že bych z nich udělala šňůrku k dudlíku pro prcka, který se mi v březnu narodí, co myslíte? 🙂

 24. Vybrala bych si jaspisy a vyrobila z nich náhrdelník pro maminku k narozeninám – krásně by jí ladil k očím 🙂

 25. Milí soutěžící, moc děkujeme za všechny vaše soutěžní příspěvky. Výherce však může být pouze jeden a náš korálkový los určil Blanku Böhmovou. Gratulujeme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *