Skip to main content

Vybíráme dětské svačinové boxy

 

Jaké svačiny u vás probíhají? Dopolední svačina ve škole, odpolední občerstvení na kroužku či v družině, připravené dobroty doma v lednici, aby vaše odrostlejší ratolesti měly co zakousnout? To je spousta příležitostí, kdy potřebujeme dětem jídlo zabalit tak, aby vydrželo v dobrém stavu až do konzumace. Už víme, že jednorázové plastové sáčky nadělají více škody než užitku, je proto na čase spolehnout se na dětské svačinové boxy. A výběr rozhodně není malý!

Pro inspiraci na článek jsme se zašli podívat na boxy na svačinu na Econea.cz.

 

Silikonové boxy pro všechny typy dětských svačin

Asi nejoblíbenějšími jsou mezi rodiči svačinové boxy vyrobené ze silikonu. Ten je prostý všech plastových nečistot a nežádoucí chemie (BPA, ftaláty apod.). Navíc je ohebný, snadno se boxy ze silikonu otevírají a zavírají, dají se vyrobit i ve skládací verzi, takže prázdný box prostě jen stlačíte do placičky (jako harmoniku).

Vydrží velký rozsah teplot, a dokonce v něm můžete jídlo i zamrazit, aniž by se pak box poničil otevíráním v ještě zmrzlém stavu. Silikon totiž pruží, i když je zmrzlý. U běžných svačin oceníte, že silikon na sebe nenabírá pachy zabaleného jídla. Můžete ho mýt v myčce, použít v mikrovlnné troubě, snadno se udržuje v dobrém stavu a dobře se s ním manipuluje.

Počet opakovaných použití je velmi vysoký. Mnoho výrobců umí boxy a misky ze silikonu vyrobit tak, aby byly 100% těsnící, takže do nich dětem můžete dát i ochucené tvarohové směsi, studenou polévku, jogurt s ovocem, zkrátka cokoliv tekutého.

 

Dětské svačinové boxy ze 100% recyklovaného plastu

Svačinový box z recyklovaného plastu

Podobné vlastnosti nabídnou i boxy z recyklovaného plastu, kde výrobci dbají na to, aby plast k recyklování byl i předtím určen pro potraviny. Nejčastěji se využívá polypropylen (PP #5), ten znáte například z kelímků od jogurtů. Na výrobci záleží, zda bude miska těsnící i pro tekutý obsah, či nikoliv.

Samotná nádobka není tolik pružná jako ta ze silikonu, což se může hodit v mnoha situacích. Třeba do dětské aktovky je jistě bezpečnější využívat co nejpevnější dětské svačinové boxy. Ty zajistí, že se opravdu nic uvnitř nezničí a nepomačká. Jíst pomačkanou svačinu totiž nikdo moc nechce…

Recyklovaný polypropylen je vhodný jak do myčky pro snadnou údržbu, tak do mikrovlnky. Pokud si v něm vezmete oběd do práce, přímo v něm si jej můžete i ohřát. I tento recyklovaný plast je nadále recyklovatelným, počet použití jednoho boxu je též velmi vysoký.

 

Látkové ubrousky a sáčky s voskovým zátěrem i bez něj

Všude tam, kde dětské svačině nehrozí pomačkání, případně pro zabalení pečiva v samotném svačinovém boxu se skvěle hodí látkové ubrousky s voskovým zátěrem, ale i bez něj. Jsou lehké, měkké a udrží jak pečivo, tak třeba i zeleninu nebo ovoce neokoralé. Pro zabalení zeleniny a ovoce se bez voskového zátěru neobejdete.

Snadno je pak očistíte (stačí jen otřít povrch mokrým hadříkem, případně opláchnout pod teplou vodou, ubrousky bez zátěru mohou i do pračky) a samozřejmě znovu použijete. Větším dětem můžete dát třeba svačinu na piknik i do látkové svačinové tašky, ta na první pohled vypadají jako příruční taška.

 

Bambusové boxy pro větší děti, které si potrpí na design

Svačinový box z recyklovaného bambusu

Bambusové boxy, to už je spíše „vyšší dívčí“. Mají zajímavý design, ale bývají mohutnější, malýma ručkama je složitější s nimi manipulovat. I tyto boxy jsou opakovatelně použitelné, a dokonce i ony se mohou dělat z recyklátu – z recyklovaného bambusu. Jde o jeden z nejsnadněji obnovitelných zdrojů, proto patří k materiálům s udržitelným využitím.

Navíc je přírodní, tak se jeho využití v souvislosti s potravinami přímo nabízí. Dokáže vevnitř vytvořit příznivější mikroklima pro skladované potraviny, což ostatně platí i pro dřevěné dětské svačinové boxy, ale ty se o něco hůře udržují v čistotě.

Některé bambusové boxy je dokonce možné mýt v myčce, snesou různě vysoké teploty. Jen s vodotěsností to většinou bývá horší – i když v kombinaci se silikonem dokáží výrobci dodat na trh i boxy s touto vlastností. Bambus se často používá ještě v kombinaci se sklem nebo nerezem, kdy je bambus použit jen na víko.

 

Skleněné boxy v kombinaci se silikonem, dřevem nebo bambusem

Pro uchovávání jídla doma v lednici, případně pro převoz svačiny do práce, pokud ji nemusíte „táhnout“ na dlouhou vzdálenost, se dobře hodí boxy skleněné. Jsou z tvrzeného skla, které má vyšší odolnost, nicméně jsou nejtěžší ze všech typů svačinových boxů.

Směle s nimi ale můžete do myčky (pozor na materiál víka), do mikrovlnky i do mrazáku, pokud je to nutné. Speciálně upravené skleněné boxy dokonce snesou bod varu, takže si do nich můžete zavařit teplá jídla třeba na několik dnů dopředu a postupně si je nosit do práce. Stačí do nich uvařené pokrmy přesunout ještě horké, zavřít a nechat vychladnout. Podtlak pomůže udržet pokrm déle čerstvý, takže jej nemusíte mrazit.

 

Nerezové svačinové boxy vhodné i pro obědy

Svačinový box z nerezu

Kdo nepotřebuje ohřívat jídlo s sebou v mikrovlnné troubě a komu se nerez „neprotiví“, může velmi dobře využít svačinových boxů z tohoto materiálu. Je velmi pevný, odolný, vydrží všechny teploty, a hlavně je lehčí než sklo. Mýt se dá v myčce nádobí.

Kde je nerezový box vyroben v kombinaci se silikonem použitým na víko, může výrobce dokonce slíbit 100% vodotěsnost, protože jak kov, tak silikon lze zpracovat s vysokou přesností, a tak neproteče ani kapka. Nerezové boxy vydrží nesrovnatelně déle než všechny výše zmíněné materiály, ani s nimi nemusíte zacházet v rukavičkách. S nadsázkou se dá říct, že jednomu člověku stačí jeden nerezový svačinový box na celý život, což extrémně eliminuje jakýkoliv další odpad.

Tip: Na pití pořiďte dětem praktickou a hlavně nezávadnou Zdravou lahev.

 

Jak vybrat dětský svačinový box

Na co se zaměřit při výběru dětského svačinového boxu? Vybírejte podle věku svého dítěte, podle toho, co budete do boxu převážně balit, dle velikosti a tvaru boxu a také v jakých podmínkách bude dítě (nebo vy) box používat a v jaké tašce do školy bude svačinu přenášet. Dětem bude i víc chutnat, když svačina nebo oběd budou čerstvé. K tomu dopomůže obědová taška s vnitřní termoizolační výztuhou.

Předem si rozmyslete, zda oceníte přepážku, která oddělí pečivo od zeleniny, ovoce od kelímku s jogurtem. Jestli potřebujete mít box vhodný i do mikrovlnky, mrazáku nebo do myčky, zda má být vodotěsný nebo nemusí.

A rozhodně nezapomeňte na látkové ubrousky. Těmi ekologicky udržitelné balení svačiny do znovupoužitelných obalů povýšíte na ještě vyšší úroveň.  Začít produkovat méně odpadu je snadné!

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *