Skip to main content
scoubidou bužírky

Scoubidou – bužírky

Název Soubidou zní krkolomně, ale jedná se o výrobky z bužírek (scoubi). Tyto bužírky se různě splétají. Při pletení můžete využívat také korálky a bižuterní komponenty. Bužírky jsou v různých délkách, barvách a provedeních (jednobarevné, třpytkové, průsvitné, pastelové).

Co vše lze z bužírek vyrobit?

Pomocí různého zaplétání z bužírek vyrobíte náramky, řetízky, náušnice, přívěsky na klíče, ozdoby, ale také postavičky a zvířátka.

Co budete potřebovat?

 • scoubidou – prodává se v různých sadách, některé obsahují i korálkybuzirky1
 • nůžky
 • pro zdobení a k výrobě postaviček: korálky, oči s pohyblivou panenkou
 • k výrobě náramků a náušnic: bižuterní komponenty

Postup:

Postup pletení bužírek závisí na zvoleném výrobku, ale začátek je pro všechny stejný. Zvolený počet bužírek svažte obyčejným uzlem, který později zase rozvážete.

Základním a nejjednodušším tvarem pletení je čtvercové scoubidou, které vychází ze 4 bužírek o 2 barvách (můžete použít 2 delší bužírky, každou jinak barevnou).

Postupujte podle obrázku – červená a zelená bužírka – čtyři konce.

1. První konec zelené bužírky (1) položte vpravo přes třetí konec (3) a druhý konec (2) přes čtvrtý konec (4). Překřížení podržte pevně.

buzirky2

 

2. Čtvrtý konec (4) protáhněte vzniklým očkem první bužírky (1) a třetí konec (3) protáhněte vzniklým očkem druhé bužírky (2).

buzirky3

 

3. Všechny konce pořádně utáhněte a máte čtvercový uzel.

buzirky4

 

4. Pokračujte stejně do požadované délky výsledného výrobku.

 

Ukázky výrobků z bužírek:

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Děti se rády zabaví třeba i výrobou slizu. Přečtěte si, jak vyrobit sliz >>

16 thoughts to “Scoubidou – bužírky”

 1. Dobrý den jsme spolek Mlýnice slabce a pořádáme worschopy ručních prací, Mletí ručních prací a scháníme nové věci pro inspiraci pro děti, vím že se to dělá dlouho ale není na škodu si to jednou za čas připomenout. Nenašel/a se někdo kdo by nám to ukázal jak na to a ještě něco navíc Uhrová 777137532

  1. Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Tyto kreativní návody vytváří kolegyně, která je momentálně na mateřské dovolené. Vzhledem k věku jejích dětí, není v tuto chvíli možné workshopu se zúčastnit. Hezký den.

 2. Ja mymu brachovi rikam ze na to nema nervy a on ze ne. tak jsme tohle zkusili a on pak tu buzirku rozstrihal protoze mu to neslo. 😀

 3. Ty j na základce tak 6.-7. třída jsme na tomhle hrozně ujížděli a on základky jsem to nemněl v ruce ani neviděl nic. tedka za mnou přišla moje 5. sestra jestli to neumím tu uzle z toho že to viděla v televizi. 2 minuty přemejšlení pak jsem kouknul radši na ten základní postup a hned jsem si vzpomněl. Jsem rád že tahle „uchylka“ nevymřela 😉

 4. Uzel na začátku je úplně obyčejný uzel – můžete udělat jakýkoliv, protože ho potom rozvážete. Pokud nechcete dělat na začátku uzel, můžete si vzít 2 delší bužírky – každou jinou barvu, položit je přes sebe v polovině začít pletení od 1. kroku (obrázku) našeho návodu.

 5. pletu už 9 let a tak se mi toho už nahromadilo strašne moc, tak take si vymyšlím nové způsoby,jsou pro mě jako mala droga, pletu pořát:)

  1. pletu 6 let a hrozně sa mi to líbý ale problém je že to chtějí všichni naučit tak takhle jsem dopadla.

 6. Výborná věc, jak jsem se naučila plést až ze 16-ti pramenů, přišla jsem na spoustu zábavných i užitečných nápadů. Všem doporučuji – výborné na odreagování, zabavení dlouhé chvíle a výsledek vás potěší 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *