Skip to main content

Proč je důležitý výběr pera i na druhém stupni či střední škole?

 

Od druhého stupně se již moc nehledí na rukopis dítěte. Od této chvíle je to jen o tom, aby se napsaný text dal po pisateli přečíst. Tak proč řešit v této době psací potřeby? Protože je to období, kdy se začíná na žáky valit velké množství textu, který musí napsat. Dělají si vlastní poznámky, výpisy, zápisky. Je toho hodně a času je málo.

Vzpomínáte na otlačený prostředníček ze školy, kdy se píše a píše? A o to jde. Aby nebolela ruka či prsty a pero nebo propiska klouzaly po papíře. Tím se zvýšila rychlost psaní a zároveň množství textu. Proto je dobré věnovat trochu času výběru psacích potřeb.

Jaká pera a propisky v současné době vedou?

Jednoznačně roller Pilot Frixion Clicker. Hlavním důvodem je možnost napsaný text gumovat a znovu přes gumovanou část psát bez nějakých žmolků, které často byly po zmizíku. Děti se v 6. třídě učí psát rychleji, aby stihly napsat to množství textu, které na ně učební osnovy valí. Tím u nich dochází k větší potřebě oprav.  A právě díky možnosti “gumování” se zamezí velkému množství škrtanců a tím i nepřehlednosti poznámek. Roller FriXion se dobře drží v ruce, protože úchopovou část má pogumovanou a prsty po povrchu těla nekloužou. Jedinou nevýhodou tohoto rolleru je rychlá spotřeba inkoustu. Výrobce věděl, proč náplně nabízí jen v balení po třech.

Když jsou děti rozepsané a nepotřebují již tolik opravovat, můžete šáhnout po propisce s levnějším provozem, jako je třeba kuličková tužka Stabilo. Její dlouhá úchopová zóna zabraňuje předčasné únavě ruky. Propiska se nerozmazává a díky speciálnímu inkoustu se s ní i rychle píše.  Chybu neuděláte ani rollerem Pilot G-2 nebo kuličkovou tužkou Pilot Super Grip.

Víte, jaký je rozdíl mezi rollerem a propiskou (kuličkovou tužkou)? Základní rozdíl je v náplni a v hrotu. Rollery jsou plněné gelovými, kapalnějšími inkousty, které krásně kloužou po povrchu, ale déle zasychají. Leváci je moc nemusí, protože si inkoust při psaní rozmazávají. Kuličkové tužky, jak název napovídá, mají kuličku v hrotu, přes kterou prochází velmi hutný inkoust. Ten rychle zasychá a nedělá šmouhy.

V určité fázi dospívání se i psací nástroj stane součástí image. Vedle užitné hodnoty tak obzvlášť u holek začne vítězit i design a barevná škála. Všechna taková očekávání splní propiska Rotring Tikky Neon  se svojí nabídkou neotřelých barev. Sladit ji můžete i s mikrotužkou stejné řady.  

Že se i psaní může stát určitou formou relaxace a uklidnění, si můžete přečíst v našem dalším článku na téma Bullet Journal®. Tvorba vlastního zápisníku, který je plný poznámek, kreseb a intimních sdělení, je tak ideální námět, jak teenagery přimět psát a vedle jemné grafomotoriky rozvíjet a posilovat i schopnost vyjádřit se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *