Skip to main content
fixativ

Fixativ – návod na použití

Určitě už se vám stalo, že jste měli krásný obrázek namalovaný křídou, uhlem nebo pastelem, který se po dotyku rozmazával a špinil vám ostatní obrázky. Co s takovým obrázkem dělat? Určitě ho nevyhazujte! Existuje totiž pomocník, který obrázek zafixuje.

Co je fixativ?

Fixativ je roztok (tekutý nebo spray), který zajistí, aby se pastely, křídy, uhel a podobné materiály nerozmazávaly. Nejen, že se po jeho aplikaci obrázek nebude rozmazávat, ale UV filtr, který fixativ obsahuje, zajišťuje světlostálost barev. To znamená, že vám obrázek časem nevybledne.

Fixativ - rozdíl

Na co se fixativ používá?

Fixativ se používá na všechny umělecké techniky, u kterých hrozí, že se kresby rozmažou – např. tužky, pastelky, pastely, křídy, uhel, tuhy. Pokud budete kresbu fixovat, nepoužívejte propisku, fixy nebo popisovače. A to ani na popis. Tyto psací potřeby se vám buď rozpijí, nebo změní barvu.

Použitý fixativpoužitý fixativ 2

Jak se fixativ používá?

Fixativ ve sprejiFixativ ve spreji nastříkáte na hotovou kresbu ze vzdálenosti cca 10 – 20 cm. Kresbu fixujte ve větrané místnosti a snažte se fixativ moc nevdechovat. Fixativ se propije, proto pod kresbu dejte jako podložku čistí papír nebo karton. Noviny by vám kresbu zničily. Je lepší kresbu zafixovat větší vrstvou – pokud se vám papír vrstvou fixativu rozmočí, nechte ho uschnout. Na výsledek by to nemělo mít vliv, ba naopak.

Fixovat můžete i po částech. Abyste si nerozmazali již hotovou část kresby, můžete ji zafixovat a pokračovat dál v tvorbě. Kreslit na zafixovanou část lze, ale musíte počítat s tím, že zafixovanou část už nebudete moci gumovat. Proto si raději zakryjte místo, které zafixované mít nechcete. Fixovat můžete i v několika vrstvách. V tomto případě platí: čím více, tím lépe.

 

Komentářů: 21

 1. Dobrý den,
  fixativ má zábranit rozmazávání a špinění, primárně určený na obrázky namalované uhlem, pastely nebo křídami. Lze použít i na tempery, bude mít stejnou funkci.

 2. Dobrý den,
  lze použít fixativ se stejným účinkem i na zeď? Obrázek bude na zdi namalovaný tužkou, uhlem. Na jakou plochu by mohlo cca vystačit 400 ml balení? Děkuji

 3. Dobrý den,
  fixativ je roztok na lihové bázi a je primárně určený pro fixaci kresby na papíru. Obávám se, že na zeď nebude fungovat stejným způsobem, na svislém částečně nepropustném povrchu se kresba poničí. Hezký den.

 4. Dobry den,
  chtela jsem se zeptat jak zabranit vyblednuti listu? Delam prirodni dekorace a rada bych aby si listy zachovaly svoji barvu. Je mozne take pouzit fixativ? Dekuji za odpoved :)

 5. Dobrý den,
  aby vám přírodniny déle vydržely a uchovaly si barvu doporučili bychom použít spíše bezbarvý lak ve spreji nebo popř. lak na vlasy. Fixativ je pro toto použití nevhodný. Hezký den a užijte si tvoření.

 6. Dobry den, ako by som dokazal predist vyblednutiu centrofixu na fotopapiery. Chcel som pouzit fixativ ale v clanku pisete ze to znehodnoti. Dakujem vopred.

 7. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je fixativ vhodný i na lepenkový podklad. Použila jsem ho na kresbu suchým pastelem, kde byly především světlé barvy, celá kresba se mi mírně smazala, světlé odstíny ztmavly a jemné stínování prakticky zmizelo. Pokud není fixativ ve spreji na tento povrch vhodný, můžete mi prosím poradit, jaký jiný druh fixativu by byl k zafixování vhodnější? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den Pavlo,
   vždy je dobré fixativ nejprve vyzkoušet na nějakém kousku, abyste přesně věděla, jak bude kresba na podkladu reagovat na fixativ i jeho použité množství. Předejdete tak nechtěnému zničení obrázku. Doporučila bych použít fixativ „pro umělce“, popř. z lahvičky a s fixírkou. Seženete je v úzce specializovaných potřebách pro výtvarníky a věřím, že vám tam poradí, který z jejich nabídky bude pro vaše tvoření nejvhodnější. Hezký den, Jana

 8. „Fixativ se propije, proto pod kresbu dejte jako podložku čistí papír nebo karton. “

  Čistý, tvrdé y.

  Děkuji <3

  1. Dobrý den Matěji,
   kvalitní fixativ má malbu ochránit před rozmazáním nebo setřením. Zatím jsem se nesetkala s tím, že by vrstva popraskala.
   Hezký den,
   Jana

 9. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud si nakreslím obrázek uhlem a posprejuji ho a následně po zaschnutí budu pokračovat v kreslení suchým pastelem… Budu moct kreslit na posprejovanou vrstvu? A popřípadě, mohla bych další vrstvu např. tužky (neposprejovanou) vygumovat?

  1. Dobrý den Terko,
   fixativ se používá až k zafixování finálního obrázku. Nepředpokládá se tedy, že by se na postříkanou vrstvu znovu kreslilo. K druhé části otázky – pokud budete kreslit další vrstvu tužkou, nebudete mít obrázek zafixovaný, pak postupujete standardně s gumou a dalšími technikami kreslení tak, jak jste zvyklá.

 10. Dobrý den, mám obraz od akad. malíře, ale zřejmě nebyl „zafixován“ a „práší“ se z něho barva. J možné použít fixativ ? Obraz je pravděpodobně akvarel.

  1. Dobrý den Květo,
   doporučuji raději pokud možno, tak konzultovat přímo s malířem. Věřím, že by vám poradil nejvhodnější metodu zafixování s ohledem na použitý druh barev a techniky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *