Skip to main content

Prstové barvy – skvělá zábava i pro batolata

 

Je mnoho důvodů, proč dětem pořídit prstové barvy. Malování prstovými barvami je pro děti velká zábava a zážitek. Rozpohybují si prstíky a ručičky. Je to skvělý začátek na rozpoznávání barev. Můžou barvy míchat, a tak si vyzkoušet kouzlo vzniku dalších barev.

Ano, není to zrovna nejčistší aktivita. Nicméně tato hra „patlá to“ patří mezi základní stavební kameny podporující smyslové zážitky a rozvoj dětských svalů.

Prstové barvy

Jakákoli barva na prsty, kterou používáte pro malé děti, musí být netoxická a nesmí dráždit pokožku. Prohlédněte si naše tipy, které toto všechno splňují. Konzistence barev by měla být jako pudink 😊.

Sada MAPED Creativ Early Age Prstové barvySada MAPED Creativ Early Age Prstové barvy modráSada MAPED Creativ Early Age Prstové barvy žlutáSada MAPED Creativ Early Age Prstové barvy červená

 

Prstové barvy Maped Color'Peps  

Z barev doporučujeme používat pouze červenou, modrou a žlutou barvu. Smícháním těchto základních barev vytvoří vaší dítě jako kouzlem další barvy. 

Příprava na práci s prstovými barvami

Před začátkem práce s barvami si připravte kbelík čisté vody, do kterého si váš malý umělec ponoří ručičky. Když se nejprve namočí ruce, barva se roztírat ještě lépe. Na očištění si připravte houbičku, ručník nebo kapesníčky.

Jak se na to obléknout

Čím méně oblečení, tím lépe. Stačí spodní prádlo! To je nejen jednodušší při čištění a praní, ale také to umožňuje větší volnost pohybu. Tam, kde je zapotřebí více oblečení, počítejte s tím, že ho budete muset po malování hodit do pračky. Nebo pořiďte výtvarnou zástěrku, kterou snadno omyjete vodou.

Výtvarná zástěra Maped - pro předškolní věk ukázkaVýtvarná zástěra Faber-Castell - modrá ukázkaVýtvarná zástěra Faber-Castell - červená ukázka

Tipy pro malování prstíky

  • Malovat prstovými barvami lze i ve vaně. Když má váš drobeček na sobě jen plenu, tak se nemusíte ohlížet, co si ušpiní. Pak vše jednoduše spláchnete sprchou. Zůstaňte velmi blízko svého malého tvůrce, protože může ve vaně uklouznout.
  • Malování prstíky je skvělá aktivita i pro venkovní vyžití. Vše, co potřebujete, je velký, hladký povrch, který lze snadno otřít. Nejlepší je bílý povrch, protože to umožňuje barvám vyniknout. Hodí se na to papír v roli nebo velkoformátový papír.
  • Pro děti, které už sedí, lze malování prsty provádět také na vysoké jídelní židli. Zakryjte podlahu pod židličkou! Na zem se určitě také nějaká ta barva dostane.
  • Jakmile vaše dítě už stojí, tak se nejlépe malování prstíky provádí  u stolu (nejlépe nízkého konferenčního), který je vysoký asi do výšky kyčlí dítěte. To podporuje volné, rytmické, svalové pohyby od ramen a zad. Čím větší stůl a papír, tím lépe, protože umožňuje větší rozsah pohybu paží a rukou.
  • Chcete si první malby vystavit na zeď? Nebojte se plátna na malování

Uchovávání děl prstovými barvami

Nejjednodušší cesta, jak tato první díla uchovat, je vyfotit si je. Nebo trochu náročnější, ale o to efektnější je, že vezmete absorpční papír. Dokud je barva mokrá, tak na ni papír přitisknete, rukama uhladíte, sejmete a zavěsíte, aby barvy uschly.

Tip: Kam uložit všechny barvičky a zástěrky? Doporučujeme kufřík na výtvarku. Vyberte oblíbený motiv a uvidíte, jak se děti pohrnou uklízet.

Hra s prstovými barvami je ideální aktivita před velkým úklidem. Nemáte náladu a čas na úklid? Zkuste třeba razítkování. Přečtěte si článek o razítkách pro děti od 18 měsíců >>.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *