Skip to main content
haloween a dýně

Halloween + návod na lucernu

Poslední říjnový večer je obzvlášť v anglosaských zemích ve znamení  svátku Halloween. U nás tento svátek sice nemá takovou tradici a asi ani nečekáme, že děti začnou obcházet v maskách strašidel a duchů sousedy a dožadovat se sladkostí, ale proč si nezkrášlit okna hrůzostrašně vypadající svítící dýní?

Něco z historie svátku Halloween…

Jako ostatně spousty dnešních svátků má i svátek Halloween své kořeny v pohanském keltském svátku.   Oslavy Halloweenu pocházejí přibližně už z období 5. století, kdy jej slavili Keltové ve Skotsku a Irsku jako konec léta a příchod zimy.  Svátek se točil kolem duší zemřelých, kterým rozsvícené ohně svítili na cestu do světa.

V dobách rozmachu katolické církve byl svátek nahrazen novým křesťanským svátkem Všech svatých nebo blahoslavených. V polovině 19. století se pak svátek dostal díky přistěhovalcům ze Skotska a Irska do Ameriky, kde si ho oblíbily hlavně děti.

Symbolem svátku Halloween je vydlabaná dýně. Podle staré legendy žil Hrozný Jack, který se vyznačoval takovou krutostí a zlou povahou, že ho nechtěli vzít ani v pekle. Proto od těch dob musí mrtvý Hrozný Jack chodit s vydlabanou tykví a hledat společníka. Svítícím vydlabaným dýním se také říkalo Jackovy lucerny.

zdroj: www.velkaepocha.sk

Jackova lucernaNávod na výrobu Jackovy lucerny

Co budete potřebovat:

  • dýni (pokud jste nevypěstovali vlastní, tak seženete v zahradnictví)
  • nožík a lžíci pro vydlabání dýní
  • fixy
  • svíčku
  • tácek pro podložení vydlabané dýně

Postup:

  1. Z očištěné dýně odkrojte v celku dostatečně velkou vrchní část, aby bylo možné dýni vydlabat.
  2. Vnitřek vydlabejte nejlépe pomocí polévkové lžíce. Snažte se mít stěny dýně co nejtenčí, ale zároveň pevné, aby se dýně nerozpadla, ale svíčka prosvítila stěnu.
  3. Fixou namalujte na dýni obličej, který nožíkem opatrně vyřízněte. Snadněji vám půjdou vyřezat pravidelné tvary.
  4. Do vydlabané a vyřezané dýně dejte svíčku (pro větší bezpečnost ve skleničce od zavařeniny) a vrchní část dýně opět přiklopte.

Pro inspiraci vybrané fotky dýní od účastníků naší soutěže:

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Tip: Večerní halloweenskou procházku zpestří svítící náramky.

Původní verze článku: 5.10.2011

3 thoughts to “Halloween + návod na lucernu”

  1. Halloween sice neslavíme, ale vloni babička s dětmi jednu dýni vydlabala. Nechali jsme si ji jako podzimní dekoraci na zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *