Skip to main content
banner jak vybrat pero

Jak vybrat to správné pero aneb Dilema pro děti i rodiče

Děti od druhého pololetí první třídy přecházejí z psaní tužkou na psaní perem. Některé děti se na to těší, jiné se obávají. A rodiče jsou postaveni před dilematem, jaké pero z té nepřeberné nabídky současného trhu vybrat. Děti píší na začátku tužkou, protože nemají dostatečně uvolněnou paži v oblasti hrubé a jemné motoriky. Psaní perem/rollerem, které klouže, je jednodušší. Zároveň ale způsobuje, že dítě není schopné vést čáry písmen tak, aby bylo písmo upravené. Proto přecházejí z tužky na pero obvykle až kolem Vánoc.

Jistě jste si všimli, že některá pera mají užší a jiná širší úchopovou oblast. Pokud dítě není ještě dostatečně rozepsané, je pro něj vhodnější pero s širší úchopovou oblastí. Ale zároveň se musí brát ohled na velikost prstů. Když má dítě drobné prstíky, tak širší pero mu omezuje pohyb prstů při psaní a naopak může dojít ke špatnému návyku.

Jakmile se dítě dostane do stádia, kdy má dostatečně uvolněnou paži, je připraveno psát perem s hrotem.

Stále nevíte, jaké pero si zvolit? Existují různé testy per a rollerů, kde si ujasníte, co je pro vašeho prvňáčka nejvhodnější. V Activáčkovi vybíráme pro vás produkty, které jsou ty nejlepší. Jsme rádi, že tento náš výběr potvrdil i nezávislý test v iDNES.

 

Centropen TornadoBombičkové pero SchneiderDřevěné bombičkové pero Lamy

 

Co by mohlo bavit malé písaře

Rodiče se kolikrát potýkají s tím, že jejich dítko nechce psát. Máme pro vás pár námětů, které děti baví a přiblíží je ke psaní.

Informační plakát

Jistě má vaše dítě mnoho otázek. Ať si vytvoří informační plakát nebo koláž, kde budou odpovědi na jeho otázky. Opět mohou být jednotlivé texty doplněné ilustracemi.   

Kartičky nebo dopis

Ručičku si mohou pocvičit také psaním kartiček k dárkům, pozvánek na narozeniny nebo dopisů z prázdnin.  

Psaní vlastních příběhů

Děti mohou psaním zaznamenat důležitý životní okamžik, událost či zážitek. Jistě se s tím rádi pochlubí babičkám a dědečkům nebo kamarádům třeba ve formě dopisu. Ten mohou poslat jen tak. V dnešní době dostat poštou takové psaní je vlastně pěkné překvapení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *