Skip to main content
pečetění

Pečetění – jak na to

 

V poslední době je velmi oblíbená technika scrapbooking, se kterou jsme vás již seznámili v článku Scrapbooking. Pomocí této techniky lze vyrábět krásná přáníčka, pozvánky, oznámení apod. Pokud již vytvoříte takové krásné originální přání a posíláte ho poštou, doplňte ho vlastní pečetí. Pečetění je jednoduchá technika, která dozdobí vaše výtvory a podtrhne jejich originalitu.

Co je k takovému pečetění potřeba?

Tavná pečetní pistole

Pistole na pečetění Tavná nízkoteplotní pistole na pečetění, která je určená pro použití s pružnými vosky.

1 zmáčknutí spouště  =  1 dávka – množství, které vystačí na jednu pečeť.

Pomocí jedné voskové tyčinky můžete vytvořit až 25 pečetí.

 

 

Vosky

Pečetní vosky

Pečetní vosky jsou pružné a během přepravy poštou se nerozlámou. Barvy vosků jsou stejně jasné jako jiné klasické vosky. K dostání jsou v balení po 4 kusech. Vosky jsou vhodné pro použití na pozvánky a oznámení.

 

 

 

 

 

Rukojeť k pečetění

Rukojeť k pečetěníRukojeť nabízí možnost vyměňování pečetidel s různými motivy. Jednotlivé motivy vyměníte jednoduše odšroubováním spodního kovového dílu (držáku pečetě), vložíte zvolené pečetidlo, zašroubujte a můžete pečetit.

 

 

 

 

 

Pečetidlo

PečetidloPečetidla jsou výměnná, takže vám stačí pouze jedna rukojeť, ve které jednoduše pečetidlo vyměníte. Pečetidla jsou navíc oboustranná – na jednom pečetidle jsou 2 motivy.

 

Použití pečetidla

Pomocí pistole na pečetění zhruba pod úhlem 45 stupňů nechte vosk nakapat (1 zmáčknutí spouště) na papír do prostoru cca 2,5 cm v průměru. Přitom rotujte tavnou pistolí tak, abyste docílili požadovaného kruhu. Nechte vosk mírně zaschnout a poté otiskněte pečetidlo do nakapaného vosku. Pečetidlo podržte ve vosku cca 3-5 sekund. Jemným pohybem uvolněte pečetidlo a nechte zcela ztvrdnout. Pokud budete chtít zvýraznit motiv – využijte barvící tyčinku. Pokud chcete získat „pozitiv“ motivu, naneste na pečeť barvu.

Postup při nanášení vosku a obtisk pečetidla

Další tipy na tvoření voskem

Voskem také můžete vyzkoušet kreslit. Na zvolenou předlohu přiložte pečicí papír, na který motiv voskem (pomocí pistole) obkreslete. Kreslit můžete i podle vlastní fantazie, ale důležité je, abyste kreslili na pečící papír, ze kterého lze hotový motiv snadno sejmout. Hotový motiv můžete využít dál na různé zdobení.

Pečetním voskem můžete také zdobit různé stuhy a papír, vkládat do nich korálky, kamínky nebo jen vmáčknout drobný motiv…

Zdobení do tvaru kytičky a vkládání kamínků do voskuPečetění obálky

 

Chcete si vyrobit třeba i vlastní obálku? Mám pro vás návod. A zpečetíte tak svou odlišnost. Nebo doporučujeme hotové obálky značky Clairefontaine.

 

One thought to “Pečetění – jak na to”

  1. Dobrý den. Vloni jsem na přáníčkách posílala pečetní razítko a všem přišlo nalámané na kousky. Co s tím…?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.