Skip to main content
test modelína

Test školních a dětských modelín

V současné době je na trhu velký výběr modelín pro děti. Kromě klasické školní modelíny (plastelíny), kterou určitě všichni pamatujeme, si můžete vybrat různé speciální hmoty. Vyrábí se modelíny, které vyschnou na vzduchu, plavou na vodě nebo se zapékají v troubě.

Co chtít od dobré modelíny? S modelínou by se mělo hlavně dobře pracovat dětem, tzn. měla by být dostatečně měkká, ale zároveň ne příliš, aby se z ní dobře tvarovalo. Neměla by mít nepříjemný pach a měla by co nejméně barvit a mastit.

Test modelín

Vyzkoušeli jsme celkem 5 různých značek modelovacích hmot – 3 klasické modelíny a 2 speciální novinky (Pluffy a Pataminos). Vyplatí se zkoušet nové věci nebo stačí klasická levná plastelína? Níže máte kompletní výsledky a videa z našeho testování.

Kompletní výsledky

 Modelína Eberhard Faber PluffyModelovací hmota Faber-CastellModelína PataminosModelína Koh-i-noorModelína Patio
obrázekModelína pluffyModelína faber-castellModelína pataminosModelína kohinoorModelína patio
celkové hodnoceníNáš Tip! Velmi příjemná lehká modelína, která není téměř mastná a příjemně voní. Nevysychá, plave na vodě a lze i vytvrdit v troubě.Náš Tip! Pokud chcete klasickou školní modelínu, je toto opravdu dobrá volba. Velmi málo mastí a pěkně se s ní pracuje. Skvělá kvalita za rozumnou cenu.Zajímavá modelovací hmota vhodná na modelování figurek, které pak můžete vystavit. Barvy se dají skvěle míchat a nevzniká klasická duhovka. Jako jediná není mastná a nebarví.Dobrá modelína, která je ale mastnější a maličko hůře se s ní pracuje (je tužší). Pokud máte ale velkou spotřebu, můžeme doporučit kvůli velmi výhodné ceně.Tato modelína je velmi mastná a hodně měkká, takže se s ní hůře pracuje. Navíc po několika týdnech ztvrdla tak, že už se nedala používat.
cena16 Kč/10 g7,93 Kč/ 10 g20 Kč/10 g1,35 Kč/ 10g1,60 Kč /10 g
vysychání na vzduchuneneanonene
zapéká se v trouběano (není nutné)nenenene
práce s modelínoustars_10stars_10stars_08stars_06stars_04
plave na voděanonenenene
mastnotaano (velmi málo)ano (málo)neanoano (velmi mastná)
zápachpříjemně vonípříjemná slabá vůněvelmi nepříjemný zápachslabý gumový zápachminimální zápach
barvíano (málo)anoneanoano

Mastnota jednotlivých modelín

Kuličku modelovací hmoty jsme nechali přes hodinu na bílém papíru. Výsledek vidíte na fotce. Kromě modelovací hmoty Pataminos, všechny zanechaly mastnou stopu. Nicméně rozdíl mezi ostatními je velký.

Mastnota modelín - ukázka testovaných vzorků

Jak se s modelínami pracuje?

Chcete další podrobnosti? Podívejte se na videa. Vždy jsme se snažili ukázat, jak lehko/těžko se modelína zpracovává a udělali z ní jednoduchého šneka 🙂

 

 

Závěrečné hodnocení

Mezi klasickými školními modelínami není velký cenový rozdíl, ale vlastnosti se můžou velmi lišit.modelína Koh-i-noor

Nejlepší plastelína Faber-Castell není příliš mastná, slabě voní a krásně se s ní pracuje.

Pokud už vás nebaví škrábat modelínu z koberce, můžeme doporučit modelovací hmotu Pataminos, která schne na vzduchu a nenechává mastné fleky – dětské výrobky pak můžete vystavit bez obav doma na poličku.

Výborná je modelovací hmota Pluffy, která nevysychá a můžete ji použít pro výrobu hraček do vody. Dětem se s ní také velmi dobře pracuje, protože je lehká a měkká, navíc je jen nepatrně mastná.

Prohlédněte si výtvory děti.

Jakou máte s modelínami zkušenost vy? Podělte se v komentářích.

Tip: Nechce se vám kupovat modelína? Zkuste s dětmi udělat slané těsto >>

 

10 thoughts to “Test školních a dětských modelín”

 1. ja teda nemam s modelinama vubec dobrou zkusenost, po par dnech se vsechny barvy smichaji a je to na vyhozeni, dite si s tim stejne nechce moc hrat

  1. Dobrý den, Natalie,
   děkujeme za dotaz. Modelína není toxická, ale určitě je určená pouze do dětských ručiček : ) a na modelovací plochu. Ne jinam : ).
   Romana, Školní svět

 2. V recenzi schazi jedna pomerne dulezita vec a to jak se modelina spojuje u te Koh i noorky to neni zrovna slavne, vytvorit z ni konzistentni hmotu neni zrovna snadne

 3. Dobrý den,

  děkuji Vám za hezký článek. Osobně mám nejlepší zkušenosti s domácí modelínou – paní Brýdová má moc pěkný článek, jak ji doma bez problému vytvořit:
  https://www.brydova.cz/2009/04/20/domaci-modelina-pro-deti/
  Nadále se nám také osvědčila certifikovaná „inteligentní plastelína, která má certifikát Bureau Veritas Consumer Products Services UK což by měla být minimální garantovaná škodlivost pro člověka.

  O ostatních si upřímně nejsem jistá, jestli jsou nebo nejsou vhodné pro děti, a jsem v dnešní době velice skeptická.
  To, že je to levné, a že se z toho dobře modeluje, jde pro mě naprosto stranou. Když vidím, co všechno s tím děti provádějí, a kam si to paplatí, jsem upřímně ráda, že mám k dispozici něco, o čem je prokázáno, že to neškodí zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.