Skip to main content
banner jak vybrat pero

Jak vybrat to správné pero aneb Dilema pro děti i rodiče

Děti od druhého pololetí první třídy přecházejí z psaní tužkou na psaní perem. Některé děti se na to těší, jiné se obávají. A rodiče jsou postaveni před dilematem, jaké pero z té nepřeberné nabídky současného trhu vybrat. Děti píší na začátku tužkou, protože nemají dostatečně uvolněnou paži v oblasti hrubé a jemné motoriky. Psaní perem/rollerem, které klouže, je jednodušší. Zároveň ale způsobuje, že dítě není schopné vést čáry písmen tak, aby bylo písmo upravené. Proto přecházejí z tužky na pero obvykle až kolem Vánoc.

Jistě jste si všimli, že některá pera mají užší a jiná širší úchopovou oblast. Pokud dítě není ještě dostatečně rozepsané, je pro něj vhodnější pero s širší úchopovou oblastí. Ale zároveň se musí brát ohled na velikost prstů. Když má dítě drobné prstíky, tak širší pero mu omezuje pohyb prstů při psaní a naopak může dojít ke špatnému návyku.

Jakmile se dítě dostane do stádia, kdy má dostatečně uvolněnou paži, je připraveno psát perem s hrotem.

Stále nevíte, jaké pero si zvolit? Existují různé testy per a rollerů, kde si ujasníte, co je pro vašeho prvňáčka nejvhodnější. V Activáčkovi vybíráme pro vás produkty, které jsou ty nejlepší. Jsme rádi, že tento náš výběr potvrdil i nezávislý test v iDNES.

 

Vítěz testu – roller Centropen Tornado Cool

Centropen Tornado

celková známka testu: 1,7

Roller s atraktivním designem. Má měkké EGO držení s masážním ibody, které zabraňuje klouzání rolleru v prstech. Inkoust je zmizíkovatelný modrý.

 • pro praváky, leváky i dysgrafiky
 • zdravotně nezávadný
 • kuličkový hrot je odolný tlaku nevypsané dětské ruky
 • vhodná náhrada plnicích per
 • nemá vyměnitelnou náplň

V 10 vybraných barevných kombinacích – bílý, zelený, modrý, červený, růžový, neon žlutý, neon oranžový, neon růžový, neon modrý a neon zelený

 

Roller Centropen Tornado Boom alias Blue

roller Centropen Tornado

celková známka testu: 1,7

I tento roller má ergo držení s „masážními body“, které aktivují na bříškách prstů hmatové receptory a garantují zdravé psaní bez únavy. Od vítěze ho dělí to, že úchopová část není z měkkého materiálu, ale je vyrobeno z tvrdého plastu.

 • vhodná náhrada plnicích per pro školáky
 • píše lehce bez tlačení
 • ideální pro leváky a dysgrafiky
 • nemá vyměnitelnou náplň

Zmizíkovatelný modrý inkoust a tenká, rovnoměrná stopa písma.

Bombičkový roller Schneider Voice

roller Schneider Voice

celková známka testu: 2,0

Roller s atraktivním motivem na standardní inkoustové bombičky. Standardní inkoustové bombičky. Když se vymění bombička, tak chvilku trvá, než se rozepíše.

 • vyměnitelná náplň – bombička
 • roller obsahuje 1 inkoustovou bombičku

 

 

 

 

Roller Pilot Frixion Ball

roller Pilot FriXiona Ball

celková známka testu: 2,4

Osmé místo obdrželo od odborné poroty, a to z důvodu možnosti gumovat. Protože brání tomu, aby mladší děti mohly dobře hodnotit napsaný text.
Tento roller s unikátním inkoustem, který lze vygumovat plastovým zakončením víčka rolleru a opakovaně na tomtéž místě přepsat.

 • ergonomický úchop
 • snímatelné víčko s klipem
 • sametově jemné psaní
 • vyměnitelná náplň

Přepisovatelný roller s tekutou náplní od předního japonského výrobce Pilot. Speciální inkoust – napsaný text lze vymazat a znovu přepsat na tomtéž místě. Text zneviditelníte zahřátím na 65 °C, které vznikne třením („gumování“) plastového zakončení rolleru na papíře. Znovu se objeví při teplotě nižší než -15 °C. FriXion je ideální výrobek určený nejen pro školáky.

 

 

Bombičkové pero Schneider Voice

bombičkové pero Schneider Voice

celková známka testu: 2,6

Bombičkové pero v atraktivních motivech. Promyšlená úchopová část. Žák netápe, kde pero uchopit. Kvalitní ocelový hrot. Na 10. místě skončilo toto pero, protože opět chvilku trvalo u testovaného pera než se rozepíše. A první čárka byla lehce rozpitá.

 • pero obsahuje uvnitř těla 1 inkoustovou bombičku

 

 

Bombičkové pero Faber-Castell Scribolino

bombičkové pero Faber-Castell Scribolino

celková známka testu: 2,7

Ergonomické bombičkové pero, kde je důležité správné uchopení pera.

Ergonomická univerzální oblast úchopu je z měkkého materiálu. Podporující správné držení třemi prsty. Hrot pera je odolný i vůči vyššímu tlaku.

 • standardní inkoustové bombičky součástí balení
 • okénko pro kontrolu obsahu inkoustové náplně v bombičce
 • oblast úchopu speciálně vyvinuta zvlášť pro praváky a zvlášť pro leváky
 • speciální tvar víčka a konec pera zamezuje kutálení po lavici

 

Co by mohlo bavit malé písaře

Rodiče se kolikrát potýkají s tím, že jejich dítko nechce psát. Máme pro vás pár námětů, které děti baví a přiblíží je ke psaní.

Informační plakát

Jistě má vaše dítě mnoho otázek. Ať si vytvoří informační plakát nebo koláž, kde budou odpovědi na jeho otázky. Opět mohou být jednotlivé texty doplněné ilustracemi.   

Kartičky nebo dopis

Ručičku si mohou pocvičit také psaním kartiček k dárkům, pozvánek na narozeniny nebo dopisů z prázdnin.  

Psaní vlastních příběhů

Děti mohou psaním zaznamenat důležitý životní okamžik, událost či zážitek. Jistě se s tím rádi pochlubí babičkám a dědečkům nebo kamarádům třeba ve formě dopisu. Ten mohou poslat jen tak. V dnešní době dostat poštou takové psaní je vlastně pěkné překvapení.

 

Rodiče kromě psacích potřeb řeší svačiny a pitný režim. Co ještě řešíte vy? Napište nám do komentáře.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.