Skip to main content
návod na slané těsto

Návod na výrobu, pečení a sušení slaného těsta

 

Slané těsto je skvělá modelovací hmota. Ze slaného těsta vykouzlíte dekorace na Velikonoce, Vánoce, jaro a nebo jen tak 😉 pro radost.

Výroba slaného těsta 

K výrobě slaného těsta budete potřebovat:

  • 2 sklenice hladké mouky
  • 3/4 sklenice studené vody
  • 1 sklenici soli

Sůl a mouku nasypte do mísy. Postupně přidávejte vodu a míchejte, dokud nezískáte pružné, ale pevné těsto. Jestliže se těsto drolí, dolijte trochu vody. Jestliže se těsto příliš lepí, přidejte trochu mouky. Těsto můžete i obarvit potravinářským barvivem. Pokud chcete výrobky ještě malovat nebo dáváte přednost přírodní nahnědlé barvě, pak barvivo nepoužívejte.

Důkladně propracované těsto zabalte do igelitového sáčku, aby neosychalo.

TIP: Na zpracování těsta můžete použít také kuchyňský robot.

Slané těsto
Zdroj: www.diynatural.com

Práce s těstem aneb modelovací hmota z moukySlané těsto - váleček

Pro další práci s hotovým těstem si připravte dřevěný vál nebo pečicí papír. Lepší je, když si pracovní plochu posypete slabě moukou, aby se těsto nelepilo k ploše. Těsto, se kterým nebudete pracovat, nechte vždy zabalené v igelitu. Zabráníte tak jeho osychání.

Jednotlivé části vytvarovaného těsta spojujte vodou. Trochu vody naneste štětcem nebo prstem na místa, která chcete spojit. Pokud byste jednotlivé části vodou „nepřilepili“, během schnutí by mohly odpadnout.

Sušení slaného těsta

Výrobky ze slaného těsta můžete sušit rychle (a nákladně) v troubě nebo dlouze (a zadarmo) na vzduchu. Záleží jen na vás a ostatních pomocnících, jak moc jsou nedočkaví pro další práci.

V troubě se doporučuje sušit hotové výrobky při 50 °C 5 i více hodin. Pokud si zvolíte sušení na vzduchu, vyberte nějaké teplé místo v místnosti v blízkosti radiátoru, nebo přímo na něm, kde můžete nechat výrobky vysychat několik dní.

Důkladně vysušené těsto poznáte podle toho, že je bílé z obou stran, snadno ho oddělíte od podložky, není syrové ze spodu a nelepí.

Pečení slaného těsta

Usušené těsto potřete před pečením žloutkem, který rozkvedláte s trochou mléka. Těsto pečte nejlépe v horkovzdušné troubě při 150 °C do zhnědnutí 15 – 20 minut. Pokud nechcete výrobky dále barvit a chcete dosáhnout tmavší hnědé barvy, teplotu před koncem pečení zvyšte.

Malování na těsto

Na upečené těsto malujte neředěnými vodou ředitelnými barvami. Než začnete malovat další barvou, nechte již namalované části zaschnout. Hotový výrobek můžete přelakovat, nejlépe ze všech stran. Zvýšíte tak životnost výrobku.

Nenalakované výrobky ve vlhkém prostředí nasáknou vlhkost a rozdrobí se.

Těsto můžete použít na výrobu vánočních ozdobiček >>

Čím ještě zabavit neposedné dětské ručičky? Dětská razítka pro děti od 18 měsíců jsou to pravé. Podívejte se >>, co všechno jde s nimi dělat.

 

29 thoughts to “Návod na výrobu, pečení a sušení slaného těsta”

  1. Dobrý den,
    prosím máte odzkoušený recept i na slané těsto v bezlepkové verzi? Dcera nemůže pracovat s lepkem a téma mají do výtvarky… Děkuji 🙂

  2. Dobry den,
    po ususeni na vzduchu se maji ozdoby jeste pect ja tech 150 stupnu nebo mohu zdobit i bez peceni? Dekuji

    1. Dobrý den Hanko,
      usušené těsto upečte a pak ozdobte. To je ten nejzaručenější postup k úspěchu 🙂

    1. Na jemné zafixování by asi stačil, ale raději bych zvolila nějaký „silnější“ z hobbymarketu.

  3. Dobry den. Zarazilo me v komentari,ze testo ma omezenou zivotnost. Jak je to mysleno? Rada bych z nej delala dekoraci na svatbu,ale mame ji az za rok…aby se mi to nerozpadlo,kdyz zacnu modelovat uz ted. Dekuji

    1. Dobrý den Lucko,
      omezená životnost byla myšlena ve vztahu s odlitkem nožičky miminka, který si chcete „schovat na celý život“. Těsto je pořád těsto a nelze počítat, že vám vydrží ve stejné kondici desítky let 🙂

  4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat , jestli mám těsto v igelitu , nechat odstát, protože u některých „receptů“ jsem četla, že se těsto má ještě nechat odstát, v tom igelitu. Prosím ó odpověď co nejdříve, předem děkuji. Nashledanou

    1. Dobrý den Anito, když necháte těsto chvilku odpočinout, než s ním začnete pracovat, je to lepší, ale ne nutné 🙂 Hezký den.

  5. Dobry den lze s tohoto testa udelat otisk detske nozicky???nemate nejaky typ jak na to aby to vypadalo jako sadrovy odlitek???

    1. Dobrý den, upřímně, takhle použít slané těsto nás nenapadlo a vzhledem k jeho omezené životnosti ho pro otisk na památku nedoporučujeme.

      1. Dobrý den,
        slané těsto má omezenou životnost? Děkuji za informaci, sádrový odlitek jsem vytvořila, tak doufám, že vydrží co nejdéle.

  6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jestli je tento způsob vhodný na výrobu roztahováku do uší, zda li je to hygienické atd..

    1. Katherine,
      nevím, co máte přesně na na mysli. Každopádně těsto je z „přírodních zdrojů“ – mouka, voda a sůl. Hezký den. Jana, Activáček.cz

        1. Dobrý den Samueli, je možné, že někteří pedagogové zařazují i tvoření z těsta do výuky výtvarky. Osobně jsem se s tím však nesetkala.

  7. dobrý den, někde jsem se dočetla, že pokud těsto lepí má se přidat sůl, tady čtu že připad mouku. Co je lepší? děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *