Skip to main content
tulipán složený z papíru

Tulipán z papíru – DIY

Co neodmyslitelně patří k jaru? Přece tulipán! Poskládejte si s námi jeden nebo rovnou celou kytici.

Co budeme potřebovat na tulipán:

Jak na tulipán

Oba barevné papíry zmenšíme na čtverec o velikosti 21 x 21 cm.

Květ

Čtverec přehneme na polovinu a uděláme z něj obdélník. Pravítkem uhladíme strany, aby měl ostré hrany. Obdélník rozložíme zpět na čtverec a uděláme z něj trojúhelník. Pak ho opět otevřeme a udělám trojúhelník i na druhou stranu. Potřebujeme, aby na čtverci vznikly připravené ohyby, jako černé čáry na obrázku.

Čtverec rozložíme a protlačíme k sobě dvě protilehlé strany uprostřed. Výsledkem je, že nám vznikne trojúhelník, který na desce stolu uhladíme.Skládání papíru na základ tulipánu

Jednu část pravé strany ohneme doprostřed, pak ohneme jednu část levé strany a postup opakujeme i na druhé straně po otočení papíru. Vznikne čtverec s mezerou uprostřed.

Čtverec si položíme tak, aby vršek, který se dá odchlípnout, zůstal nahoře. Tuto polohu neměníme, ani když ho pak otáčíme o 180 stupňů. Vezmeme jednu pravou část a ohneme ji doleva. Pak čtverec otočíme a uděláme to i s pravou stranou na druhé straně. Vznikne nám čtverec bez mezery uprostřed.

Ukázka přehybů papíru na vytvořen tulipánu

Vezmeme pravou stranu a přehneme ji lehce přes půlku. Pak vezmeme levou stranu a ohneme ji stejně přes ohnutou pravou stranu. Čtverec otočíme a uděláme to samé i na druhé straně.

Spodní část složeného prostředku lehce pootevřeme a vsuneme do ní vrchní část. Postup opakujeme i na druhé straně.

Vznikne nám tvar, který má na spodní straně malý otvor. Ten si zvětšíme hrotem tužky a  foukneme do něho tak, aby se květ naplnil vzduchem. Krajní špičky ohneme ven, aby byla iluze květu tulipánu dokonalá.

Závěrečná fáze práce s papírem u květu tulipánu

Stonek

Čtverec přehneme a vytvoříme pravoúhlý trojúhelník. Pak ho rozevřeme a rohy číslo 2 a 4 ohneme na střed. Pak ohneme vzniklé rohy 5 a 6. Tvoření lístku z papíru k tulipánu

Poté přehneme rohy 1 a 2 a pak přeložíme v polovině. Rozevřeme a vznikne nám tvar stonku.

Závěrečné skládání lístku k tulipánu

Nyní už stačí jen oboustrannou páskou přilepit květ ke stonku a tulipán je hotový.

Detail složeného tulipánu s lístkem

Tip: Podívejte na další náměty na vyrábění jarní nebo velikonoční.

 

One thought to “Tulipán z papíru – DIY”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.