Skip to main content

Tipy na uklizený pokoj školáka

Jak jde školní rok, tak přibývá sešitů, výkresů, dokumentů. Na nový rok je ten správný čas udělat ve školních věcech pořádek. Mít uklizený pokoj se vyplatí nejenom kvůli tomu, aby se věci snadno našly, ale uklizený prostor zbavuje úzkosti a napomáhá ke zlepšení koncentrace. Mnohé děti právě s tímto zápasí. Jak jim pomoct k soustředění a klidu, když zrovna úklid není jejich oblíbená činnosti?

Nabídněte dětem pomoc a zkuste společně najít ta správná místa na uložení věcí. Protože, kam byste něco uložili vy, by třeba děti daly jinam a naopak. A protože to je prostor dětí, měly by si samy určit, kde co bude uložené.

Určitě pomůže i zredukování množství věcí. Asi nejjednodušší je dát věci, které denně nepotřebují, do beden nebo do poliček. Určitě něco najde místo i v tříděném odpadu. Knížky srovnat do knihovničky a oblečení dát do skříně.

Tip: Na internetu je hromada videí, která učí děti zábavnou formou skládat oblečení. Třeba se naučíte nějaký ten trik i vy.

Co s věcmi na stole nebo v pojízdných kontejnerech? Tam už to chce vzít si nějaké pomocníky.

Co na stůl

Na stole by měly být psací a další potřeby, které školák potřebuje při dělání domácích úkolů nebo svých koníčků. Do stolního organizéru dáte tužky, propisky, fixy, nůžky, gumy, sponky, lepítka, bločky na poznámky. Vše, co vaše dítko potřebuje mít při ruce.

 

uklizený stůl a odkladač

Kancelářské odkladače se hodí na odložení sešitů, výkresů, rozpracovaných úkolů. Všeho, co není radno zašoupnout někam do šuplíku, kde se na to snadno zapomene.

Co do poličky nebo šuplíku

 

uklizený šanon

 

Kam s těmi všemi úlohami, úkoly nebo písemkami, které chceme mít uchované? Na to jsou ideální šanony s euro deskami. Ten, kdo nemá tolik prostoru, může pořídit katalogové knihy a spisové desky s drukem.

 

Jak v tom všem neztratit přehled?

 

 

Doporučujeme si šanony i stolní organizéry popsat. Ideální jsou na to štítkovače, které využijete i jinde v domácnosti. Věřte, že tato část děti bavit bude. Na prvním stupni vám stačí jeden šanon. Pomocí rozlišovačů oddělíte jednotlivé předměty, měsíce nebo ročníky.

 

 

 

Plánování a poznámky

Naučte děti plánovat. Ze začátku je nejlépe zapisovat do papírových diářů nebo kalendářů. Aktuální úkoly či plány můžou zapisovat na tabuli. Na střední škole už převažuje online kalendář.

 

Diář a kalendář

 

Zapisováním věcí do diáře nebo kalendáře se děti naučí efektivně si rozvrhnout čas na školu, koníčky a volno. Zpětně si vyhodnotí, jak dalece jsou vytížené.

 

 

Tabule nebo flipchart

 

 

Psaní na tabuli děti baví. Můžou se tam kreativně vyřádit, používat magnety nebo lepicí bločky . Tabule slouží na krátkodobé plány, které se přepíší, přemalují nebo se tabule použije jako hra na školu. Nemáte prostor na zdi? Tak to se hodí stolní flipchart.

 

 

Kam s obrázky?

Děti potěší, když jejich výtvory budou doma vystavené. Povzbudíte je v jejich další kreativitě. Obrázky nebo diplomy můžete dát do rámečku nebo zalaminovat.

 

 

Jak řešíte doma úklid dětského pokoje? Máte nějaké vychytávky na uklizený pokoj? Napište nám své zkušenosti do komentáře a inspirujte ostatní rodiče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *