Skip to main content
výtvarné potřeby na zdobení putovních kamínků

Putovní kamínky aneb Posílejte radost dál

 

Už se vám stalo, že jste byli na výletě v přírodě a objevili malovaný kamínek? Přemýšlíte, jak se tam objevil a proč?

Zdobení kamínků se stalo hitem letošního léta. Vznikla i velmi početná FB komunita Kamínky, kde si můžete prohlédnout kamínky, na které při troše štěstí můžete narazit v přírodě.   

Co potřebujete na malování na kamínky

Co je potřeba, aby vznikl takový kamínek? Technik je mnoho. My zde dáváme návod na kreslené a malované kamínky.

Základem je kamínek. Buď ho máte již doma nebo na vás čeká ten pravý v potoce, řece, na pískovišti nebo někde u cesty. Doporučujeme se soustředit na hladké kamínky a na začátek i světlé barvy.

Aby vám na kamínku držely barvy, musíte ho řádně umýt. Nejlépe jarovou nebo mýdlovou vodou. Usušíte.

Pak již záleží na vaší fantazii, jak pojmete výzdobu kamínku.

Malování na kamínky krok za krokem

Pro ty, co si nejsou ještě jisti svým budoucím dílem doporučujeme udělat si tužkou nebo tenkým popisovačem náčrt.

Kamínek s obrysem nakresleným černým popisovačem Edding 750 Oči a pusa na kamínku nakreslené popisovačem Edding

 

Jestliže chcete udělat barevný podklad, ideální jsou akrylové barvy. Ty nanesete ve dvou nebo třech vrstvách a necháte zaschnout. Malujete-li rovnou nějaký obrázek, stačí vrstva jedna. Barvy schnou rychle.

Akrylovými barvami namalujete vlastně všechno. Od jednoduchých květin, stromů přes pohádkové postavy až po obličeje herců….. Nebo se můžete nechat vést tvarem kamínku. Jejich výhodou je i přetíratelnost. Když se rozhodnete něco udělat jinak nebo opravit, tak to jednoduše přebarvíte.

Po dokončení malování se dílo zafixuje bezbarvým lakem, či glazurou. My jsme na akrylové a lakové barvy Edding vyzkoušeli glazuru Toy Color a funguje velmi dobře. Barvy se po aplikaci glazury nerozpíjí. Glazuru nebo dokončovací lak doporučujeme nejdřív vyzkoušet, protože některé laky  barvy i popisovače rozpouští.

Kamínek nabarvený akrylovými barvami Faber-Castell akrylové barvy Faber-Castell, popisovče Edding a kamínky

 

Jak nakreslit plastickou 3D mandalu? Vezmete špejli nebo druhý konec štětce, ponoříte do akrylové barvy a uděláte tečku nebo čáru. Nebo použijete kontury v praktické konturovací lahvičce. Umožní vám i něco napsat.

Kamínek ozdobený tekutými perlami Cadence Detail kamínku ozdobeného tekutými perlami Cadence

 

Podívejte se na kamínky 5letého Jirky a jeho maminky. Důležité je vzít do ruky něco jiného, nežli mobil : ).

Kamínky pomalované akrylovými barvami a pokreslené popisovači

 

Děkujeme za podklady Monice S., která kamínkování propadla.

HIT: Popisovače Decor pen od Centropenu jsou dalším adeptem na snadné kreslení na kamínky. Po 4 hodinách se barva stává odolnou vůči otěru a v případě porézního povrchu i vůči vodě.

Popisovač Centropen Decor Pen 2738Popisovač Centropen Decor Pen Metallic 2737

Nechte se inspirovat kamínky ze soutěže e-shopu Activáček na Facebooku.

Rádi věcem dáváte nový vzhled? Zkuste akrylové spreje od značky Edding.

 

19 thoughts to “Putovní kamínky aneb Posílejte radost dál”

 1. KAMÍNEK TRSALKA č.69662(Strážnice) nalezen 3.9.21 u hot.HASIŠTEJN KRUŠ.HORY.PUTOVAL 4.9.21 HRAD HAUENŠTEJN KRUŠ.HORY.

  1. Dobrý den.dnes jsem našla kamínek v Krnově na recepci..74713 pismenoE tam je.a datum 2.2022..

 2. KAMÍNEK kytka č.25206(Davle)nalezen13.7.21 OS.Proudy cesta na Mařenku. Putoval 3.9.21 HR.HASIŠTEJN.KRUŠ.HORY.

 3. Našla jsem kamínek v Jizerkach na lesní cestě u Bedrichova. Jsou na něm dva motýlky a 39401. Mám z něho radost a poputuje do Slaného. Pošlu ho dál. Maruska.

  1. Jirko kamínek vyfoťte, vložte fotky na stranku FB kamínky a do popisu napiště směrovací číslo z kamínku a kde jste ho našel. Tak ho autor dohledá a uvidí kam se jeho kamínek dostal. Můžete si jej ponechat pro radost nebo jej odnést jinam. nejlépe uložit na viditelné místo na hezkém místě nebo někde, kde je pohyb dětí(hřiště, vchod do MŠ). Nemáte-li účet na Facebooku, požádejte někoho, kdo vám s tím pomůže, nebo kamínek vloží za vás. Nemáte-li nikoho, kdo by vám pomohl jen kamínek uložte jinam aŤ dělá radost dál. Hezký den. Jindřiška

 4. Našla jsem kamínek v Dreyerově ulici, je na němbanakivaný strom a z druhé strany č. 2502. Potěším se s ním a půjde dál, do světa.

 5. Dneska jsen našel F kanínek v 16 00 hodin v Rozdrojovicích na zastávce autobusu Brána směrem na Kurim . Je na lavičce . Bude li tam do zítra , tak ho v 10 OO hodin odvezu do Kurima na lavičku u rybníka Srpek . S pozdravem Lovu zdar Děda ZR .

 6. Našla jsem kamínek č. 15800 s ptáčkem ( Centrální park Stodůlky ) , je velmi krásný a nechala jsem si ho pro štěstí, ale na oplátku musím také namalovat kamínek a někde ho položit, snad také udělám někomu radost .
  Děkuji Eva

 7. nasel jsem kaminek v neděli v Kurime na rybniku srpek na lavicce . dal jsem ho 13 . 7. v Rozdrojovicich na namesti do zahoni kvetin . cislo jsem si nenapsal .s pozdravem lovu zdar Deda ZR .

 8. Našel jsem kamínek f 29301 Nymburk – Labe u sportovní haly
  Děkuji

  Jindřich Janíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.